Slúži prostitútkam, narkomanom a vďaka jej charizme konvertujú i celebrity

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Slúži prostitútkam, narkomanom a vďaka jej charizme konvertujú i celebrity

Foto Facebook

V Taliansku zažíva boom kresťanská komunita, ktorá zostupuje do „podsvetia“ spoločnosti.

Chiara Amirante je v Taliansku už pojem. Táto mlado vyzerajúca päťdesiatnička je líderkou pomerne novej komunity Nuovi Orizzonti (Nové horizonty), ktorú len na facebooku sleduje viac ako 280-tisíc ľudí.

Vyrastala vo veriacej rodine v duchu spirituality Hnutia fokoláre, cítila však, že jej špecifickým povolaním má byť služba „ľuďom noci“, ako dnes volá ľudí na úplnom spoločenskom dne.

V 90. rokoch skončila politické vedy na univerzite La Sapienza v Ríme a na rímskej železničnej stanici Termini začala pomáhať mladým ľuďom závislým od drog, alkoholu či prostitútkam.

„Stále som hľadala, tak ako to asi robí každý človek, niečo, čo by mi dalo hlboký zmysel existencie. Hovorila som si: mám len jeden život, chcem ho žiť pre niečo veľké! Hľadala som pokoj, slobodu, prameň, ktorý by bol schopný napojiť moje večne smädné srdce...“ Ako odpoveď našla citát z Písma: „Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás. Ostaňte v mojej láske! Ak budete zachovávať moje prikázania, ostanete v mojej láske, ako ja zachovávam prikázania svojho Otca a ostávam v jeho láske. Toto som vám povedal, aby vo vás bola moja radosť a aby vaša radosť bola úplná. Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás. Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov.“ (Jn 15, 9-12)

Radosť vychádzajúca zo žitého evanjelia sa stala motorom tejto mladej komunity. Ako Chiara Amirante v jednej zo svojich kníh píše: „Naozaj som zažila, že čím viac som sa celá nasadila v láske, ktorú nás Ježiš učil, tým väčšmi moje srdce prekypovalo radosťou, ktorá nezmizla ani pri najťažších skúškach v živote.“

V celibáte a v podsvetí

Keď mala Chiara len 21 rokov, dostala ťažkú chorobu očí, pri ktorej jej hrozilo úplné oslepnutie. Bohu vtedy sľúbila, že keď sa uzdraví, zasvätí svoj život najviac uboleným ľuďom, ktorým prinesie radosť zo žitého kresťanstva. Na najbližšom vyšetrení v nemocnici si lekári nevedeli vysvetliť náhle uzdravenie mladej ženy.

Chiara Amirante tak začala svoje nové zasvätenie Bohu, ukončila vzťah so snúbencom, rozhodla sa žiť v celibáte a v noci zostupovať do najtemnejších zákutí Ríma, aby zachraňovala citovo zranených ľudí. Evanjelizácia ulice je aj dnes doménou tejto komunity, ktorá sa za pár rokov okolo Chiary vytvorila.

Foto: Facebook Nuovi Orizzonti

Z malej skupinky nadšencov je dnes premyslený systém. Založili centrá pomoci, ktoré prijímajú ľudí v ťažkostiach. Všetko funguje na báze dobrovoľníctva. Komunita ponúka pedagogický ozdravný program či kurzy sebapoznania a uzdravenia srdca. Mnohí zachránení ľudia z ulice konvertovali na katolícku vieru a rovnako ako Chiara sa zasvätili Bohu sľubmi chudoby, čistoty, poslušnosti a radosti. Vznikla tak akoby novodobá rehoľa, ktorej členovia pôsobia vo svete a na ulici.

Túto súkromnú asociáciu s názvom Nuovi Orizzonti uznala Cirkev v roku 1997 a dnes sídli v bývalom františkánskom kláštore v Piglio. Samotná Chiara Amirante je dnes konzultantkou Vatikánu pre novú evanjelizáciu a pre pastoráciu migrantov a utečencov.

Konverzie

V čase, keď mnohé rehole zatvárajú svoje kláštory a chýbajú nové povolania, ku komunite Nuovi Orizzonti sa pre jej sociálny rozmer pridávajú kňazi, mladí ľudia i celé rodiny.

Po stretnutí s Chiarou Amirante konvertovali aj známy taliansky spevák Nek alebo úspešná tenistka Mara Santangelo, ktorá o svojom obrátení napísala aj knihu. Medzi členov komunity patrí aj operný spevák Andrea Bocelli.

Na Slovensku toto spoločenstvo zatiaľ nie je veľmi známe. Asi najlepšie zvnútra ho pozná slovenský salezián Peter Kuchár, ktorý už druhý rok žije v komunite Nuovi Orizzonti v Taliansku. „Našiel som tu formáciu, ktorá mieri do hĺbky a podstaty veci. Spoločenstvo sa snaží žiť vo veľkej úprimnosti pred sebou navzájom i pred Bohom. Otvorene sa hovorí o radostiach, bolestiach, slabostiach, zraneniach, nástrahách a tom, kto čím žije. Ak niekto potrebuje pomoc a podporu v spoločenstve, hneď ju nájde. Ja som tu našiel ľudí zapálených pre kresťanské hodnoty, pre evanjelium, ktoré sa s veľkou odvahou v podobe svedectiev ohlasuje na uliciach, námestiach, väzniciach, školách. Príde mi to ako spiritualita pre nove tisícročie, ku ktorej nás vyzývajú aj pápeži, mať odvahu ohlasovať evanjelium aj zo striech. V komunite nechýbajú nové duchovné povolania, nadšenie a zápal pre šírenie kresťanských hodnôt. Toto sú dôvody, prečo som tu.“

Chiara Amirante, spevák Nek a Andrea Bocelli (Foto facebook)

Podľa Petra Kuchára treba za príťažlivosťou novej komunity hľadať najmä autentickosť jej zakladateľky. „Ide o skromnú nenápadnú ženu, ktorá sa postaví na obede do radu ako všetci ostatní. Je to však človek s veľkým srdcom a kto si prečíta aspoň jednu jej knihu, pochopí, že je to mystička. Ak hľadáme úspech Nových Horizontov, tak sme pri koreni veci. Je to svätosť a obeta zakladateľky.“

Hoci veľkú časť pomoci vykonáva spoločenstvo práve v „podsvetí“ s tými najchudobnejšími a najopustenejšími ľuďmi, pridáva sa k nemu paradoxne čoraz viac ľudí zo strednej vrstvy. Ľudia presýtení materializmom nachádzajú nový zmysel života v pomoci druhým.

„Hnutie má veľa komunít pre tých, ktorí sa potrebujú dostať z rozličných závislostí. Ale Chiara Amirante hovorí, že toxickí sme viac či menej všetci. Často vyzýva, aby sme zostúpili do vlastného podsvetia a nechali ho uzdraviť Ježišom. Do komunity prichádzajú ročne desiatky laikov, aby to urobili. Chcú dať do poriadku svoju minulosť a dobre sa pripraviť pre svoje poslanie,“ vysvetľuje pre Postoj kňaz Peter Kuchár.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo