Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. 11. 2013, 14:13

Žena sa "kardinálkou" nestane, ale mohla by

Po tom, čo viaceré zahraničné médiá informovali o údajnom úmysle pápeža vymenovať v najbližšom februárovom konzistóriu do kardinálskej hodnosti ženu, Vatikán dementoval takéto úvahy. Zároveň však nevylúčil takýto krok v teoretickej rovine. Britské noviny The Guardian, The Telegraph alebo Daily Mail,...

Po tom, čo viaceré zahraničné médiá informovali o údajnom úmysle pápeža vymenovať v najbližšom februárovom konzistóriu do kardinálskej hodnosti ženu, Vatikán dementoval takéto úvahy. Zároveň však nevylúčil takýto krok v teoretickej rovine.

Britské noviny The Guardian, The Telegraph alebo Daily Mail, írsky denník The Irish Times. Aj tieto médiá patrili medzi tie, ktoré pomáhali šíriť dohady o tom, že František povýši počas svojho prvého konzistória ženu/ženy do kardinálskej hodnosti. Vymenovanie nových "cirkevných kniežat" sa uskutoční na sviatok Katedry sv. Petra, teda 22. februára 2014.

Medzi "horúce kandidátky" na kardinálsky klobúk majú podľa spomínaných novín spadať najmä dve mená: bývalá írska prezidentka Mary Patricia McAleese (úrad zastávala medzi rokmi 1997 a 2011) a profesorka ekumenizmu na Trinity College v Dubline, Linda Hogan (na obr. vpravo). Najmä druhá zo spomínaných osôb vzbudzuje rozruch kvôli svojmu vedeckému zameraniu, do ktorého patria aj otázky súčasnej feministickej teórie a genderovej etiky.

Svätá stolica prostredníctvom svojho hovorcu Federica Lombardiho pred niekoľkými dňami poprela, že by sa pápež, ktorý počas svojho doterajšieho pontifikátu už viackrát prekvapil, chystal na takýto bezprecedentný krok. "Je to úplný nonsens... Jednoducho nie je reálne možné, aby pápež František vymenoval ženu za kardinála vo februárovom konzistóriu", povedal Lombardi. Omnoho väčší rozruch vyvolali jeho ďalšie slová, ktorými naznačil hypotetickú možnosť takéhoto kroku v budúcnosti: "Teoreticky a teologicky to je možné. Byť kardinálom je taká úloha v cirkvi, ktorá - teoreticky - nie je spojená s kňazskou ordináciou, avšak nápad, aby pápež vymenoval ženy za kardinálov v budúcom konzistóriu je vzdialený realite". Čo i len teoretické pripustenie takéhoto kroku v budúcnosti sa stalo zdrojom špekulácií o prípadných krokoch pápeža a dlhodobo diskutovanej téme, ktorou je úloha žien v cirkvi. Ako upozornil autor blogu "Rorate Caeli", hoci svojimi slovami hovorca Lombardi nepoložil základ menovaniu žien za "kardinálky" do budúcnosti, dodal "progresívnym" katolíckym médiám atraktívnu tému, ktorou môžu v budúcnosti rafinovane operovať. "Slová majú svoje dôsledky", uzatvára blogger svoj komentár.

Platný Kódex kánonického práva síce explicitne nezakazuje ženám nadobudnúť kardinálsky titul, ale výslovne sa v ňom spomínajú "otcovia kardináli" (napr. kán. 354). Zároveň sa počíta s tým, že je to práve kardinálske kolégium, spomedzi ktorého sa volí pápež, pričom len toto personálne teleso, pozostávajúce z kardinálov mladších ako 80 rokov, má právo voliť hlavu cirkvi. Ani Ján Pavol II., ktorý mal dostávať svojho času návrhy, aby vymenoval Matku Teréziu z Kalkaty za "kardinálku", o takomto kroku neuvažoval vo svojich dokumentoch, a to ani v apoštolskom liste Mulieris dignitatem o dôstojnosti a povolaní ženy. V ňom uvádza, že "cirkev ďakuje za všetky prejavy ženského "génia" v priebehu dejín vo všetkých krajinách a uprostred všetkých národov, ďakuje za všetky charizmy, ktoré Duch Svätý udeľuje ženám v histórii Božieho ľudu, za všetky víťazstvá, za ktoré vďačí ich viere, nádeji a láske".

Marián Sekerák

Foto: tcd.ie

Odporúčame

Prípad Medžugorje: Vatikánska intervencia v USA

Prípad Medžugorje: Vatikánska intervencia v USA

Apoštolský nuncius v USA upozornil americkú verejnosť na charakter údajných zjavení v Medžugorí. Podnet k intervencii prišiel priamo z Vatikánu. Pápežský veľvyslanec v USA Carlo Maria Viganò zaslal koncom októbra list adresovaný generálnemu sekretárovi miestnej biskupskej konferencie, Ronnymu Jenkin...

František má už svoj druhý vlastný pápežský kríž

František má už svoj druhý vlastný pápežský kríž

Po tom, čo v roku 2009 sa začal Benedikt XVI. pri bohoslužbách objavovať s novou ferulou, svoj druhý vlastný pápežský kríž používa už aj pápež František. Dostal ho ako dar od súkromnej spoločnosti. Po prvýkrát tento nový kríž použil pontifik počas bohoslužby na slávnosť Všetkých svätých na rímskom c...