Nekryjeme pedofilov, reaguje Vatikán na knihu Smilstvo

Pápež neurobil proti zneužívaniu detí takmer nič, píše vo svojej novej knihe taliansky novinár známy z kauzy Vatileaks. Ide o snahu zdiskreditovať pápeža, reaguje kardinál Pell.


Pápežov „minister financií“ George Pell opäť čelí kritike kvôli sexuálnemu zneužívaniu mladistvých. Foto – TASR/AP

Taliansky novinár Emiliano Fittipaldi, ktorého Vatikán nedávno súdil pre zverejnenie interných dokumentov, prichádza s novým knižným titulom. Autor uvádza, že v nej opisuje zlyhanie Vatikánu a pápeža Františka v boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí. V knihe s názvom Lussuria (Smilstvo) tiež konštatuje, že osoby, ktoré takéto praktiky v minulosti vykonávali alebo ich vedome kryli, sú priamo na najvyšších miestach Rímskej kúrie.

Jedno z najsilnejších obvinení novinár vzniesol priamo na adresu hlavy katolíckej cirkvi. „František priamo neobhajuje pedofilov, avšak proti tomuto fenoménu neurobil takmer nič,“ povedal Fittipaldi pre britský The Guardian.

Počas troch rokov pontifikátu argentínskeho pápeža podľa Fittipaldiho prišlo do Vatikánu okolo 1 200 sťažností. „V roku 2016 išlo o asi dvadsať prípadov sexuálneho zneužívania kňazmi, kde sa preukázala vina, no cirkev voči nim nijako nezakročila,“ vyhlásil Fittipaldi. Vo svojej knihe údajne čerpá z dôveryhodných dokumentov a súdnych spisov.

V knihe neobišiel ani blízkeho pápežovho spolupracovníka pri finančnej reforme Vatikánu – austrálskeho kardinála Georga Pella. Šéf Ekonomického sekretariátu čelí obvineniam z krytia sexuálneho obťažovania už dlhé roky. Vlani sa k nim dokonca pridalo obvinenie, že obťažovať mladistvých mal v minulosti aj on sám. Obvinenia voči kardinálovi vzniesli tri osoby, ktoré Pell údajne obťažoval koncom 70. rokov a v 80. rokoch, keď ako kňaz pôsobil v austrálskom meste Ballarat.

Zatiaľ sa však nijaké z obvinení voči vatikánskemu „ministrovi financií“ nepreukázalo ako pravdivé. Dokonca odmietol využiť diplomatickú imunitu a intenzívne spolupracuje s vyšetrovateľmi. Taliansky novinár však vo svojej knihe prichádza s informáciou, že kardinál Pell mal finančne pomáhať kňazom, ktorí sa kvôli pedofílii dostali do väzenia.


Talianski novinári Emiliano Fittipaldi (vpravo) a Gianluigi Nuzzi pred súdnym pojednávaním v kauze Vatileaks. Foto – TASR/AP

„Tieto útoky na Vatikán, ekonomické reformy a kardinála Georga Pella nie sú len opakujúce sa klamstvá, ale zdá sa, že majú v sebe ešte zlovestnejší zámer,“ reagoval na Fittipaldiho obvinenia Ekonomický sekretariát. „Tí, ktorí sa cítia byť ohrození reformami, pokrokom v nastolení transparentnosti, odhalení nezákonností a zneužitia právomocí, používajú lži, osočovanie a verejné útoky ako taktiku na odvrátenie pozornosti.“ Ako uvádza vyhlásenie sekretariátu, ekonomické reformy Svätého Otca začínajú hrýzť, a tak sa dá očakávať, že články so snahou zdiskreditovať pápeža a reformy budú pribúdať.

Prečítajte si aj
Pápež vyzval k nulovej tolerancii zneužívania detí, Vatikán potrestal troch kňazov Zdieľať

V súvislosti s osobou kardinála Pella označuje sekretariát Fittipaldiho prácu za „obzvlášť diletantskú, v ktorej len opakuje falošné obvinenia s očividným úsilím pošpiniť jeho meno a povesť“.

„Tieto záležitosti už civilné orgány preskúmali a z detailných analýz je jasné, že Pell nikdy neochraňoval pedofilov či iných páchateľov,“ píše sa v stanovisku na margo obvinení.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo