Anglicanorum coetibus: dvere pre anglikánov otvorené

Dnes bola zverejnená očakávaná apoštolská konštitúcia Anglicanorum coetibus o ustanovení personálnych ordinariátov pre anglikánov, ktorí vstúpia do plného spoločenstva s Katolíckou cirkvou.

Podľa informácií, ktoré Svätá stolica avizovala ešte 20. októbra, bol dnes zverejnený dokument zjednodušujúci podmienky prestupu biskupov, kňazov a laikov z Anglikánskej do Katolíckej cirkvi. „Duch Svätý podnietil v poslednej dobe skupiny anglikánov, ktorí niekoľkokrát - aj spoločne - naliehavo žiadali o prijatie do plného katolíckeho spoločenstva, a tento Apoštolský stolec ich žiadosť láskavo prijal,“ znie prvá veta konštitúcie, ktorú Benedikt XVI. podpísal 4. novembra.

Obsah dokumentu predstavil na dnešnej tlačovej konferencii prefekt Kongregácie pre náuku viery, kardinál William Joseph Levada a sekretár Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, arcibiskup Joseph Augustine Di Noia. Spolu s konštitúciou boli zverejnené aj tzv. Doplňujúce normy upresňujúce aplikáciu jej nariadení.

„Táto apoštolská konštitúcia otvára novú cestu pre podporu jednoty kresťanov, uznávajúc legitímnu odlišnosť vo vyjadrení spoločnej viery. Nejde o iniciatívu, ktorá vyšla zo strany Svätej stolice, ale je veľkomyseľnou odpoveďou zo strany Svätého Otca na legitímnu snahu anglikánskych skupín,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú pri tejto príležitosti zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Personálne ordinariáty sa z hľadiska kánonického práva podobajú diecézam, nie sú však ohraničené geografickými hranicami, ale prechádzajú naprieč nimi. Podobne nezvyčajná organizačná štruktúra, tzv. personálna prelatúra je vyhradená hnutiu Opus Dei. Jednotlivé personálne ordinariáty budú tvorené anglikánmi, ktorí vstúpili do plného spoločenstva s Katolíckou cirkvou. Na ich čele bude stáť biskup alebo kňaz menovaný pápežom, ktorý bude riadnym členom miestnej biskupskej konferencie.

Keďže Anglikánska cirkev nemá apoštolskú postupnosť, biskupi a kňazi, ktorí prestúpia do Katolíckej cirkvi, t.j. vykonajú vyznanie viery a uznajú primát rímskeho biskupa, budú nanovo vysvätení. Tento postup zaviedla už encyklika Pavla VI. Sacerdotalis caelibatus (čl. 42) z roku 1967 a deklarácia Kongregácie pre náuku viery z roku 1981, ktorá umožnila prestup niekoľkým kňazom a laikom práve z Anglikánskej cirkvi. Nová konštitúcia umožňuje aj vysvätenie ženatých exanglikánskych seminaristov. Naopak, katolícki kňazi, ktorí prestúpili do Anglikánskej cirkvi, oženili sa a teraz sa chcú vrátiť späť, nebudú môcť zastávať kňazský úrad.

Biskupmi personálnych ordinariátov sa budú môcť stať len kňazi žijúci v celibáte. Ženatí anglikánski biskupi budú môcť byť vysvätení len za katolíckych kňazov.

Ďalším dôležitým bodom, ktorému sa konštitúcia Anglicanorum coetibus venuje, je liturgia. V personálnych ordinariátoch sa okrem riadnej a mimoriadnej (tzv. tridentskej) formy liturgie bude môcť sláviť liturgia a ďalšie obrady aj podľa anglikánskych liturgických kníh, ktoré však budú musieť byť schválené Svätou stolicou.

V najbližšom období možno očakávať masívny prechod kléru a veriacich najmä z radov Traditional Anglican Communion, ktoré už pred niekoľkými rokmi prerušilo kontakt s anglikánskym prímasom, arcibiskupom z Canterbury a od roku 2007 rokujú s Vatikánom o možnosti zjednotenia. Okolo pol milióna anglikánskych tradicionalistov žije v Európe, Kanade a USA, Afrike, Indii a Austrálii. Prestupy možno očakávať aj z americkej Episkopálnej cirkvi, ktorá je súčasťou anglikánskeho spoločenstva.

Podľa Stehena Parkinsona, generálneho predstaveného ďalšieho anglikánskeho tradicionalistického spoločenstva Forward in Faith možno v Austrálii a na Papuy Novej Guiney očakávať dokonca prestupy celých diecéz. V Anglicku podľa jeho odhadu konvertuje do Katolíckej cirkvi okolo tisíc anglikánskych kňazov.

Zdroj: Sala Stampa della Santa Sede, Radio Vaticana, Zenit

Foto:
catholicregister.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo