Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. október 2016

Problémy kardinála, ktorý pápeža kritizuje, aj podporuje (Vatikánska sedma)

Za kardinálom Georgeom Pellom prišli do Vatikánu austrálski policajti, aby ho vypočuli pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania. K prípadu sa vyjadril aj pápež František.
Problémy kardinála, ktorý pápeža kritizuje, aj podporuje (Vatikánska sedma)

Pápežov spolupracovník a zároveň kritik George Pell čelil obvineniam so sexuálnymi motívmi už aj v minulosti, pričom sa nepreukázala ich pravdivosť. Foto - TASR/AP

Obvinenia z krytia sexuálneho zneužívania mladistvých už dlhší čas strpčujú život kardinála Georgea Pella, ktorému pápež František zveril zodpovednosť za reformu ekonomického systému Svätej stolice. Začiatkom roka sa k tomu pridali obvinenia, že obťažovať mal aj on sám.

V prospech kardinála hovorí fakt, že odmietol využiť diplomatickú imunitu a plne spolupracuje s vyšetrovateľmi. Vo februári prostredníctvom videomosta vypovedal pred kráľovskou vyšetrovacou komisiou (Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse) a v uplynulých dňoch prijal vo Vatikáne austrálskych vyšetrovateľov, ktorí ho podrobili vypočúvaniu. Je otázne, či by takto postupoval človek, ktorý by sa cítil vinný a mal by možnosť vyhnúť sa zodpovednosti.

Prečítajte si aj
Kardináli sa sporia. Pre kontrolu vatikánskych účtov Zdieľať

Obvinenia voči kardinálovi vzniesli tri osoby, ktoré Pell údajne obťažoval koncom 70. rokov a v 80. rokoch, keď ako kňaz pôsobil v austrálskom meste Ballarat. „Kardinál zopakoval, že odmieta akékoľvek obvinenia zo sexuálneho zneužívania a bude pokračovať v spolupráci s políciou, kým sa prípad neuzavrie,“ povedala pre britský Guardian kardinálova hovorkyňa.


Kardinál Pell vo februári tohto roku vypovedal prostredníctvom videomosta pred austrálskou kráľovskou vyšetrovacou komisiou. Foto – TASR/AP

Na Pellov prípad sa novinári pýtali aj samotného pápeža Františka, ktorý sa odmietol vyjadriť v kardinálov prospech alebo neprospech, ale zároveň priznal istú pochybnosť. „Buďme pozorní na to, ako rozhodne justícia. Po tom, ako prehovorí súd, prehovorím ja,“ dodal František. 

Pápež o prípade kardinála Pella

Frances D´Emilio (Associated Press): „Čo by bolo podľa vás najsprávnejšie v tejto vážnej situácii urobiť pre kardinála Pella, ktorý má takú dôležitú pozíciu a teší sa dôvery z vašej strany?“

Pápež František: „Prvé správy, ktoré prišli, zneli zmätočne. Boli to správy spred štyridsiatich rokov a ani polícia tomu v prvej chvíli nevenovala pozornosť. Bola to nejasná vec. Potom boli všetky obvinenia predložené súdu a teraz sú v rukách spravodlivosti. Nesmieme súdiť skôr, než bude súdiť súd. Ak by som vyslovil súd v prospech alebo proti kardinálovi Pellovi, nebolo by to dobré, lebo by som súdil vopred. Je pravda, je tu pochybnosť. A je tu aj jasný princíp práva: in dubio pro reo (pri pochybnosti v prospech obvineného – pozn.). Musíme počkať na súd a nerobiť najprv mediálny súd, lebo to nepomáha. Súd ohovárania a potom? Nevie sa, ako by sa to skončilo. Buďme pozorní na to, ako rozhodne justícia. Po tom, ako prehovorí súd, prehovorím ja.“ 


V súvislosti so sexuálnymi zneužívaniami kardinál Pell čelil obvineniam už aj minulý rok. Z krytia týchto deliktov ho obvinil dokonca člen Pápežskej komisie pre ochranu mladistvých Peter Saunders. Išlo o prípad austrálskeho kňaza Geralda Ridsdalea, ktorého obeť bol jeho synovec David. Saunders tvrdí, že Pell ako biskup Sydney sa pokúšal Davida podplatiť, aby mlčal, a namiesto riešenia prípadu kňaza iba presunul do inej farnosti. Pell argumentoval, že podobné obvinenia sa objavili už v minulosti, pričom sa nepreukázala ich pravdivosť. Na kardinálovu obhajobu vtedy vystúpil aj vtedajší hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Prečítajte si aj
Ortodoxný boxer (profil kardinála Pella) Zdieľať

Kardinál Pell zohráva po boku pápeža zaujímavú úlohu. Už krátko po zvolení si František vybral 75-ročného Austrálčana do deväťčlennej Rady kardinálov, ktorá mu radí pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie. Vo februári 2014 ho zároveň vymenoval za šéfa novozriadeného Ekonomického sekretariátu, ktorý prebral zodpovednosť za vatikánske financie. Počas biskupských synod o rodine v rokoch 2014 a 2015 však patril medzi kritikov postojov pápeža Františka, pričom sa pridal aj k autorom kritického listu, ktorý skupina konzervatívnych kardinálov adresovala pápežovi. Nespokojný bol aj s niektorými časťami Františkovej encykliky Laudato Sì.

Jednou vetou

V Madride blahorečili štyroch benediktínov zavraždených počas španielskej občianskej vojny.

Inzercia

Chaldejský patriarcha Louis Raphael Sako navštívil niekoľko miest a dedín Ninivskej roviny, ktoré boli oslobodené počas prebiehajúcej vojenskej operácie proti samozvanému Islamskému štátu. 

Pápež František prijal troch hlavných náboženských predstaviteľov Južného Sudánu, pozvali ho na návštevu krajiny.

Izrael má nového veľvyslanca pri Svätej stolici – stal sa ním Oren David.

Delegácia islamskej univerzity Al-Azhar navštívila kostol v meste Rouen, kde počas svätej omše zavraždili islamistickí teroristi katolíckeho kňaza Jacquesa Hamela.


Rozsiahle zemetrasenie, ktoré v nedeľu opäť postihlo Taliansko, zničilo aj svetoznámu baziliku sv. Benedikta v Norcii zo 14. storočia. Foto – TASR/AP

Kongregácia pre náuku viery vydala novú smernicu o pochovávaní a kremácii.

Kardinál Gerhard Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery, vydal knihu o nosných črtách pontifikátov Františka a Benedikta XVI.

V Demokratickej republike Kongo maskovaní ozbrojenci zabili 52-ročného kňaza Josepha Mulimbiu Nguliu.

Pápež František vystúpil na generálnej kongregácii Spoločnosti Ježišovej, do ktorej sám patrí.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Prišiel som ako cudzinec a prichýlili ste ma

Prišiel som ako cudzinec a prichýlili ste ma

Silným povedomím o príslušnosti k jedinej univerzálnej cirkvi a spoločnom evanjelizačnom poslaní sa vyznačovalo tohtoročné stretnutie biskupov východných katolíckych cirkví Európy, ktoré sa konalo od 20. do 23. októbra 2016 v portugalskej Fatime.