Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. marec 2017

Budú mať katolíci ženatých kňazov?

Odpoveď na otázku z nadpisu prezradím hneď na začiatku – ženatí kňazi sú v katolíckej cirkvi už normálnou realitou.

Budú mať katolíci ženatých kňazov?

Volá sa Ian Hellyer, s manželkou Margarete má desať detí a je katolíckym kňazom. Čudné, ale len na prvý pohľad.

Päťdesiatnik Hellyer bol správcom piatich anglikánskych farností, kým v roku 2011 neprestúpil do katolíckej cirkvi, kde prijal kňazskú vysviacku. Odvtedy pôsobí v anglickom Plymothe.

Hellyer bol jedným z desiatok anglikánskych kňazov, ktorí využili ponuku pápeža Benedikta XVI. prestúpiť ku katolíkom s možnosťou ponechať si časť anglikánskych špecifík. S týmto účelom boli v Anglicku, Austrálii či v USA zriadené špeciálne diecézy, tzv. personálne ordinariáty. Vo viacerých prípadoch v nich pôsobia ženatí kňazi.

Po tom, čo pápež František rozhovorom pre nemecký týždenník Die Zeit vyvolal diskusiu o svätení ženatých mužov, je dobré si pripomenúť, že ženatí kňazi sú normálnou súčasťou katolíckej cirkvi. A nejde len o bývalých anglikánskych či protestantských kňazov, ktorým už Pius XII. v roku 1951 umožnil, aby po konverzii na katolicizmus mohli prijať kňazskú vysviacku napriek tomu, že boli ženatí.

Prečítajte si aj
Chce František urobiť zo žien diakonky? Zdieľať

Súčasťou katolíckej cirkvi sú okrem západnej (rímskokatolíckej) cirkvi aj dve desiatky východných cirkví, pričom vo väčšine z nich nie je zavedený povinný celibát. Napokon, do Tretieho lateránskeho koncilu v 1179 nebol celibát povinnosťou ani pre kňazov na západe. Toto rozhodnutie potvrdil aj Druhý vatikánsky koncil, pričom zdôraznil, že prax prvotnej cirkvi, ako aj východných cirkví ukazuje, že povaha kňazstva sama osebe nevyžaduje život v celibáte (dekrét Presbyterorum ordinis, čl. 16).

Zjednodušene povedané, kňazský celibát nie je dogmou, v ktorú musia katolíci veriť, ale len disciplinárnym nariadením platným v rímskokatolíckej cirkvi. Z toho vyplýva, že rovnako, ako bol celibát v istej dejinnej situácii zavedený ako povinnosť, môže byť aj zrušený. Alebo lepšie povedané zdobrovoľnený.

Pápež: Dobrovoľný celibát nie je riešením

Ak niektorí interpretovali Františkov rozhovor v Die Zeit ako otvorenie diskusie o zrušení celibátu, tak pravdou je presný opak. „Dobrovoľný celibát nie je riešením,“ vyhlásil v rozhovore Svätý Otec. Potvrdil tak svoj postoj, ktorý ešte ako kardinál a arcibiskup Buenos Aires prezentoval v knižnom rozhovore s rabínom Abrahamom Skorkom.

„Zatiaľ som za to, aby sa zachoval celibát s kladmi aj zápormi, ktoré má, pretože to bolo desať storočí skôr dobrých skúseností ako zlých,“ povedal Bergoglio v knihe s názvom O nebi a zemi.

Inzercia


Kňaz Ian Hellyer s manželkou Margarete a ich desiatimi deťmi. Foto – facebook.com

Pápež v Die Zeit predstavil aj návrh riešenia nedostatku kňazov v niektorých krajinách: modlitba, práca s mladými a zvýšenie pôrodnosti. „Pokiaľ nemáme mládež, nebudeme mať ani kňazov,“ uviedol František. Zároveň odmietol antiriešenie, ktorým je ľahší prístup ku kňazstvu. „Dnes získaš mnoho mladých, ale tí potom zničia cirkev, pretože nemajú povolanie ku kňazstvu. Dôležitý je výber,“ dodal František.

Zachránia nás viri probati?

„Ak mal niekto dôvod pripiť si na pápežove slová, tak je to brazílsky kardinál Claudio Hummes,“ komentoval pápežov rozhovor s istou dávkou irónie vatikanista Marco Tosatti. Práve emeritný arcibiskup São Paulo a bývalý prefekt vatikánskej Kongregácie pre klérus, ktorý bol podľa niektorých „manažérom“ zvolenia kardinála Bergoglia za pápeža (mimochodom, presne dnes uplynuli štyri roky), je silným obhajcom tzv. viri probati. V slovenčine ide o „preverených mužov“, ktorí vynikajú vo viere a v mravoch, a hoci sú ženatí, cítia kňazské povolanie.

Podľa vatikanistu Tosattiho sa kardinál Hummes už niekoľko rokov angažuje za inštitucionalizovanie tejto pozície, pričom s pochopením sa stretá v dvoch úplne odlišných kútoch sveta – v novotám otvorenom Nemecku a v Amazónii.

Čo povedal pápež František v rozhovore pre Die Zeit

  • Viera, ktorá nevstupuje do krízy, aby rástla, väčšinou zostáva infantilná.
  • Za populizmom sa vždy ukrýva mesianizmus, no skutoční lídri sa nikdy nestavajú do centra pozornosti.
  • Nerobí mi dobre, keď ma druhí označujú za výnimočného človeka.
  • Kardinál Burke nie je mojím protivníkom, je vynikajúcim právnikom, ale v maltézskom ráde nemal charizmu.
  • Plánujem navštíviť Fatimu, Kolumbiu, Indiu, Bangladéš, Egypt, cesta do Južného Sudánu sa asi nepodarí.


Je známe, že v roku 2014 sa pápež stretol s rakúskym biskupom Erwinom Kräutlerom, ktorý donedávna pôsobil na čele diecézy Xingu v Amazónii. Františkovi pri stretnutí priamo predostrel návrh svätenia viri probati, ktorý zdôvodnil situáciou vo svojej diecéze, kde na 700-tisíc veriacich žijúcich v 800 roztratených komunitách pripadá len 27 kňazov. „Naše komunity tak slávia Eucharistiu len dvakrát alebo trikrát za rok,“ povedal pápežovi biskup Kräutler.   

Práve dosah na neslávenie Eucharistie je podľa Františka najváženejším dôsledkom nedostatku kňazov. „Cirkev sa tak oslabuje, pretože cirkev bez Eucharistie nemá silu,“ povedal František pre Die Zeit. Na otázku novinára, či by riešením neboli viri probati, pápež odpovedal, že je potrebné sa nad tým zamyslieť. Nepovedal teda jasné „áno“, ale postavil to do roviny možných úvah, ktoré podľa vatikanistu Andreu Tornielliho musia sledovať len jedno – salus animarum (spásu duší).

Ale ako to už býva, z pápežovo „možno“ sa ihneď stalo „určite“, ktoré prekrylo všetko ostatné, čo v rozhovore zaznelo.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.