Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. január 2017

Nekryjeme pedofilov, reaguje Vatikán na knihu Smilstvo

Pápež neurobil proti zneužívaniu detí takmer nič, píše vo svojej novej knihe taliansky novinár známy z kauzy Vatileaks. Ide o snahu zdiskreditovať pápeža, reaguje kardinál Pell.

Nekryjeme pedofilov, reaguje Vatikán na knihu Smilstvo


Pápežov „minister financií“ George Pell opäť čelí kritike kvôli sexuálnemu zneužívaniu mladistvých. Foto – TASR/AP

Taliansky novinár Emiliano Fittipaldi, ktorého Vatikán nedávno súdil pre zverejnenie interných dokumentov, prichádza s novým knižným titulom. Autor uvádza, že v nej opisuje zlyhanie Vatikánu a pápeža Františka v boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí. V knihe s názvom Lussuria (Smilstvo) tiež konštatuje, že osoby, ktoré takéto praktiky v minulosti vykonávali alebo ich vedome kryli, sú priamo na najvyšších miestach Rímskej kúrie.

Jedno z najsilnejších obvinení novinár vzniesol priamo na adresu hlavy katolíckej cirkvi. „František priamo neobhajuje pedofilov, avšak proti tomuto fenoménu neurobil takmer nič,“ povedal Fittipaldi pre britský The Guardian.

Počas troch rokov pontifikátu argentínskeho pápeža podľa Fittipaldiho prišlo do Vatikánu okolo 1 200 sťažností. „V roku 2016 išlo o asi dvadsať prípadov sexuálneho zneužívania kňazmi, kde sa preukázala vina, no cirkev voči nim nijako nezakročila,“ vyhlásil Fittipaldi. Vo svojej knihe údajne čerpá z dôveryhodných dokumentov a súdnych spisov.

V knihe neobišiel ani blízkeho pápežovho spolupracovníka pri finančnej reforme Vatikánu – austrálskeho kardinála Georga Pella. Šéf Ekonomického sekretariátu čelí obvineniam z krytia sexuálneho obťažovania už dlhé roky. Vlani sa k nim dokonca pridalo obvinenie, že obťažovať mladistvých mal v minulosti aj on sám. Obvinenia voči kardinálovi vzniesli tri osoby, ktoré Pell údajne obťažoval koncom 70. rokov a v 80. rokoch, keď ako kňaz pôsobil v austrálskom meste Ballarat.

Zatiaľ sa však nijaké z obvinení voči vatikánskemu „ministrovi financií“ nepreukázalo ako pravdivé. Dokonca odmietol využiť diplomatickú imunitu a intenzívne spolupracuje s vyšetrovateľmi. Taliansky novinár však vo svojej knihe prichádza s informáciou, že kardinál Pell mal finančne pomáhať kňazom, ktorí sa kvôli pedofílii dostali do väzenia.

Inzercia


Talianski novinári Emiliano Fittipaldi (vpravo) a Gianluigi Nuzzi pred súdnym pojednávaním v kauze Vatileaks. Foto – TASR/AP

„Tieto útoky na Vatikán, ekonomické reformy a kardinála Georga Pella nie sú len opakujúce sa klamstvá, ale zdá sa, že majú v sebe ešte zlovestnejší zámer,“ reagoval na Fittipaldiho obvinenia Ekonomický sekretariát. „Tí, ktorí sa cítia byť ohrození reformami, pokrokom v nastolení transparentnosti, odhalení nezákonností a zneužitia právomocí, používajú lži, osočovanie a verejné útoky ako taktiku na odvrátenie pozornosti.“ Ako uvádza vyhlásenie sekretariátu, ekonomické reformy Svätého Otca začínajú hrýzť, a tak sa dá očakávať, že články so snahou zdiskreditovať pápeža a reformy budú pribúdať.

Prečítajte si aj
Pápež vyzval k nulovej tolerancii zneužívania detí, Vatikán potrestal troch kňazov Zdieľať

V súvislosti s osobou kardinála Pella označuje sekretariát Fittipaldiho prácu za „obzvlášť diletantskú, v ktorej len opakuje falošné obvinenia s očividným úsilím pošpiniť jeho meno a povesť“.

„Tieto záležitosti už civilné orgány preskúmali a z detailných analýz je jasné, že Pell nikdy neochraňoval pedofilov či iných páchateľov,“ píše sa v stanovisku na margo obvinení.

Odporúčame

Švajčiarska dokonalosť

Švajčiarska dokonalosť

Rozptyľuje pochybnosti o tom, že nikto na svete nevie niečo tak dobre, ako on hrať tenis, napísali raz médiá na adresu Rogera Federera. Stačilo by doplniť – sledujme ho, kým môžeme.

Keď Bulharom chýbala „ideologická jasnosť“ Nemcov

Keď Bulharom chýbala „ideologická jasnosť“ Nemcov

Je to jeden z najsilnejších príkladov, aké podnikli kresťania počas druhej svetovej vojny. Metropolita Cyril vlastným telom a s podporou veriacich zabránil vyhosteniu Židov. Izrael za to bulharskú pravoslávnu cirkev navrhuje ako kandidáta na Nobelovu cenu za mier.