Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. január 2012

OSOBNOSŤ SVETA KRESŤANSTVA 2011: Svedkov svedok

Štyridsať rokov stál po boku jednej z najväčších postáv 20. storočia. Dnes po svete šíri jej posolstvo. Kardinál Stanisław Dziwisz. Súčasný krakovský arcibiskup, syn železničiara, ktorý tragicky zahynul počas výkonu svojho povolania, stál od polovice 60. rokov minulého storočia až do roku 2005 vždy...

Štyridsať rokov stál po boku jednej z najväčších postáv 20. storočia. Dnes po svete šíri jej posolstvo. Kardinál Stanisław Dziwisz.


Súčasný krakovský arcibiskup, syn železničiara, ktorý tragicky zahynul počas výkonu svojho povolania, stál od polovice 60. rokov minulého storočia až do roku 2005 vždy tak trochu v tieni. V tieni „svojho“ biskupa, kardinála a neskôr pápeža Jána Pavla II. Kým pre väčšinu znamená život v úzadí iného človeka do značnej miery potláčanie vlastnej individuality, čo vytvára komplexy menejcennosti, o Stanisławovi Dziwiszovi to neplatilo. Život Karola Wojtyłu bol pre neho nielen vzácnym príkladom, ale aj významnou životnou školou, v ktorej sa formovala jeho osobnosť. Tandem Wojtyła&Dziwisz bol postavený na báze dôverného vzťahu otca a syna, učiteľa a svedka. Aj vďaka tomu je svedectvo o živote pápeža, ktoré krakovský arcibiskup dnes roznáša do sveta, autentické a dôveryhodné.

Je zaujímavé, že ani v súčasnosti Stanisławovi Dziwiszovi neprekáža, že ako člen kardinálskeho kolégia sediaci na významnom poľskom biskupskom stolci, ostáva skôr nenápadným ohlasovateľom životného odkazu svojho blahoslaveného priateľa. Všade kam príde, zdôrazňuje jednoduchý fakt z pápežovho života: bol to muž, ktorý „bol do Boha zamilovaný“, ktorý „žil s Bohom“, ako to niekdajší pápežov sekretár vyznal v knihe Život s Karolom (s. 91-92). Potvrdzuje to aj kult, ktorý Dziwisz pomáha budovať a rozširovať po celej Zemi, Wojtyłovi drahé Slovensko nevynímajúc. Podľa Sveta kresťanstva je táto činnosť, spojená s obnovou záujmu o relikvie v 21. storočí dôvodom, pre ktorý si hlava krakovskej arcidiecézy zaslúži miesto v tejto ankete.

Hoci výpočet Dziwiszovych životných medzníkov a aktivít môže byť na tomto priestore len ťažko úplný, predsa treba spomenúť aj temnejšie stránky, spájajúce sa ešte s jeho pôsobením v cirkevnom ústredí. Predovšetkým ide o podozrenia, podľa ktorých mal v čase kulminácie citlivých káuz pomáhať „ututlávať“ prečiny významných klerikov. Ide najmä o prípad údajného sexuálneho zneužívania mládeže zo strany niekdajšieho viedenského arcibiskupa, kardinála Hansa Hermanna Wilhelma Groëra či zosnulého Marciala Maciela Degollada, neslávne známeho zakladateľa hnutia Legionári Krista. So súčasným Dziwiszovým pôsobením sa spája aj úsilie o nezverejňovanie informácií, ktoré by pomohli objasniť prípady spolupráce kňazov krakovskej arcidiecézy s komunistickou Bezpečnostnou službou.

Napriek tomu dnes 72-ročný kardinál ostáva živým svedkom svätosti, ktorú mal po desaťročia možnosť pozorovať u Jána Pavla II. Išlo o svätosť, ktorá stavala na prirodzenosti a úprimnom zverení sa Bohu, ako to dosvedčuje aj spomienka z už zmienenej knihy. Po svojom poslednom požehnaní Urbi et Orbi na Veľkú noc 2005, kedy namiesto slov dokázal pred davom veriacich urobiť len znak kríža, pozrel sa pápež do očí svojho sekretára a povedal mu: „Asi by bolo lepšie, keby som zomrel, keď už nemôžem plniť poslanie, ktoré mi bolo zverené. Chcel som odpovedať,“ pokračuje Dziwisz „no on dodal: ,Nech sa stane tvoja vôľa... Totus tuus.´ Nevyjadrovalo to rezignáciu, ale odovzdanie sa Božej vôli“ (s. 252).

Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

OSOBNOSŤ SVETA KRESŤANSTVA 2011: Z biskupov radoví kňazi

OSOBNOSŤ SVETA KRESŤANSTVA 2011: Z biskupov radoví kňazi

John Broadhurst, Andrew Burnham, Keith Newton, Edwin Barness, David Silk. Skupina piatich anglikánskych biskupov, ktorí opustili svoju cirkev a v uplynulom roku sa stali katolíckymi kňazmi. Pre niekoho zradcovia, pre iných navrátilci do pravej cirkvi. Svoje rozhodnutie bývalí anglikánski biskupi ...

Pastierske listy biskupi venovali hospodárskej kríze

Pastierske listy biskupi venovali hospodárskej kríze

Na začiatku roka 2012 si mohli slovenskí katolíci vypočuť viaceré pastierske listy. Okrem tradičného vianočného posolstva v sebe obsahovali aj zamyslenia nad hospodárskou krízou.Na druhý sviatok vianočný sa obyvateľom Žilinskej diecézy prihovoril svojím listom biskup Tomáš Galis. Vo výrazne duchovn...