Chce František urobiť zo žien diakonky? (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Chce František urobiť zo žien diakonky? (Vatikánska sedma)

Pápež František počas stretnutia s rehoľníčkami rozprával o postavení diakoniek v prvotnej cirkvi. Ilustračné foto – TASR/AP

Médiá uplynulý týždeň informovali o ďalšom liberálnom úlete pápeža Františka. Údajne chce zriadiť komisiu, ktorá posúdi možnosti pôsobenia žien ako diakoniek. Aká je skutočnosť?

Vo štvrtok sa pápež František stretol s viac ako 800 rehoľníčkami, ktoré sa v Ríme zúčastňujú na plenárnom zasadaní Únie generálnych predstavených. Rovnako ako pri mnohých iných stretnutiach mohli účastníčky klásť pápežovi otázky, na ktoré odpovedal.

Jedna z rehoľných sestier poukázala na to, že v krajinách s nedostatkom kňazov sestry vedú spoločné modlitby a za istých okolností prednášajú aj homíliu. „V cirkvi je úrad trvalého diakonátu, ale je otvorený iba mužom, či už ženatým, alebo neženatým. Čo prekáža cirkvi, aby zahrnula ženy medzi trvalých diakonov, práve tak ako sa to udialo v prvotnej cirkvi? Prečo neustanoviť oficiálnu komisiu, ktorá by mohla preskúmať túto otázku?“ pýtala sa rehoľníčka pápeža.

František v odpovedi priznal, že v minulosti aj jeho zaujímala téma postavenia diakoniek v prvotnej cirkvi. Pripomenul, že názory, aká bola ich úloha a postavenie, sa rozchádzajú. Podstatnou otázkou je, či boli pre svoju službu svätené alebo boli len poverené asistovaním pri niektorých liturgických úkonoch.

Prečítajte si aj
Žena sa "kardinálkou" nestane, ale mohla by Zdieľať

„Zdá sa, že úlohou diakoniek bolo pomáhať pri krste žien, pri ponorení, krstili ich ony, kvôli úctivosti, aby tiež pomazávali ženy na tele v rámci krstu. A ešte jeden zaujímavý poznatok: keď prebiehal manželský súd, lebo muž bil svoju ženu a tá sa išla za biskupom sťažovať, diakonky boli určené na to, aby prezreli zanechané modriny na tele ženy spôsobené manželovou bitkou a informovali biskupa,“ spomenul pápež vysvetlenie jedného sýrskeho teológa, s ktorým sa kedysi o tejto téme rozprával. Následne povedal, že plánuje vytvoriť oficiálnu komisiu, ktorá by preštudovala túto problematiku. „Myslím, že bude pre cirkev dobré objasniť tento bod; súhlasím a budem o tom hovoriť, aby sa urobilo niečo v tomto zmysle,“ dodal pápež.

Feminizmus a klerikalizmus

Z pápežovej odpovede je zjavné, že hovoril o zriadení komisie, ktorá preskúma postavenie diakoniek v prvotnej cirkvi, a nie o komisii, ktorá posúdi možnosti svätenia žien za diakonky. Z mediálnej interpretácie svojich slov bol podľa tweetu arcibiskupa Angela Becciu z vatikánskeho Štátneho sekretariátu prekvapený aj samotný pápež.


Rehoľné sestry na Námestí sv. Petra počas sĺávenia Kvetnej nedele. Foto – TASR/AP

Dôkazom, že František sa nejde hrnúť do neuvážených experimentov, je aj odpoveď na ďalšiu z otázok. Rehoľná sestra sa ho pýtala na možnosť, že by homílie bežne prednášali aj zasvätené ženy. Pápež vysvetlil, že kázeň počas samostatnej bohoslužby slova môže predniesť nielen rehoľníčka, ale aj akýkoľvek laik. Počas svätej omše to však predstavuje liturgicko-dogmatický problém, pretože bohoslužba slova je tu vnútorne prepojená s bohoslužbou obety, ktorú vykonáva kňaz alebo biskup in persona Christi.

Následne pápež upozornil na dve pokušenia v cirkvi – nezdravý feminizmus a klerikalizmus, ktorému podliehajú nielen niektorí kňazi, ale aj laici, ktorí sa chcú klerikalizovať a byť za každú cenu ako kňazi. Portál Vatican Insider poukázal na to, že podsúvať Františkovi úmysel sprístupniť diakonské svätenie ženám je v priamom rozpore s jeho kritikou nevhodnej klerikalizácie.

Ako dostať kňaza preč z omše

Pokušenia spomínané pápežom sú viditeľné aj v niektorých amerických rehoľných komunitách, do ktorých pred niekoľkými rokmi poslala apoštolskú vizitáciu vatikánska kongregácia pre rehole.

Prečítajte si aj
Americké rehoľníčky provokujú Vatikán Zdieľať

Známy americký historik a spisovateľ George Weigel vtedy poukázal na skutočnosť, že v niektorých komunitách sa rehoľníčky pravidelne nezúčastňujú na slávení eucharistie, aby tým vyjadrili svoj nesúhlas s kňazstvom vyhradeným mužom. Inde boli liturgické predpisy upravené tak, aby podiel kňaza na liturgii bol čo najmenší. „Mladé katolícke ženy pochopili, že ak sa chcú venovať sociálnym alebo politickým aktivitám, byť súčasťou strednej triedy a bývať ako single, nie je dôvod zaväzovať sa požiadavkami chudoby, čistoty a poslušnosti,“ ironicky poznamenal konzervatívec Weigel. 

Jednou vetou

V rámci „piatkov milosrdenstva“ pápež František navštívil komunitu Archa neďaleko Ríma.


Pápež František prijal poľskú premiérku Beatu Szydło, ako aj japonského princa Akišina s manželkou. Foto – TASR/AP

Vatikán oficiálne potvrdil, že 4. septembra bude o 10.30 na Námestí sv. Petra svätorečená Matka Tereza z Kalkaty.

Mesiac po zverejnení vyšla Františkova posynodálna apoštolská exhortácia Amoris laetitia aj v slovenčine.  

Vatikán zverejnil program apoštolskej cesty pápeža Františka do Arménska, ktorá sa uskutoční 24. – 26. júna.

Slovenský jezuita Peter Dubovský sa stal riadnym profesorom Pápežského biblického inštitútu v Ríme.

Pápež František zaslal list koptskému pápežovi Tawadrosovi II.

Vatikánska banka zverejnila výročnú správu za rok 2015.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo