Útoky, zatýkanie či podpálené domy. Rusko rozbehlo prenasledovanie jehovistov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Útoky, zatýkanie či podpálené domy. Rusko rozbehlo prenasledovanie jehovistov

Ilustračné foto - JW.org

Učiteľka ponižuje dieťa pred spolužiakmi, podpaľači vypaľujú ich domy, bezpečnostné zložky prepadajú spoločné stretnutia. Odkedy Rusko zakázalo pôsobenie Jehovových svedkov v krajine, čelia ich členovia narastajúcemu prenasledovaniu.

Najvyšší súd oficiálne zakázal existenciu náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia na území Ruskej federácie v apríli. Vyhovel tak žiadosti ministerstva spravodlivosti, ktoré sa stotožnilo so stanoviskom moskovského mestského súdu, že jehovisti sú extrémistickou organizáciou, ktorá ohrozuje bezpečnosť obyvateľov. Postavil ich tak na jednu úroveň s teroristickými organizáciami ako Islamský štát či Al-Káida.

„To, čo sledujeme, je návrat k najväčšiemu útlaku, ktorý vykonával sovietsky režim v Rusku v minulom storočí,“ vyhlásil vtedy Lorcan Price z organizácie Aliance Defending Freedom. „Je skľučujúce konštatovať, že sa to deje znovu. Pre kresťanov a náboženské menšiny v Rusku je to hrozné obdobie.“

Jeho slová začínajú v poslednom čase naberať konkrétny význam. Pred dvoma týždňami poslal súd na základe nového nariadenia do väzenia prvého jehovistu. „Čítal Bibliu, preto bol zatknutý,“ uviedol pre National Catholic Reporter predstaviteľ Jehovových svedkov Yaroslav Sivulskiy z Petrohradu, kde sa nachádza ústredie ruských jehovistov.

V Rusku žije asi 170-tisíc príslušníkov tejto náboženskej spoločnosti. Podľa aprílového nariadenia majú prísť o takmer 400 budov a majetok spoločnosti má prepadnúť v prospech štátu. Zatiaľ však vo viacerých priestoroch duchovná činnosť pokračuje. Napriek tomu sa za posledné týždne intenzita prenasledovania zvýšila, čo podľa Sivulskiyho donútilo niektoré skupiny Jehovových svedkov, aby svoje stretnutia presunuli do súkromných domov.

„Úradníci, ale aj bežní ľudia, ktorí hľadali zámienku na zasiahnutie voči nim, sú teraz posmelení novým nariadením,“ tvrdí nábožensko-právny aktivista Felix Corley.


Vypálený dom, v ktorom sa stretali Jehovovi svedkovia. Foto – JW.org

Najznepokojujúcejšie sú prípady, keď učitelia, štátni úradníci či policajti atakujú deti jehovistov. Sivulskyi spomína prípad deväťročného dievčaťa, ktoré riaditeľka školy nútila spievať vlasteneckú pieseň pred spolužiakmi. Jehovovi svedkovia sa pritom vyhýbajú podobným prejavom, rovnako ako celej politike či účasti v armáde.

Náboženská spoločnosť v správe, ktorú uverejnila koncom mája, uvádza aj ďalšie podobné prípady. Rodičia osemročného dievčaťa boli predvolaní do školy po tom, čo ich dieťa hovorilo o Bohu pred spolužiakmi. V prítomnosti psychológa a bezpečnostného zamestnanca im riaditeľ oznámil, že ak bude v podobnom správaní pokračovať, čaká ju vylúčenie zo  školy.

V meste neďaleko Moskvy zasa učiteľka ponižovala dve žiačky, pričom sa odvolávala na to, že „jehovisti sú zakázaní“. Ich matke údajne povedala: „Teraz ste extrémisti, namieste nie je nijaké zľutovanie.“

Realitou sú aj fyzické útoky, napríklad v meste Belgorod, kde útočník udieral svoju obeť päsťou do hlavy a vrchnej časti tela, pričom kričal „boli ste zakázaní!“. Na iných miestach zasa páchatelia zničili priestory jehovistov hodením molotovových koktailov a dokonca vypálili aj dom, v ktorom žila rodina jehovistov.

Koncom mája pätnásť ozbrojených členov ruskej tajnej služby FSB vtrhlo do domu, v ktorom prebiehalo stretnutie jehovistov, a zatklo všetkých prítomných mužov. Celú noc strávili vo väzenskej cele a prepustili ich až ráno, okrem Dána Dennisa Christensena, ktorý podľa sudcu predstavuje bezpečnostné riziko. Momentálne je obvinený z členstva v extrémistickej organizácii a hrozí mu desaťročné väzenie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo