Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. 12. 2014, 21:25

Vatikánsky minister financií objavil skryté účty s miliónmi eur

Šéf vatikánskeho Ekonomického sekretariátu našiel stovky miliónov eur, ktoré neboli zahrnuté do riadneho účtovníctva. Podľa hovorcu Svätej stolice nejde o čierne kontá. Svetové médiá neustále prinášajú informácie o vatikánskom finančnom systéme. Zaujímavé informácie tentokrát vyniesol s...

Šéf vatikánskeho Ekonomického sekretariátu našiel stovky miliónov eur, ktoré neboli zahrnuté do riadneho účtovníctva. Podľa hovorcu Svätej stolice nejde o čierne kontá.

Svetové médiá neustále prinášajú informácie o vatikánskom finančnom systéme. Zaujímavé informácie tentokrát vyniesol samotný kardinál George Pella (na obr.), ktorého pápež František vymenoval za prefekta novozriadeného Ekonomického sekretariátu.

V britskom katolíckom týždenníku Catholic Herald publikoval článok, v ktorom opísal prebiehajúcu finančnú reformu Svätej stolice. Podľa austrálskeho kardinála zmeny vychádzajú z troch zásad: zavedenie medzinárodných finančných štandardov, transparentnosť a oddelenie finančnej exekutívy a kontroly.

Pozornosť však vzbudili iné kardinálove slová. Tvrdenie, že „Svätá stolica si riadne plní svoje platby, pričom vlastní dostatočné majetkové a investičné krytie,“ kardinál Pell podporil doteraz neznámou informáciou. „V skutočnosti sme objavili, že situácia je oveľa zdravšia než sa zdalo, pretože niekoľko stoviek miliónov eur bolo uschovaných na osobitných zložkových účtoch a neobjavovali sa v tabuľke účtovníctva,“ napísal vatikánsky minister financií.

Keďže v roku 2013 Svätá stolica skončila v deficite 24,5 miliónov eur, má vatikánsky financmajster dôvod na radosť. 

K téme
Ekonomický sekretariát Vatikánu bude sídliť v stredovekej veži

Informácie kardinála Pella médiá interpretovali tak, že vo Vatikáne boli odhalené čierne účty. Proti tomu sa ohradil hovorca Svätej stolice Federico Lomabrdi, ktorý uviedol, že „kardinál Pell nehovoril o ilegálnych, pokútnych či zle spravovaných fondoch, ale o fondoch, ktoré nefigurovali v oficiálnom rozpočte Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán“.

Podľa Lombardiho „konsolidovaný rozpočet Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán, ktorý sa každý rok predstavuje Rade pätnástich kardinálov, v žiadnom prípade neobsahuje početné hospodárske administratívy v rámci Vatikánu, ale len hlavné inštitúcie Rímskej kúrie a štátu“.

Práve kvôli finančnej a administratívnej neprehľadnosti, na ktorú poukázala Pápežská referenčnej komisia na preskúmanie a usmernenie usporiadania ekonomicko-administratívnej štruktúry Svätej stolice, bol zriadený Ekonomický sekretariát. Pod vedením kardinála Pella má koordinovať všetky finančné a administratívne aktivity Vatikánu a Svätej stolice.

Imrich Gazda


Foto: wikipedia.org

Odporúčame

František mení veliteľa Švajčiarskej gardy

František mení veliteľa Švajčiarskej gardy

Plukovník Daniel Rudolf Anrig končí v pozícii veliteľa Švajčiarskej gardy. Rozhodol o tom pápež František. Meno nového veliteľa zatiaľ nie je známe. K výmene na čele Pápežskej švajčiarskej gardy dôjde 31. januára 2015. K tomuto dňu skončí predĺžený mandát doterajšieho veliteľa, 42-ročného Daniela ...

Vatikán neodmieta vojenský zásah proti Islamskému štátu

Vatikán neodmieta vojenský zásah proti Islamskému štátu

Teror Islamského štátu je taký brutálny, že si vyžaduje vojenský zásah. Len niekoľko hodín pred cestou pápeža Františka do Turecka to povedal vysoký predstaviteľ Svätej stolice.Islamský štát Iraku a Levanty (ISIS)  klesol na "úroveň barbarstva a nepredstaviteľných ukrutností". Počas stretnutia s au...

Europarlament pápežovi tlieskal. Jeho slová ale nepočúva

Europarlament pápežovi tlieskal. Jeho slová ale nepočúva

Nestáva sa často, aby niekto tlieskal svojmu kritikovi. Poslanci Európskeho parlamentu to predviedli počas príhovoru pápeža Františka. Hlava Katolíckej cirkvi si v europarlamente nekládla servítku pred ústa. Žiadny politicky korektný eurospeak, ale tvrdé pomenovanie reality: zneužívanie pojmu ľudsk...