František vymenil celé vedenie vatikánskeho finančného dozoru

Vo vatikánskom Úrade finančných informácií, ktorý ma bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, neostal kameň na kameni. Pápež František vymenil všetkých piatich členov jeho vedenia.

Piatich Talianov, ktorí viedli Úrad finančných informácií (AIF) od jeho vzniku v roku 2010, vo štvrtok nahradili odborníci zo Švajčiarska, Singapuru, USA a Talianska. Medzi nimi je napríklad Juan Zarate, profesor práva na Harvarde a bývalý poradca Bieleho domu v boji proti terorizmu či Joseph Yuvaraj Pillay, šéfporadca singapurského prezidenta.

AIF zriadil Benedikt XVI. koncom roka 2010, aby zvýšil transparentnosť finančných tokov vo Vatikáne. Za riaditeľa a členov vedenia vymenoval talianskych odborníkov na financie. Prezidentom úradu sa stal tiež Talian, kardinál Attilio Nicora.

Taliansku dominanciu pri kontrole vatikánskych peňazí narušil ešte Benedikt XVI. V novembri 2012, niekoľko mesiacov pred svojou rezignáciou, vymenoval za riaditeľa AIF švajčiarskeho právnika Reného Brülharta (na obr.), ktorý v minulosti viedol obdobný úrad v Lichtenštajnsku.

Pod jeho vedením vatikánsky finančný dozor zintenzívnil spoluprácu s partnerskými inštitúciami v zahraničí a v júli 2013 sa stal členom Egmont Group, ktorý združuje tieto inštitúcie. Kým v roku 2011 AIF preveroval len šesť podozrivých transakcií, rok na to ich bolo už 202.

Pápež František troma dokumentmi z roku 2013 upravil právny rámec pôsobenia AIF a rozšíril jeho záber na všetky inštitúcie Svätej stolice, vrátane tzv. vatikánskej banky, na ktorú sa finančný dozor zameral v prvej štvrtine tohto roka.

Začiatkom roka 2014 požiadal o uvoľnenie z funkcie prezidenta AIF kardinál Nicora, čo podľa portálu Vatican Insider znamenalo posilnenie Brülhartovej pozície. Po aktuálnej výmene tak bude proti praniu špinavých peňazí vo Vatikáne bojovať úplne nový tím.

Imrich Gazda


Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo