Kardinál Pell kritizuje Františkovu encykliku

Keď ide o vedu, cirkev má byť opatrná a rešpektovať jej autonómiu, tvrdí kardinál Pell.


Austrálsky kardinál George Pell, prefekt vatikánskeho ekonomického sekretariátu, ktorý zriadil pápež František s úlohou dať do poriadku vatikánske financie, mäkko kritizoval poslednú pápežovu encykliku Laudato Si.

Na otázku Financial Times kardinál odpovedal: „Encyklika má veľa, naozaj veľa zaujímavých častí. Niektoré časti sú naozaj krásne,“ povedal a potom dodal: „Ale cirkev nemá osobitnú odbornosť vyjadrovať sa v otázkach vedy (…), cirkev nedostala od Pána žiadny mandát vyslovovať sa k vedeckých otázkam. Veríme, že veda si má zachovávať autonómiu,“ povedal 74-ročný Pell.

Pell je považovaný za skeptika v otázkach klimatickej zmeny. Františkova encyklika sa tiež odlišuje od spôsobu, ako o globálnych summitoch, vrátane tých klimatických, uvažoval jeho predchodca pápež Benedikt XVI. Ten sa totiž obával spájania rôznych tém, napríklad boja proti chudobe s demografickými otázkami, čo môže poškodiť záujmy a vývoj chudobnejších krajín. Pápež František je naopak sklamaný „slabou reakciou“ medzinárodného spoločenstva, najmä tých, ktorí „držia v rukách viac prírodných zdrojov, ekonomickej či politickej moci,“ napísal v encyklike.

Za iným názorom netreba hľadať žiadny zásadný rozpor medzi Pellom a pápežom, naopak, kardinál Pell sa podľa pozorovateľov teší Františkovej dôvere. Pell tiež ocenil, že encyklika „bola veľmi dobre prijatá“ a pápež „nádherne uchopil naše záväzky k budúcim generáciám a životnému prostrediu.“

-jd-

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo