Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. 05. 2012, 12:36

Liberálne americké rehoľnice znepokojujú Vatikán. Budú pod dohľadom

Vizitátorka Mary Clare Millea. Feminizmus a liberalizmus sa podľa Svätej stolice udomácnil v mnohých ženských kláštoroch v USA. Po vyše dvojročnej kontrole sa Vatikán rozhodol poveriť biskupa Petra Sartaina zo Seattleu dohľadom nad vnútornou reformou ženských reholí. Pod drobnohľadom bude najmä L...

Vizitátorka Mary Clare Millea.

Feminizmus a liberalizmus sa podľa Svätej stolice udomácnil v mnohých ženských kláštoroch v USA. Po vyše dvojročnej kontrole sa Vatikán rozhodol poveriť biskupa Petra Sartaina zo Seattleu dohľadom nad vnútornou reformou ženských reholí.

Pod drobnohľadom bude najmä Leadership Conference of Women Religious (LCWR), ktorej členmi je asi 1 500 rehoľníc zastupujúcich 80 % amerických sestier. Ich počet od polovice 60. rokov klesol o dve tretiny – zo 180 000 na necelých 60 000, pričom v roku 2010 v 84 percentách ženských reholí nezložila večné sľuby žiadna mníška. 
Kardinál Burke: Zrada rehoľného života 
„Aktuálna vieroučná a pastoračná situácia v LCWR je závažná a je dôvodom pre mnohé obavy,“ píše sa v záverečnej správe Kongregácie pre náuku viery, ktorú vedie americký kardinál William Levada. Správa uzatvára apoštolskú vizitáciu, ktorú do amerických ženských kláštorov 22. decembra 2008 poslala Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Hlavnou vizitátorkou bola generálna predstavená Apoštoliek Najsvätejšieho srdca Ježišovho Mary Clare Millea, ktorá stála na čele 58-členného tímu. Ten počas uplynulých rokov navštívil okolo 400 ženských kláštorov v USA. 
Servítku pred ústa si nekládol ani ďalší americký kardinál v Rímskej kúrii, prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry Raymond Leo Burke: „Ide o verejnú a tvrdošijnú zradu rehoľného života zo strany niektorých sestier.“ 
Podľa známeho amerického historika a spisovateľa Georgea Weigela v niektorých komunitách sa rehoľnice pravidelne nezúčastňujú slávenia eucharistie, aby tým vyjadrili svoj nesúhlas s kňazstvom vyhradeným mužom. Inde boli liturgické predpisy upravené tak, aby podiel kňaza na liturgii bol čo najmenší. „Mladé katolícke ženy pochopili, že ak sa chcú venovať sociálnym alebo politickým aktivitám, byť súčasťou strednej triedy a bývať ako single, nie je dôvod zaväzovať sa požiadavkami chudoby, čistoty a poslušnosti,“ ironicky poznamenal konzervatívec Weigel. 
Rehoľná sestra Carol Keehan fandí Obamovi.
Fandia Obamovej zdravotníckej reforme 
Medzi rehoľnicami našiel oporu pri presadzovaní zákona o reforme zdravotnej starostlivosti aj prezident Barack Obama. Kontroverzný zákon schválený na jar 2010, proti ktorému ostro protestujú americkí biskupi, vytvára možnosti pre financovanie antikoncepcie, sterilizácie či potratov nielen z verejných financií, ale aj z prostriedkov katolíckych zamestnávateľov. Catholic Health Association, ktorá združuje katolícke zdravotnícke zariadenia, napriek tomu reformu podporila. Na čele asociácie stojí rehoľná sestra Carol Keehan. Podľa nej vďaka reforme získalo v roku 2010 zdravotnú starostlivosť asi pol milióna mladých ľudí. Podporu reforme vyjadrilo aj viacero vyšších predstavených ženských reholí, ktoré sú združené v LCWR. 
„Je smutné, že mnohé katolícke feministky, vrátane špičiek LCWR, sa rozhodli ignorovať hlboký konflikt medzi učením cirkvi a radikálnou feministickou agendou týkajúcou sa potratu,“ konštatovala bývalá feministka, dnes líderka hnutia True Feminism for Real Women Marjorie Murphy Campbell.
Jezuita James Martin stojí za sestrami.
Populárny jezuita stojí za sestrami 
„Pre mňa sú katolícke rehoľné sestry hrdinskými postavami,“ napísal v týždenníku amerických jezuitov America jeden z najvplyvnejších rehoľníkov James Martin. „V kontexte zámeru Vatikánu obnoviť a reformovať LCWR verím, že nastáva vhodná chvíľa pre vyrieknutie slova podpory katolíckym rehoľniciam a pre spoznanie mnohých skrytých spôsobov, prostredníctvom ktorých tieto ženy obetavo slúžia Bohu, chudobným a krajine.“ 
Páter Martin vyjadril podporu aj rehoľnici a teologičke z Fordham University Elizabeth Johnson, ktorej dielo podľa komisie pre náuku viery pri miestnej biskupskej konferencii nezodpovedá katolíckemu ponímaniu Boha. 
Žiadne cirkevné tresty 
Proces vnútornej reformy pod vedením biskupa Sartaina by mal prebiehať päť rokov. Sekretár Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, ktorým je momentálne americký redemptorista, arcibiskup Joseph Tobin, dúfa, že reforma bude najmä procesom zmierenia a uzdravenia. Vizitácia sa totiž stretla medzi americkými rehoľnicami s nepochopením a dokonca aj s otvoreným odporom. Údajne až tretina ženských kláštorov odmietla vpustiť vizitátorov do svojich priestorov. Napriek tomu arcibiskup Tobin zdôrazňuje, že Svätá stolica nechce ísť cestou kánonických trestov. 
„Budeme sa učiť dialógu tam, kde je možný a budeme otvorení pôsobeniu Ducha Svätého. V tejto kritickej chvíli prosíme o modlitby za nás a za celú cirkev,“ uviedlo vo svojom vyhlásení LCWR. Časť rehoľníc nespokojných s vývojom LCWR počas uplynulých rokov toto združenie už dávnejšie opustila a v roku 1995 vytvorili vlastný Council of Major Superiors of Women Religious. 
Imrich Gazda
Foto: catholicworldreport.com, lcwr.org, twitter.com

Odporúčame

V Košiciach prednáša známy teológ Karl-Heinz Peschke

V Košiciach prednáša známy teológ Karl-Heinz Peschke

V stredu a vo štvrtok bude v Košiciach prednášať známy morálny teológ Karl-Heinz Peschke, ktorý sa v tomto roku dožíva osemdesiatky.  Profesor Peschke je na Slovensku známy najmä z prekladov svojich diel Křesťanská etika, Hospodářství z křest'anského pohledu a Kresťanský pohľad na hospodárstvo. Na...