Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. október 2015

Trinásti kardináli napísali pápežovi, boja sa manipulácie synody

List, ktorý nespokojní kardináli adresovali pápežovi, sprevádzajú rôzne nejasnosti. František nespokojencov vyzval, aby skončili s konšpiráciami.
Trinásti kardináli napísali pápežovi, boja sa manipulácie synody

Napätie medzi konzervatívcami a liberálmi na synode o rodine už nikto nezakrýva. Ešte na jej začiatku trinásti kardináli adresovali pápežovi Františkovi list, v ktorom kritizujú spôsob, akým vedie zasadanie. Autori listu v mene časti účastníkov vyjadrili obavu, že pápež  sa snaží, aby synoda dospela k vopred stanoveným záverom. Obsah listu aj jeho signatárov zverejnil na svojom portáli vatikanista talianskeho týždenníka L´Espresso Sandro Magister. 

List, ktorého preklad prinášame na tomto mieste, mali podpísať nasledujúci kardináli:

Carlo Caffarra, arcibiskup Bologne (Taliansko),
Thomas M. Collins, arcibiskup Toronta (Kanada),
Timothy M. Dolan, arcibiskup New Yorku (USA),
Willem J. Eijk, arcibiskup Utrechtu (Holandsko),
Péter Erdö, arcibiskup Ostrihomu – Budapešti (Maďarsko),
Gerhard L. Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery (Vatikán),
Wilfrid Fox Napier, arcibiskup Durbanu (Juhoafrická republika),
George Pell, prefekt Ekonomického sekretariátu (Vatikán),
Mauro Piacenza, hlavný penitenciár Apoštolskej penitenciárie (Vatikán),
Robert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí (Vatikán),
Angelo Scola, arcibiskup Milána (Taliansko),
Jorge L. Urosa, arcibiskup Caracasu (Venezuela),
André Vingt-Trois, arcibiskup Paríža (Francúzsko).

Na zozname nespokojných kardinálov je zaujímavé, že medzi kritikmi priebehu synody majú byť aj kardináli, ktorí za ňu priamo zodpovedajú. Kardináli Vingt-Trois a Fox Napier patria medzi štyroch predsedajúcich delegátov, ktorí vedú jednotlivé zasadania. Kardinál Erdö je zasa relátorom (spravodajcom) synody.

Niektorí sa od listu dištancovali

Krátko po zverejnení listu sa štyria kardináli – Scola, Vingt-Trois, Piacenza a Erdö – dištancovali od jeho podpísania. Sandro Magister ich mená následne odstránil zo zverejneného zoznamu. Vatikanista Gerard O´Connell v katolíckom magazíne America pripomenul, že povesť ináč skúseného vatikanistu Magistera nie je v poslednom období najlepšia. Bol to práve on, kto v júni pustil do obehu Františkovu encykliku Laudato Sì pred jej oficiálnym zverejnením.


Pápež František musí reagovať na hlasné prejavy nespokojnosti. Foto – TASR/AP

Pochybnosti, či celá aféra nie je len vymyslená, čoskoro zahnal samotný Vatikán. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na tlačovej konferencii nepriamo potvrdil existenciu listu, keď povedal, že mu neprináleží komentovať obsah súkromnej korešpondencie. Zároveň upozornil, že niektorí kardináli sa už od listu dištancovali, a preto sa treba spýtať aj ostatných, či ho podpísali alebo nie.

Existenciu dokumentu potvrdil aj kardinál Pell, ktorý má byť jedným zo signatárov. „Súkromný list by mal podľa kardinála Pella ostať súkromným. Chyby sú v jeho obsahu aj v zozname signatárov,“ odkázal austrálsky kardinál cez svojho hovorcu. 

Zdá sa, že chyby medzi signatármi sa podarilo odhaliť vyššie spomínanému vatikanistovi O´Connellovi. Namiesto štyroch kardinálov, ktorí sa od listu dištancovali, majú byť medzi signatármi nasledujúce mená:

Daniel N. Di Nardo, arcibiskup Galvestonu-Houstonu (USA),
Norberto Rivera Carrera, arcibiskup Méxica (Mexiko),
John Njue, arcibiskup Nairobi (Keňa),
Elio Sgreccia, emeritný prefekt Pápežskej akadémie pre život (Vatikán).

Čo sa kardinálom nepáči

Na ktoré nepresnosti v liste kardinál Pell narážal, zatiaľ nie je známe. Isté však je, že celkové vyznenie listu výraznejšie neovplyvňujú. Kardináli v ňom uviedli viacero konkrétnych výhrad. Pracovný dokument (tzv. instrumentum laboris), od ktorého sa odvíjajú diskusie na synode, nie je podľa nich dostatočne prepracovaný a obsahuje niekoľko problematických častí. Nepáčia sa im ani zmeny, ktoré upravili postup synodálnych prác v porovnaní s minuloročnou mimoriadnou synodou, čoho dôsledkom má byť nedostatočný priestor pre otvorenú diskusiu.

Inzercia

Kardinálom sa nepozdáva ani to, že moderátori a spravodajcovia (relátori) jednotlivých diskusných skupín (tzv. circuli minores) nemajú byť volení tak ako pred rokom, ale nominovaní. Rovnako by podľa kardinálov mali byť volení, a nie nominovaní aj členovia komisie pre záverečné posolstvo.


Jedným z nespokojných kardinálov má byť aj newyorský arcibiskup Timothy M. Dolan. Foto – TASR/AP

„Tieto veci následne vytvorili obavu, že nové postupy na synode nie sú verné tradičnému duchu a cieľu synody. Nie je jasné, prečo boli procedurálne zmeny na synode vôbec nevyhnutné. Viacero otcov sa obáva, že tieto nové procesy sú navrhnuté s cieľom, aby uľahčili dosiahnuť vopred stanovené výsledky v dôležitých diskutovaných otázkach,“ konštatujú kardináli, podľa ktorých má na synode dominovať téma posilnenia dôstojnosti manželstva a rodiny, a nie otázka prijímania sviatostí rozvedenými veriacimi.

Pápež: Prestaňte konšpirovať

Dôkazom, že spomenuté výhrady sa na synode naozaj objavili, je nečakané vystúpenie pápeža Františka na začiatku druhého rokovacieho dňa, o ktorom sme vás už informovali. Obsah príhovoru nebol zverejnený, tlmočil ho len hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. Pápež v ňom zdôraznil, že katolícke učenie o manželstve nebolo nijako spochybnené a naďalej ostáva v platnosti a že obsah synody nemožno obmedzovať len na otázku prístupu rozvedených a znovu zosobášených katolíkov k Eucharistii.

Lombardi však nespomenul ďalšie pápežove slová, ktorými priamo reagoval na kritikov. Vyzval ich, aby neupadli do konšpiratívnej hermeneutiky, ktorá je sociologicky slabá a duchovne nepomáha, a aby prestali všade vidieť intrigy a sprisahania. O týchto slovách informoval portál Vatican Insider, a na svojom twitterovom konte aj jezuita a priamy účastník synody Antonio Spadaro. „Pápežove slová boli prijaté s potleskom,“ napísal Vatican Insider.

K téme
Pápež František presadil na synode o rodine konzervatívcov aj liberálov Zdieľať

Na výhrady kardinálov spolu s pápežom zareagoval aj generálny sekretár synody Lorenzo Baldisseri. Odmietol nespokojnosť s tým, že členovia komisie pre záverečné posolstvo sú menovaní, a nie volení. Upozornil, že na minulých synodách záverečné posolstvo zostavovali traja – štyria ľudia zo sekretariátu, ktorí nikdy neboli volení. Až František sa rozhodol urobiť zmenu a na minuloročnej aj tohtoročnej synode nominoval do komisie zástupcov zo všetkých kontinentov.

Kardinál Baldisseri rovnako odmietol nepravdivú informáciu, že moderátori a spravodajcovia (relátori) diskusných skupín budú nominovaní, a nie zvolení. Voľby medzitým naozaj prebehli.

Aj keď tohtoročná synoda nie je u nás pod takým mediálnym drobnohľadom ako jej mimoriadna prvá časť, za múrmi synodálnej auly vo Vatikáne sa odohráva diskusia, akú Katolícka cirkev nezažila od skončenia Druhého vatikánskeho koncilu. Ako však povedal konzervatívny kardinál Fox Napier, nedorozumenia a názorové odlišnosti môžu byť pre diskusiu požehnaním. „Duch Svätý pracuje aj cez zmätok. Avšak len dovtedy, kým si nepôjdeme po krku,“ dodal juhoafrický kardinál.

 

Odporúčame

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

„Boh má s tebou svoje plány a určite ťa v rámci nich nechce zničiť,“ upokojoval hrdinku knihy jej priateľ Joe. Ak máte zo svojho momentálneho životného rozpoloženia podobný pocit, uvelebte sa do kresla s naoko rozsiahlou, ale zato napínavou knihou Dieťa zmierenia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.