Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. júl 2011

Pápeži v Castel Gandolfo: dnes vrtuľníkom, kedysi s pompou na koči

Od minulého štvrtku sa Benedikt XVI. nachádza v pápežskom letnom sídle v Castel Gandolfo, kde pobudne až do septembra. „Tu nájdem všetko: hory, jazero, more, krásny kostol s obnovenou fasádou a dobrých ľudí,“ povedal v príhovore k miestnym obyvateľom. Do Castel Gandolfa, ktoré je vzdialené...

Od minulého štvrtku sa Benedikt XVI. nachádza v pápežskom letnom sídle v Castel Gandolfo, kde pobudne až do septembra. „Tu nájdem všetko: hory, jazero, more, krásny kostol s obnovenou fasádou a dobrých ľudí,“ povedal v príhovore k miestnym obyvateľom.

Do Castel Gandolfa, ktoré je vzdialené asi 25 kilometrov juhovýchodne od Ríma, sa pápež Benedikt XVI. presunul vo štvrtok popoludní. Sprevádzal ho arcibiskup James Michael Harvey, prefekt Prefektúry pápežského domu, biskup Paolo De Nicolò, oficiál prefektúry a pápežov sekretár Alfred Xuereb. Na letisku ho vítal kardinál Giovanni Lajolo, predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán, biskup diecézy Albano, do ktorej Castel Gandolfo patrí, Marcello Semeraro, starosta Castel Gandolfa Maurizio Colacchi, nový správca miestnej farnosti sv. Tomáša z Villanovy, salezián Pietro Diletti, Saverio Petrillo, riaditeľ pápežskej rezidencie a jezuita José Gabriel Funes, riaditeľ Vatikánskeho observatória.

Podvečer, krátko po prílete, sa z balkóna svojej rezidencie Benedikt XVI. prihovoril zhromaždeným obyvateľom: „Drahí priatelia, všetkým vám prajem pokojný večer. Prišiel som, aby som začal svoju dovolenku. Tu nájdem všetko: hory, jazero, more, krásny kostol s obnovenou fasádou a dobrých ľudí. Som veľmi rád, že som tu. Dúfajme, že nám Pán nám požehná dobrú dovolenku. Udeľujem vám všetkým z celého srdca svoje požehnanie.”

Tento, v podstate skromný presun z Ríma, kontrastuje s príchodom pápeža Urbana VIII. (na obr.), ktorý 10. mája 1626 začal tradíciu pápežských pobytov v Castel Gandolfo. „Prekrásna chvíľa, v koči zapriahnutých šesť koní, pápež odchádza z paláca na Kvirináli. Oblečený, ako zvyčajne počas takýchto ciest, v mozete (vzácnom plášti, pozn.) a štóle, po boku má brata kardinála od svätého Onófria. Pred ním ide jazdec s krížom a nasleduje ho jeho urodzený sprievod; všetci sú v krátkom cestovnom oblečení, niektorí na koňoch, iní na nosidlách,“ opísal tieto okamihy o niekoľko storočí katolícky denník Il Cittadino založený Giorgiom Montinim, otcom pápeža Pavla VI. Za opisom nasledoval zoznam všetkých členov pápežského sprievodu. Keď sa pápež priblížil k svojmu cieľu, vítal ho zvuk zvonov a oslavné výstrely.

Aj keď sa príchod Urbana VIII. a Benedikta XVI. výrazne odlišuje, čosi sa predsa len nezmenilo. Oboch vítal Berniniho zvon, ktorý nedávno prešiel rukami reštaurátorov a 15. júna ho počas generálnej audiencie posvätil teraz už oddychujúci pápež.

Inzercia

Imrich Gazda

Zdroj: L´Osservatore Romano (9.7.2011)

Foto: wikipedia.org

Súvisiace články:
Rozhovor so správcom pápežského letného sídla v Castel Gandolfo
Ako dovolenkuje pápež (2010)
Benedikt XVI. oddychuje v Castel Gandolfo. Do Álp necestuje (2010)
Benedikta XVI. čaká pred dovolenkou viacero dôležitých rozhodnutí (2009)

Odporúčame

VATIKÁNSKA SEDMA: Kňazská šesťdesiatka Josepha Knihomoľa

VATIKÁNSKA SEDMA: Kňazská šesťdesiatka Josepha Knihomoľa

V dnešnej Sedme sa pozrieme na priebeh osláv 60. výročia kňazskej vysviacky pápeža Benedikta XVI., ako aj na prekvapivé rozhodnutie amerického miliardára Donalda Trumpa vymeniť pro-choice za pro-life tábor. "Ten slnečný letný deň zostáva nezabudnuteľným vrcholom života. Človek by nemal byť poverčivý...