Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. február 2017

Orbánov záväzok: Dva milióny eur pre sýrske cirkvi ročne

Maďari budú každý rok posielať milión eur sýrskej pravoslávnej a milión eur sýrskej katolíckej cirkvi.
Orbánov záväzok: Dva milióny eur pre sýrske cirkvi ročne

Foto: Europa Pont/flickr.com

Maďarská vláda robí z pomoci blízkovýchodným kresťanom dôležitú tému svojej politiky. Potom, ako v druhej polovici minulého roka Maďari ohlásili vznik úradu na pomoc prenasledovaným kresťanom, sa premiér Orbán teraz zaviazal posielať dva milióny eur sýrskym kresťanom ročne. Hoci ide z pohľadu európskej krajiny o symbolickú sumu, Orbán tým láme tabu a ukazuje, že kresťanom v Sýrii možno pomáhať adresne a priamo. Druhým, nie nepodstatným rozmerom je to, že túto pomoc organizuje práve Viktor Orbán, ktorý bol v Európe najotvorenejším kritikom pro-imigračnej politiky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Maďarská pomoc sýrskym kresťanom sa stretá nielen s potrebami, ale aj očakávaniami sýrskych kresťanov, ktorých predstavitelia sa snažia udržať svojich veriacich doma v Sýrii.

Nový záväzok zaznel po stretnutí so sýrskym pravoslávnym patriarchom Mor Ignatius Ephremom II., ktorý navštívil minulý týždeň Maďarsko. Prijal ho nielen kardinál Peter Erdö, ale aj maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarská vláda sa zaviazala, že každoročne podporí jedným miliónom eur tak Sýrsku pravoslávnu, ako aj Sýrsku katolícku cirkev.

V prednáške na budapeštianskej Katolíckej univerzite Petra Pazmáňa sýrsky pravoslávny patriarcha ocenil maďarskú politiku pre kresťanov na Blízkom Východe. Poďakoval premiérovi Orbánovi za vymenovanie Tamasa Töröka za štátneho sekretára pre prenasledovaných kresťanov. Maďarský premiér deklaroval ochotu umožniť mladým kresťanom z Blízkeho východu a severnej Afriky dokončiť si svoje štúdiá v Maďarsku.

Sýrsky pravoslávny patriarcha Mor Ignatius Ephrem II. Foto: kathpress

V rozhovore pre sobotné vydanie viedenského denníka Die Presse Ignatius Ephrem II. vyčítal Západu nečinné prizeranie sa vyhladzovaniu kresťanských komunít na Blízkom východe a prehliadanie vnútorných utečencov. Patriarcha vyzdvihol postoj Maďarska ako správnu politiku, ktorá sa snaží aspoň zachrániť kresťanské komunity na Blízkom východe.

Tamas Török na prelome 2016/2017 v interview pre Budapester Zeitung vysvetlil, že maďarský štátny sekretariát pre prenasledovaných kresťanov bude koordinovať prebiehajúcu humanitárnu pomoc pre orientálnych kresťanov. Naštartuje štipendijný program, v rámci ktorého v priebehu dvoch rokov v Maďarsku prijmú 250 kresťanských študentov z Blízkeho východu. Ďalším cieľom je vzbudzovať vyššiu citlivosť svetovej verejnosti voči súčasnému prenasledovaniu kresťanov. V Budapešti by sa mal o tom každoročne konať svetový kongres za účasti medzinárodných odborníkov a zástupcov orientálnych cirkví. Takisto plánujú vydávať viacjazyčnú ročenku o situácii prenasledovaných kresťanov. 

 

Inzercia

Odporúčame