Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. máj 2016

Kardináli sa sporia. Pre kontrolu vatikánskych účtov (Vatikánska sedma)

Slovná prestrelka, ktorá v uplynulých dňoch lomcovala Vatikánom, prenikla až za múry svätého mesta. Negatívne môže ovplyvniť Františkovo reformné snaženie.
Kardináli sa sporia. Pre kontrolu vatikánskych účtov (Vatikánska sedma)

Členovia Rady kardinálov prichádzajú na stretnutie s pápežom Františkom. Vľavo kardinál George Pell. Foto - TASR/AP

Aktérmi neobvyklého sporu, paradoxne, boli najbližší spolupracovníci súčasného pápeža – kardináli Pietro Parolin a George Pell. Kým prvý je štátnym sekretárom Svätej stolice, čo zodpovedá približne role predsedu vlády, druhý je šéfom Ekonomického sekretariátu, teda akéhosi ministerstva financií.

Dôvodom sporu je zmluva, ktorú koncom roku 2015 uzavrel Ekonomický sekretariát s audítorskou spoločnosťou PricewaterhouseCoopers (PWC). Počas troch nasledujúcich rokov mali audítori prečesať hospodárenie približne 120 vatikánskych úradov a odhaliť akékoľvek neekonomické nakladanie s finančnými prostriedkami. Vatikán mal za to PwC zaplatiť približne tri milióny dolárov.

Pred niekoľkými dňami však vatikánsky štátny sekretár Parolin vydal rozhodnutie o pozastavení auditu. Niektoré médiá to interpretovali ako snahu starých vatikánskych štruktúr ovládaných talianskymi prelátmi zastaviť finančnú očistu, ktorú rozbehol reformný Austrálčan Pell.

Len kompetenčný spor?

Do tohto scenára nezapadá najpodstatnejšia skutočnosť – kardinála Parolina, ktorý síce pochádza z Talianska, ale takmer celý život pôsobil mimo Vatikánu, určite nemožno zaradiť medzi odporcov reformy. Pápež František si ho za štátneho sekretára vybral práve preto, že svojím talianskym pôvodom vyvažuje osobnosť neeurópskeho pápeža, ale zároveň nie je predstaviteľom kuriálnych kardinálov. Parolin dokonca sedí s Pellom v tej istej rade deviatich kardinálov, ktorá pápežovi pomáha pri správe cirkvi a reforme rímskej kúrie.  

V každom prípade pozastavenie zmluvy vyvolalo verejnú roztržku medzi „úradom vlády“ a „ministerstvom financií“. Kardinál Pell tlmočil svoje prekvapenie z rozhodnutia štátneho sekretariátu a zároveň vyjadril nádej, že audítori sa budú môcť čo najskôr pustiť do práce. Urobil tak prostredníctvom krátkeho vyhlásenia, ktoré údajne odmietlo zverejniť Tlačové stredisko Svätej stolice, a tak ho pustil na vlastnú päsť. Zo štátneho sekretariátu zasa Pellovi cez médiá odkázali, že zmluva nie je zrušená, len pozastavená, keďže sa objavili isté nezrovnalosti.


Kardinál Pietro Parolin je najbližším spolupracovníkom pápeža Františka a ostrieľaným diplomatom. Foto – TASR/AP

Dôkazom, že pod pokrievkou to naozaj vrelo, je fakt, že ešte v polovici apríla kardináli Parolin a Pell diskutovali o celom prípade za zatvorenými dverami v rámci pravidelného stretnutia Rady kardinálov, na ktorej sa zúčastňuje aj pápež František. Zdá sa, že veci ostali nevyjasnené, a tak prerástli do mediálnej prestrelky, ktorá je podľa portálu Vatican Insider na vatikánske pomery naozaj nebývalá.

Zasiahnuť musel pápež

V snahe utíšiť mediálnu búrku a rôzne dohady vydalo Tlačové stredisko Svätej stolice krátke, ale veľavravné stanovisko. „Pozastavenie kontroly nesúvisí s kvalitou práce PwC, tobôž nie so snahou jedného či viacerých úradov Svätej stolice blokovať prebiehajúcu reformu,“ píše sa vo vyhlásení, podľa ktorého je potrebné iba spresniť zmluvu, pretože nebola podpísaná kompetentným vatikánskym úradom.

Prečítajte si aj
Ekonomický sekretariát Vatikánu bude sídliť v stredovekej veži Zdieľať

Ešte predtým arcibiskup Angelo Becciu zo štátneho sekretariátu pre katolícku TV2000 povedal, že zmluva mala byť podľa aktuálne platných predpisov uzavretá nie Ekonomickým sekretariátom, ale Ekonomickou radou, ktorú vedie nemecký kardinál Reinhard Marx. Mimochodom, tiež člen Rady kardinálov. Kým kardinál Pell sa ohradil, že Ekonomická rada zmluvu schválila, podľa portálu Vatican Insider viacerí jej členovia neboli s obsahom oboznámení.

Portál zároveň dodal, že aj keď sú vo Vatikáne skupiny, ktoré nesúhlasia s veľkým upratovaním pápeža Františka, aktérmi tejto kauzy sú práve ľudia, ktorí hlave cirkvi s upratovaním pomáhajú. Vzhľadom na to, že zmeny sú v pohybe a nie všetky kompetencie sú už vyjasnené, občas si lezú do kapusty a nejasnosti hasia za pochodu. Mali by to však robiť čo najnenápadnejšie, lebo spormi, akým je aj tento, sa nielen verejne blamujú, ale najmä nahrávajú odporcom prebiehajúcej reformy. Nepochybne si to uvedomuje aj samotný pápež, ktorý vo štvrtok nečakane navštívil Ekonomický sekretariát.

Stovky podozrivých transakcií

Kontrola vatikánskych financií prebieha nielen na externej, ale aj internej úrovni. Pápež Benedikt XVI. v roku 2010 zriadil Úrad finančných informácií (AIF), ktorý má dohliadať na transparentnosť vatikánskych finančných tokov. Uplynulý týždeň po štvrtýkrát zverejnil výročnú správu.

Najzaujímavejšou informáciou je trojnásobný nárast podozrivých finančných transakcií: kým v roku 2014 ich bolo takmer 150, rok nato až 544. Sedemnásť z nich AIF postúpil vatikánskej prokuratúre. „Nárast hlásení podozrivej činnosti neovplyvnil vyšší počet možných nezákonných finančných aktivít,“ zdôraznil riaditeľ AIF Tommaso Di Ruzza, podľa ktorého je dôvodom sprísnenie pravidiel a dôslednejšia finančná kontrola.

Inzercia

Úrad v uplynulom roku navyše zrušil alebo preventívne zablokoval dvanásť podozrivých transakcií vo výške viac ako 15 miliónov eur a takmer 2,5 milióna dolárov.

Prečítajte si aj
František vymenil celé vedenie vatikánskeho finančného dozoru Zdieľať

AIF pokračuje aj v kontrole tzv. vatikánskej banky – Inštitútu pre náboženské diela, kde počas uplynulých troch rokov zrušili 4 800 klientskych vzťahov, ktoré nezodpovedali novým sprísneným pravidlám.

Aj keď by sa to mohlo zdať, AIF vedená švajčiarskym právnikom Reném Brülhartom nie je všemocným kontrolným orgánom. Do kompetencie úradu nespadajú napríklad dva ekonomicky silné rezorty – Kongregácia pre evanjelizáciu národov a Správa majetku Apoštolskej stolice.

Jednou vetou

Kardinál Dominik Duka vysvätil za nového plzenského biskupa doterajšieho generálneho sekretára Českej biskupskej konferencie Tomáša Holuba.

Na jubileu pre ozbrojené zložky a políciu, ktoré sa konalo v Ríme v rámci Svätého roka milosrdenstva, sa zúčastnilo asi 80-tisíc policajtov, vojakov a vojenských kaplánov.


Známa Fontana di Trevi v Ríme sa zafarbila do červena na pamiatku všetkých kresťanov zabitých pre vieru.

Novým arcibiskupom Havany sa stal Juan de la Caridad García Rodríguez; nahradil 79-ročného kardinála Jaimeho Ortegu, ktorý viedol arcidiecézu 35 rokov.

Vo Vatikáne pokračovalo súdne pojednávanie v kauze Vatileaks II.

Pápež František schválil blahorečenie 38 mučeníkov albánskeho komunistického systému.

Chaldejský patriarchát oznámil, že teroristi z Islamského štátu vyhodili do povetria historický katolícky kostol v centre Mosulu.

V Španielsku blahorečili piatich mučeníkov z obdobia občianskej vojny, ktorých popravili v roku 1937.
 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Keď sa v Užhorode tvorili dejiny

Keď sa v Užhorode tvorili dejiny

Pred 370 rokmi bola uzavretá Užhorodská únia, ktorá obnovila jednotu kresťanov byzantského obradu v Mukačeve s Rímom. Prinášame text o význame a okolnostiach tohto nábožensky aj historicky dôležitého rozhodnutia.