Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. marec 2012

Fidela si pápež nechal na záver

Srdečné stretnutie vlka a baránka. Aj tak by sa dalo nazvať krátke stretnutie Benedikta XVI. s bývalým kubánskym prezidentom Fidelom Castrom. Uskutočnilo sa krátko pred pápežovým odletom späť do Ríma v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Havane. Náplň pápežovej práce, zmeny v liturgii, b...

Srdečné stretnutie vlka a baránka. Aj tak by sa dalo nazvať krátke stretnutie Benedikta XVI. s bývalým kubánskym prezidentom Fidelom Castrom. Uskutočnilo sa krátko pred pápežovým odletom späť do Ríma v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Havane.

Náplň pápežovej práce, zmeny v liturgii, blahorečenie Jána Pavla II. Aj tieto témy stihli počas polhodinového rozhovoru prebrať pápež a komunistický líder. Atmosféra bola podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho srdečná a živá. Fidel oblečený celý v čiernom a Benedikt XVI. v pápežskej bielej podľa vatikanistu Giacoma Galeazziho pripomínali vlka, ktorý sa pokúsil vymazať vieru zo života Kubáncov a baránka, ktorý stojí na čele utláčaného stáda.

„Stretnutie neposkytne materiál castrovskej propagande ani neoslabí zápas disidentov ako sa obával Financial Times. Joseph Ratzinger prijal Fidela Castra v rámci gesta pokory a dialógu, v záujme kubánskej cirkvi prenasledovanej päťdesiat rokov. Je to znamenia rešpektu k utláčaným veriacim, nie prejav úcty k upadajúcemu despotovi,“ zhodnotil stretnutie Galeazzi, ktorý je na Kube vyslaným redaktorom denníka La Stampa.

Fidel, ktorý je od pápeža starší len o necelý rok, pôsobil podstatne slabšie. Aj Benedikt XVI. si však už občas musí pomáhať mobilnou plošinou a paličkou. O svojom veku si obaja zažartovali. „Som starý, ale ešte sa mi darí zvládať moju prácu,“ uviedol Benedikt XVI. Fidel zasa podotkol, že odkedy už nestojí na čele krajiny, má viac času na čítanie a uvažovanie. Pápeža dokonca požiadal o nejaký knižný tip. „Musím pouvažovať, aké tituly vám zašlem,“ reagoval Benedikt XVI.

Odchovanec jezuitského kolégia a bývalý miništrant Fidel sa zaujímal aj o posledné zmeny v liturgii a ocenil blahorečenie Matky Terezy, ktorá je na Kube veľmi obľúbená, a Jána Pavla II., s ktorým sa stretol v roku 1996 vo Vatikáne a dva roky na to v rámci historickej cesty tohto bojovníka proti komunizmu na Kubu.

Počas celého rozhovoru bola prítomná aj Castrova manželka Dalia, v závere sa pápežovi predstavili aj dve z ich detí. Záujem o stretnutie s pápežom prejavil aj venezuelský prezident Hugo Chávez, ktorý sa v týchto dňoch lieči na Kube. Vatikánska strana však návrh diplomaticky odmietla s prianím pevného zdravia.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

Šéfom biskupov EÚ sa stal Marx

Šéfom biskupov EÚ sa stal Marx

Kardinál Reinhard Marx sa stal novým predsedom Komisie biskupských konferencií Európskych spoločenstiev (COMECE). Rovnako, ako jeho známejší menovec Karl Marx, napísal knihu Kapitál. Na minulotýždňovom plenárnom zasadaní v Bruseli menili biskupi EÚ svoje vedenie. Dvadsaťtri prítomných biskupov hlaso...

Kuba: S Fidelom sa pápež asi stretne, s disidentmi nie

Kuba: S Fidelom sa pápež asi stretne, s disidentmi nie

Benedikt XVI. sa v pondelok presunul z Mexika na Kubu, kde pokračuje jeho 23. zahraničná apoštolská cesta. Jedným z najočakávanejších momentov je pravdepodobné stretnutie s Fidelom Castrom. 60 sekúnd. Presne toľko času žiadajú od pápeža kubánski disidenti. „Ak má čas na stretnutie s Fi...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.