Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. október 2017

Kresťanku odsúdenú na smrť nominovali na Sacharovovu cenu

Môžete zomrieť kvôli poháru vody? Ak ste kresťan a žijete v Pakistane, je to možné.

Kresťanku odsúdenú na smrť nominovali na Sacharovovu cenu

Pakistanská kresťanka Asia Bibi trávi už ôsmy rok vo väzení. Dôvod? Údajná urážka proroka Mohameda. Za rúhanie ju pôvodne odsúdili na trest smrti. Po medzinárodnom tlaku napokon k poprave nedošlo, ale definitívne uzavretie jej prípadu pakistanské súdy neustále odkladajú. Naposledy tak urobil Najvyšší súd pred rokom.

Matku piatich detí teraz niektorí europoslanci nominovali na Sacharovovu cenu, ktorou Európsky parlament každoročne oceňuje slobodu myslenia.

Asia Bibi sa v roku 2009 počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu podala aj svojej moslimskej spolupracovníčke, ktorá ju o to požiadala. Ostatné ženy ju napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila.

„Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?“ opýtala sa ich Asia Bibi. Otázka miestnych moslimov rozzúrila, nasledovali útoky voči nej a jej rodine.

V roku 2010 ju odsúdili na smrť za „vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi“, čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie, za ktoré môže hroziť až trest smrti.

Súdy niekoľko rokov odmietali prípad opätovne prešetriť. Vypočúvanie už šesťkrát z rôznych dôvodov preložili.

Na podporu pakistanskej kresťanky sa viackrát vyslovili aj pápeži Benedikt XVI. a František, ktorý sa v apríli 2015 vo Vatikáne stretol s jej manželom a dcérou, modlil sa s nimi a povzbudil ich v zápase o jej prepustenie.

Inzercia

Prečítajte si aj
Väznená kresťanka stále čaká na spravodlivosť Zdieľať

Podobný prípad, no s ešte tragickejším koncom, sa v Pakistane odohral aj v tomto roku. Sedemnásťročný študent Sharon Masih bol v triede jediným kresťanom medzi moslimami. Niektorí si z neho uťahovali a pre jeho vieru ho šikanovali.

Raz si Sharon v škole načerpal vodu z nádoby, ktorú používali moslimskí študenti. „Nerob to, ,nečistý´,“ začali na neho pokrikovať. Verbálny útok sa stupňoval, až prešiel k fyzickému napadnutiu. „Konvertuj na islam a necháme ťa na pokoji,“ vyhrážali sa Sharonovi. Ten sa snažil násilníkom vytrhnúť, no prestali ho biť, až kým v bezvedomí nepadol na zem. Až potom ho niektorí študenti odniesli do nemocnice, kde však lekárovi neostávalo nič iné, než konštatovať smrť.

„Tragické prípady Asie Bibi a Sharona Masiho sú hanbou tejto krajiny,“ uviedol kresťanský právnik Sardar Mushtaq Gill pre portál Vatican Insider. Poukázal tiež na ľahostajnosť a nevšímavosť tamojšieho učiteľa, ktorý polícii tvrdil, že bitie Sharona si nevšimol, pretože v tej chvíli čítal noviny.

Incident vzbudil pozornosť širokej verejnosti. Kresťanský poslanec Khalil George počas zasadania pakistanského parlamentu apeloval na urýchlené kroky, ktoré by zabránili opakovaniu podobných prípadov.

Jedným z krokov by podľa poslanca mala byť zmena učebného plánu, v ktorom by bolo medzináboženské spolužitie zavedené ako samostatný predmet. Navrhol tiež, aby bola škola pomenovaná po Sharonovi.

„Táto príhoda vyzerá ako triviálna roztržka medzi tínedžermi, ale je to prejav intolerancie, diskriminácie a neľudských postojov voči menšinám,“ dodal k prípadu pakistanský biskup Joseph Arshad.

Odporúčame

Nepriatelia lásky: Nevraživosť

Nepriatelia lásky: Nevraživosť

Nevraživosť môže existovať v jednom a tom istom človeku spolu s láskou. Komplikovaní ľudia sú schopní byť nevraživí a milovať jedného a toho istého človeka kvôli tej istej veci. Píše Milan Bubák v pokračovaní cyklu o láske.