Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. október 2015

Preklad listu, ktorý nespokojní kardináli napísali pápežovi

Prinášame preklad listu, ktorý pápežovi poslali kardináli k priebehu synody.

Preklad listu, ktorý nespokojní kardináli napísali pápežovi

Taliansky vatikanista Sandro Magister zverejnil na svojej stránke list, ktorý mali podpísať trinásti vysokopostavení kardináli, viacerí z nich menovaní do vysokých kuriálnych postov pápežom Františkom. List mal podľa Magistera pápežovi osobne odovzdať austrálsky kardinál George Pell, ktorý je od roku 2014 prefektom novozriadeného Ekonomického sekretariátu so silnými právomocami pri zostavovaní a kontrole vatikánskeho rozpočtu. Úrad kardinála Pella existenciu listu potvrdil, tvrdí však, že zverejnené znenie je nepresné, rovnako ako zoznam podpísaných kardinálov.

Prinášame prekald listu, ako ho zverejnil vplyvný taliansky vatikanista Sandro Magister, k téme sme pripravili aj väčšiu analýzu.

- - -

Vaša Svätosť,

keď sa začína synoda o rodine, túžiac, aby bola na prospech službe Cirkvi a Vášmu úradu, Vás s úctou žiadame, aby ste posúdili niekoľko požiadaviek, ktoré sme počuli od iných synodálnych otcov a ktoré s nimi zdieľame.

Hoci prípravný dokument tejto synody Instrumentum Laboris obsahuje obdivuhodné časti, sú tam aj iné časti, ktoré by si zaslúžili zásadnejšiu reflexiu a prepracovanie. Zdá sa nám, že nové pravidlá, ktorými sa riadi zasadanie synody, majú zabezpečiť nadmerný vplyv na rokovania synody a znenie finálneho dokumentu. V súčasnej podobe preto, berúc do úvahy obavy, ktoré sme počuli od mnohých otcov a ktoré sa dotýkajú viacerých problematických častí, Instrumentum nemôže primerane slúžiť ako dôležitý nápomocný text ani ako základ pre znenie záverečného dokumentu synody.

Na nových pravidlách synody chýba niektorým dostatočná otvorenosť a pravá kolegialita. V minulosti proces predkladania návrhov a hlasovania o nich slúžil ako cenný nástroj, ktorý bral ohľad na zmýšľanie synodálnych otcov. Absencia návrhov, s nimi súvisiacej diskusie a hlasovania o nich budí obavy, že cieľom je zabrániť skutočne otvorenej diskusii a namiesto toho presmerovať diskusiu do malých skupín. Preto sa nám zdá naliehavé požiadať, aby sa pri tvorbe záverečného dokumentu o jeho vytváraní hlasovalo spoločne, všetkými synodálnymi otcami. Hlasovanie o konečnom dokumente je naplánované príliš neskoro na to, aby mohlo prísť k úplnému preskúmaniu a vážnym úpravám textu.

Inzercia

Navyše, nedostatočná účasť synodálnych otcov pri tvorbe navrhovacej komisie vytvorila značný nepokoj. Členovia komisie neboli zvolení, ale menovaní a bez konzultácie. Rovnako aj na úrovni malých skupín by mal byť každý, kto niečo navrhuje, zvolený, nie menovaný.

Tieto veci následne vytvorili obavu, že nové postupy na synode nie sú verné tradičnému duchu a cieľu synody. Nie je jasné, prečo boli procedurálne zmeny na synode vôbec nevyhnutné. Viacero otcov sa obáva, že tieto nové procesy sú navrhnuté s cieľom, aby uľahčili dosiahnuť vopred stanovené výsledky v dôležitých diskutovaných otázkach.

Napokon a azda s najväčšou naliehavosťou, viacerí otcovia vyjadrili obavu, aby sa synoda, ktorá sa má venovať životne dôležitému pastoračnému cieľu – posilneniu dôstojnosti manželstva a rodiny – nestala miestom, kde bude dominovať teologická a doktrinálna otázka prijímania sviatostí  pre rozvedených a civilne zosobášených.  Ak by to tak bolo, nevyhnutne to otvorí ešte zásadnejšie otázky o tom, ako by mala Cirkev v budúcnosti interpretovať a aplikovať Slovo Božie a cirkevné doktríny k meniacej sa kultúre. Kolaps liberálnych protestantských cirkví v modernej dobe, urýchlený opustením kľúčových častí kresťanskej viery a praxe kvôli pastoračným potrebám, nás oprávňuje k veľkej opatrnosti pri našich diskusiách na synode.

Vaša Svätosť, ponúkame tieto myšlienky plní vernosti a ďakujeme za ich zváženie.

- - -

List mali podľa pôvodných informácií Sandra Magistera podpísať títo kardináli:

Carlo Caffarra, arcibiskup Bologne (Taliansko),
Thomas M. Collins, arcibiskup Toronta (Kanada),
Timothy M. Dolan, arcibiskup New Yorku (USA),
Willem J. Eijk, arcibiskup Utrechtu (Holandsko),
Péter Erdö, arcibiskup Ostrihomu – Budapešti (Maďarsko),
Gerhard L. Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery (Vatikán),
Wilfrid Fox Napier, arcibiskup Durbanu (Juhoafrická republika),
George Pell, prefekt Ekonomického sekretariátu (Vatikán),
Mauro Piacenza, hlavný penitenciár Apoštolskej penitenciárie (Vatikán),
Robert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí (Vatikán),
Angelo Scola, arcibiskup Milána (Taliansko),
Jorge L. Urosa, arcibiskup Caracasu (Venezuela),
André Vingt-Trois, arcibiskup Paríža (Francúzsko).

Odporúčame

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

„Boh má s tebou svoje plány a určite ťa v rámci nich nechce zničiť,“ upokojoval hrdinku knihy jej priateľ Joe. Ak máte zo svojho momentálneho životného rozpoloženia podobný pocit, uvelebte sa do kresla s naoko rozsiahlou, ale zato napínavou knihou Dieťa zmierenia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.