Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. máj 2012

Pápežovho komorníka zatkli pre vynášanie dokumentov

Kauza „Vatileaks“ naberá na obrátkach. Svätá stolica potvrdila zadržanie pápežovho komorníka. V jeho byte sa našlo množstvo dokumentov, ktoré v posledných mesiacoch zmizli z Vatikánu. Deň predtým padla aj hlava šéfa vatikánskej banky. Podľa niektorých odborníkov však ide len o malé ryby a skutoční p...

Kauza „Vatileaks“ naberá na obrátkach. Svätá stolica potvrdila zadržanie pápežovho komorníka. V jeho byte sa našlo množstvo dokumentov, ktoré v posledných mesiacoch zmizli z Vatikánu. Deň predtým padla aj hlava šéfa vatikánskej banky. Podľa niektorých odborníkov však ide len o malé ryby a skutoční páchatelia sú stále na slobode.

Za necelých 24 hodín vo Vatikáne našli dvoch vinníkov zodpovedných za medializovanie vnútorných záležitostí Svätej stolice. V stredu dopoludnia Dozorná rada Inštitútu pre náboženské diela, známejšieho pod názvom vatikánska banka, jednohlasne vyslovila nedôveru súčasnému prezidentovi Ettoremu Gottimu Tedeschimu. V ten istý deň večer vatikánska polícia zadržala pápežovho komorníka Paola Gabrieleho, v ktorého byte sa našli dokumenty odcudzené z Vatikánu.

Skutoční vinníci?
„Supy alebo obetné baránky na záchranu niekoho, kto stojí oveľa vyššie? To je otázka, ktorú si kladú mnohí vo Vatikáne,“ napísal vatikanista denníka La Stampa Andrea Tornielli. Sám sa prikláňa k tomu, že za únikmi dokumentov nestoja dvaja zadržaní laici, ale „osoba s rafinovanou mysľou, znalec cirkevnej politiky“.

Únik interných dokumentov Svätá stolica prvýkrát oficiálne priznala v polovici februára. Médiá už predtým priniesli viacero informácií o citlivých udalostiach a personálnych sporoch vo Vatikáne. Koncom apríla pápež Benedikt XVI. vymenoval trojčlennú kardinálsku komisiu, ktorá mala zodpovedať za vyšetrovanie prípadu. Jej členom sa stal aj 88-ročný slovenský kardinál Jozef Tomko. Kauza „Vatileaks“ sa vystupňovala pred niekoľkými dňami, keď novinár denníka Libero Gianluigi Nuzzi publikoval knihu s názvom Vaša Svätosť, v ktorej zverejnil pápežove súkromné listy.


Kto je Paolo Gabriele? 

Zatknutý komorník Benedikta XVI., 46-ročný Paolo Gabriele pochádza z Ríma, je ženatý a má tri deti. „Mnoho ľudí vo Vatikáne ho pozná ako jednoduchého a dobrého človeka, ktorý si ctí pápeža. Je rezervovaný, vždy veľmi elegantný, prezývaný Paoletto,“ napísal vatikanista Tornielli. Vďaka svojej práci je laikom najbližšie postaveným pri pápežovi. Ako zamestnanec Vatikánu je držiteľom vatikánskeho štátneho občianstva. S rodinou býva blízko Námestia sv. Petra na ulici Porta Angelica – práve tu mali nájsť zmiznuté dokumenty. Podľa Tornielliho je „ťažko uveriteľné“, že by niekoľko mesiacov od vypuknutia "Vatileaks" komorník Gabriele držal u seba hľadané materiály. Navyše, mnohé dokumenty, ktoré nelegálne opustili vatikánske múry, nepochádzajú z Apoštolského paláca, ale z iných úradov, do ktorých zadržaný komorník nemal prístup.

Komorník, alebo ináč majordómus, sa pohybuje v blízkosti hlavy katolíckej cirkvi od skorého rána do večera. Sprevádza ho aj počas audiencií či na apoštolských cestách. Ráno pomáha pápežovi s obliekaním, potom sa s ostatnými členmi pápežskej rodiny – ktorú tvoria dvaja osobní tajomníci a niekoľko zasvätených laičiek zodpovedných za domácnosť – zúčastňuje omše, ktorú Benedikt XVI. slúži vo svojej súkromnej kaplnke. Na starosti má aj stolovanie a poriadok v pápežskom apartmáne, ktorý opúšťa až neskoro večer, keď sa pápež utiahne do svojej spálne.

Imrich Gazda 

Foto: vaticanstate.va

Inzercia

Odporúčame