Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. 12. 2014, 07:46

Americké rehoľníčky provokujú Vatikán

Po niekoľkoročnej apoštolskej vizitácii amerických ženských reholí vydala Svätá stolica zmierlivú záverečnú správu. Atmosféra však naďalej ostáva dusná. lcwr.jpg Vekový priemer nad 70 rokov, radikálny pokles povolaní, stagnácia duchovného života, príklon k feminizmu a...

Americké rehoľníčky provokujú Vatikán

Po niekoľkoročnej apoštolskej vizitácii amerických ženských reholí vydala Svätá stolica zmierlivú záverečnú správu. Atmosféra však naďalej ostáva dusná.

Vekový priemer nad 70 rokov, radikálny pokles povolaní, stagnácia duchovného života, príklon k feminizmu a liberalizmu. To sú len niektoré dôvody, ktoré v posledných rokoch spôsobili silné napätie medzi Svätou stolicou – zastupovanou najmä Kongregáciou pre spoločnosti apoštolského života a inštitúty zasväteného života a Kongregáciou pre náuku viery – a ženskými rehoľami v USA.

Počas uplynulého týždňa bola vo Vatikáne prezentovaná záverečná správa o apoštolskej vizitácii (kontrole) amerických ženských reholí, ktorá prebehla v rokoch 2009 – 2012. Aj keď je 12-stranový text napísaný zmierlivým jazykom, nemožno hovoriť o vyriešení problémov. Práve naopak. Vplyvný americký kardinál Raymond Leo Burke sa v minulosti nebránil ani myšlienke odobratia cirkevného schválenia Konferencii vyšších predstavených ženských reholí (LCWR), ktorá zastupuje 80 % ženských reholí v USA.

Feministky a liberálky?

„Záverečná správa Vatikánu o vizitácii vznáša pripomienky, nie však obvinenia. Namiesto toho, aby podávala nariadenia, prináša podnety,“ zhodnotila záverečnú správu z kontroly rehoľníčok Cindy Wooden z portálu Catholic News Service. Novinárom ju spoločne prezentovali prefekt Kongregácie pre spoločnosti apoštolského života a inštitúty zasväteného života, brazílsky kardinál João Braz de Aviz, sekretár kongregácie José Rodríguez Carballo a apoštolská vizitátorka Mary Clare Milleaová, ktorá viedla kontrolu ženských kláštorov.

K téme
Liberálne americké rehoľníčky znepokojujú Vatikán. Budú pod dohľadom

Zdieľať

Prezentácie výsledkov sa zúčastnila aj predsedníčka LCWR Sharon Hollandová (na obr. v rozhovore s pápežom, v pozadí vizitátorka Milleaová) a koordinátorka Rady vyšších predstavených ženských reholí (CMSWR) Agnes Mary Donovanová. To, že americké rehole zastupujú dve rozličné združenia, nie je náhoda. CMSWR, ktorá vznikla v roku 1995, združuje rehoľníčky, ktoré sú dlhodobo nespokojné s liberalizáciou LCWR.

Kontrolu do amerických ženských kláštorov poslal pred šiestimi rokmi vtedajší prefekt kongregácie Franc Rodé. Vizitácia zahŕňala 341 ženských reholí, v ktorých pôsobí vyše 50 000 rehoľníčok. Podľa slovinského kardinála boli dôvodom vizitácie informácie o mnohých neregulárnostiach a nedostatkoch v živote amerických sestier. „Môžeme hovoriť najmä o istej sekularizačnej mentalite, ktorá je propagovaná v týchto rehoľných rodinách, a rovnako aj o istom duchu feminizmu,“ povedal kardinál Rodé pre Vatikánsky rozhlas.

Vtedajší prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry, kardinál Burke, ktorého pápež František nedávno menoval za patróna Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov, bol vo svojich vyjadreniach ešte razantnejší: „Ide o verejnú a tvrdošijnú zradu rehoľného života zo strany niektorých sestier.“

Podľa známeho amerického historika a spisovateľa Georgea Weigela sa v niektorých komunitách rehoľnice pravidelne nezúčastňujú ani slávenia eucharistie, aby tým vyjadrili svoj nesúhlas s kňazstvom vyhradeným mužom. „Mladé katolícke ženy pochopili, že ak sa chcú venovať sociálnym alebo politickým aktivitám, byť súčasťou strednej triedy a bývať ako single, nie je dôvod zaväzovať sa požiadavkami chudoby, čistoty a poslušnosti,“ ironicky poznamenal konzervatívec Weigel. 

Zabuchnuté dvere

Apoštolská vizitátorka Milleaová, ktorá je generálnou predstavenou Apoštoliek Najsvätejšieho srdca Ježišovho, to počas kontroly nemala ľahké. „Nemôžeme ignorovať to, že apoštolská vizitácia bola niektorými sestrami braná s obavami, ako aj rozhodnutie zo strany niektorých inštitútov vôbec nespolupracovať na jej priebehu,“ povedal pri prezentácii výsledkov kontroly kardinál Braz de Aviz.

"Ak by sa pápežom nestal otvorený jezuita a v úradoch by zotrvali razantní kardináli Rodé, Levada a Burke, spory s americkými rehoľníčkami by skončili otvoreným a tvrdým stretom."

Zdieľať

Po úvodnom stretnutí vizitátorky so 127 vyššími rehoľnými predstavenými dorazil do amerických kláštorov dotazník, ktorý mal pomôcť zmapovať duchovnú, ale aj finančnú situáciu. Následne Milleaová so svojím tímom navštívila jednotlivé kláštory. Svoju záverečnú správu odovzdala kongregácii pre rehole už v januári 2012.

V priebehu vizitácie došlo k zmene nielen na pápežskom stolci, ale aj v samotnej kongregácii pre rehole. Slovinca Rodého vystriedal ešte v januári 2011 Brazílčan Braz de Aviz. K zmene došlo aj na čele Kongregáciu pre náuku viery, kde amerického kardinála Williama Levadu vystriedal v júli 2012 Nemec Gerhard Ludwig Müller.

„Pápež František pozná svet zasväteného života zvnútra. Ako bývalý provinciál jezuitov pripúšťa, že urobil chyby, keď ako mladý predstavený vystupoval autoritatívne,“ napísala Cindy Wooden z Catholic News Service.

Možno predpokladať, že ak by sa pápežom nestal otvorený jezuita a v úradoch by zotrvali razantní kardináli Rodé, Levada a Burke, spory s americkými rehoľníčkami by skončili otvoreným a tvrdým stretom.

Kardinál Müller: Provokujete Vatikán

Konflikt pritom nie je stále úplne zažehnaný. Okrem ukončenej vizitácie totiž v amerických ženských kláštoroch prebieha ďalšia kontrola. Vo februári 2009 ju inicioval spomínaný prefekt Kongregácie pre náuku viery Levada, ktorý sa rozhodol preveriť vieroučné postoje LCWR. V správe z vizitácie, ktorá vyšla v apríli 2012, sa nachádza početný výpočet prehreškov v otázkach vierouky a morálky.

Dokument kriticky prijala nielen LCWR, ale aj vplyvné katolícke periodiká ako National Catholic Reporter, America či Commonweal. Výsledkom vizitácie bolo menovanie arcibiskupa Seattlu Jamesa Petra Sartaina za pápežského delegáta, ktorý má dohliadať na vnútornú reformu LCWR. Výsledky kontroly a program obnovy potvrdil po svojom zvolení aj pápež František.

Napriek tomu sa zdá, že rehoľníčky z LCWR sa rozhodli ísť vlastnou cestou. Svoj štatút síce podrobili určitej revízii, ale naďalej konajú tak, že počas májového stretnutia sa kardinál Müller neubránil slovám o provokovaní Svätej stolice. Príkladom je udelenie ceny teologičke Elisabeth Johnsonovej, ktorej dielo nie je podľa amerických biskupov v súlade s katolíckou vierou, alebo propagovanie učenia protagonistky New Age Barbary Marxovej Hubbardovej.       

Jednou vetou

František v uplynulých dňoch oslávil 78. narodeniny a 45. výročie kňazskej vysviacky.

V roku 2014 sa 43 generálnych audiencií s pápežom zúčastnilo 1 200 000 pútnikov.

Novým komorníkom (kamerlengom) Svätej Rímskej cirkvi sa stal 71-ročný francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran, ktorý je zároveň predsedom Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg.

František vymenoval ďalších členov Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, medzi ktorými sú aj dve obete zneužívania.

Námestie sv. Petra už zdobí vianočný strom a jasličky – tentokrát sú darom obyvateľov severotalianskej Verony a juhotalianskeho Catanzara.

Imrich Gazda

Odporúčame

VIDEOKOMENTÁR: Top 3 cirkevné udalosti v roku 2014

VIDEOKOMENTÁR: Top 3 cirkevné udalosti v roku 2014

Stručná bilancia najdôležitejších udalostí v živote cirkvi v uplynulom roku. 1. Synoda o rodine  Mimoriadna biskupská synoda o rodine rozprúdila diskusiu o problémoch, ktoré sa dotýkajú väčšiny veriacich. Každý človek z nejakej rodiny vzišiel, v nejakej rodine žije, borí sa s väčšími či menš...

František napísal väzňom: Kamaráti, modlite sa za mňa

František napísal väzňom: Kamaráti, modlite sa za mňa

Pápež František poslal list väzňom nápravnovýchovného zariadenia v meste Latina. Niektorí z nich sedia v oddelení s najvyššou mierou ochrany.  Viacerí odsúdení odpykávajúci si trest vo väzení v meste Latina, ktoré leží 80 kilometrov južne od Ríma, v minulosti napísali Františkovi osobné listy. Keď...

Pápež František druhýkrát vymenuje nových kardinálov

Pápež František druhýkrát vymenuje nových kardinálov

František bude zrejme pokračovať v snahe o internacionalizáciu kardinálskeho zboru a medzi novými kardinálmi budú dominovať diecézni biskupi netalianskeho pôvodu.  Druhýkrát počas Františkovho pontifikátu sa kolégium kardinálov rozrastie o nové mená. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi oznámi...