Katolícki kňazi o situácii v slovenskom zdravotníctve

Svet kresťanstva oslovil niekoľko kňazov s otázkou, ako vnímajú napätú situáciu v slovenskom zdravotníctve.

Rastislav Dluhý, redemptorista: Hromadné podávanie výpovedí je podľa mňa abnormálny fenomén. Lekár, ktorý je viazaný Hipokratovou prísahou, by nemal prejaviť takú hrubú bezcitnosť, akej sme svedkami v týchto dňoch. Hovorí to veľa o morálnej úrovni lekárov. Súhlasím však s tým, aby lekárom boli zvýšené platy, vo všeobecnosti ich majú podľa mňa pomerne nízke. Je však otázne, či každý lekár by mal mať plat zvýšený rovnako, nie všetci sú rovnako kvalitní, tak ako to platí aj pri iných profesiách. S paušálnym zvyšovaním platov mám teda problém. Bol by som rád, aby napríklad aj učitelia mali vyššie platy.
Nedokážem sa však ubrániť dojmu, že protesty lekárov sú sčasti aj spolitizovanou záležitosťou. Myslím si, že je tu snaha určitej časti politického spektra oslabiť už aj tak oslabenú vládu. Podľa mňa iniciátori protestov škaredo využívajú komplikovanú situáciu v Európe.

Peter Fogaš, kňaz Košickej arcidiecézy: Situáciu veľmi nesledujem, keďže momentálne žijem v Taliansku, preto len malá poznámka. Podľa čoho si mladí ľudia vyberajú budúce povolanie? Podľa toho, kde najlepšie a najistejšie zarobia. Preto sú dnes v kurze farmácia, právo či stomatológia. Lenže, ak výška platu je rozhodujúcim motívom pri výbere zamestnania, potom v ňom nikdy nebudem spokojný. Vždy budem chcieť mať viac, a prácu budem vykonávať bez záujmu a bez vášne...
Chcem tým povedať, že lekári, aj keď budú mať trojnásobné platy, šťastnejší rozhodne nebudú. Vyššia suma na výplatnej páske vôbec neskvalitní ich prístup k pacientom a vôbec ich nenaučí, aby mali svoju službu viac radi.

Anton Srholec, riaditeľ resocializačného centra: Choré zdravotníctvo je len vrcholom ľadovca, ktorý nám zanechal komunistický režim. Len aby všetci mali prácu a skromnú mzdu. Dvadsať rokov po revolúcii to bežalo, len málo sa menilo, v morálke a v efektivite práce ešte menej, až to padlo. V presne načasovanej dobe. Lekári majú úctu a uznanie, nie len preto, že veľa vedia a my všetci ich potrebujeme, ale aj preto, že medzi nimi je väčšina takých, čo svoju prácu vykonávajú ako svoje povolanie a poslanie dotýkať sa rán.
Nezdá sa mi dosť čestné hovoriť len o platoch. Nemožno porovnávať úroveň zdravotníctva na Západe, kde proces starostlivosti o chorého beží kontinuálne a na Východe, kde ľadovec je ešte väčší. Cirkevní hodnostári by sa mohli pýtať, akú dôstojnosť, miesto v spoločnosti a moc zaručili tým, ktorí podľa Ježišových slov chorých uzdravujú, malomocných očisťujú a dokonca aj mŕtvych kriesia...

Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup, predseda KBS (oficiálne vyhlásenie): Konferencia biskupov Slovenska s pozornosťou sleduje dianie v spoločnosti. Situácia v zdravotníctve odráža pretrvávajúcu morálnu krízu. Oceňujeme každé úsilie pri hľadaní riešenia vzniknutých problémov. Uvedomujeme si, že aj služba lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov nie je v našej spoločnosti dostatočne ohodnotená.
Chceme však pripomenúť, že ochrana zdravia a životov osobitne detí a starších ľudí musí zostať nepodmienenou hodnotou a povinnosťou jednotlivca a spoločnosti. Morálnu krízu nie je možné prekonať aktivitami, ktoré prinášajú nespravodlivosť. Modlíme sa za všetkých vedúcich predstaviteľov, aby vytvorili zdravotnícky systém morálny, solidárny a primeraný dôstojnosti ľudskej osoby. V tomto adventnom období pozývame všetkých ľudí dobrej vôle k vzájomnej úcte a hľadaniu spoločného dobra.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo