Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. január 2018

Pápež priznal, že to prestrelil, a ospravedlnil sa obetiam zneužívania

František prilial olej do ohňa protestov, ktoré sprevádzali jeho návštevu Čile. Neskôr sa za svoje slová, ktoré kritizoval aj vplyvný kardinál, ospravedlnil.
Pápež priznal, že to prestrelil, a ospravedlnil sa obetiam zneužívania

Počas rozhovoru s novinármi na palube lietadla sa pápež František ospravedlnil za slová na adresu obetí sexuálneho zneužívania. Foto – TASR/AP

Pápež František počas uplynulého týždňa absolvoval jednu zo svojich najnáročnejších zahraničných ciest. Aj keď zavítal na rodný kontinent, obyvatelia Peru, ale najmä Čile, ho nevítali len potleskom. Dôvodom boli najmä sexuálne škandály niektorých miestnych kňazov.

„V tejto chvíli musím vyjadriť bolesť a zahanbenie, hanbu, ktorú cítim za nenapraviteľnú ujmu spôsobenú na deťoch zo strany služobníkov Cirkvi. Chcem sa pripojiť k svojim bratom v biskupskej službe, lebo je správne žiadať o odpustenie a zo všetkých síl poskytovať podporu obetiam, zatiaľ čo sa musíme zasadiť za to, aby sa to už neopakovalo,“ vyhlásil pápež hneď po pristátí na letisku v Santiago de Chile, za čo si vyslúžil potlesk prítomných.

Protesty proti biskupovi

Už niekoľko dní pred príletom pápeža bolo čoraz častejšie počuť protestné hlasy, ktoré nepretržite zaznievajú už tri roky. Aj keď ich hlavným terčom nie je samotný František, v celom prípade zohráva svoju dôležitú rolu.

Ide o kauzu biskupa juhočilskej diecézy Osorno, 61-ročného Juana de la Cruz Barrosa, za ktorého ho v januári 2015 vymenoval pápež František, čo sa stretlo so silnou nespokojnosťou.

Jedným z blízkych spolupracovníkov biskupa bol totiž dnes už 87-ročný Fernando Karadima – populárny kňaz, ktorého utajené zneužívanie maloletých šokovalo celú krajinu. Po tom, čo dostal najťažší cirkevný trest, dožíva svoj život v ústraní a v súčasnosti je hospitalizovaný v nemocnici.  

Biskup Barros všetky obvinenia z vedomosti o Karadimových deliktoch a z ich krytia vytrvalo odmieta. Dokonca vyhlásil, že s pápežom sa o celom prípade zhováral a František mu vyjadril podporu v na cti utŕhačskej kampani.

Dôkazom, že škandál nie je len umelo živenou agendou niekoľkých jednotlivcov, je gesto predsedu čilského parlamentu Fidela Espinozu, ktorý štátnemu sekretárovi Svätej stolice Pietrovi Parolinovi odovzdal list nespokojných veriacich diecézy Osono so žiadosťou, aby ho doručil pápežovi.

Pobúrenie obetí

Aby pápež znásobil silu svojich slov na letisku, hneď na druhý deň po prílete sa v súkromí apoštolskej nunciatúry stretol so skupinou obetí sexuálneho zneužívania kňazmi.

„Stretnutie malo prísne súkromný charakter,“ povedal hovorca Svätej stolice Greg Burke a dodal, že prítomný nebol nikto ďalší, „aby obete mohli porozprávať svoje utrpenie pápežovi Františkovi, ktorý ich vypočul, modlil sa s nimi a plakal s nimi.“

Až potiaľto by bolo všetko v poriadku. Počas priamych prenosov z pápežských bohoslužieb však milióny Čiľanov mohli vidieť, ako kritizovaný biskup Barros koncelebruje omše s pápežom.

Tri Karadimove obete – Juan Carlos Cruz, James Hamilton a José Murillo – označili Barrosovu prítomnosť na omšiach za čistú provokáciu.

Inzercia

Keď sa novinári dožadovali pápežovho vyjadrenia k tejto téme, dočkali sa len stručnej, ale veľavravnej odpovede. „V deň, keď mi predložia dôkaz proti biskupovi Barrosovi, tak to uznám. Ale nateraz tu nie je žiadny dôkaz, len samé klebety,“ vyhlásil František, čím spustil spŕšku kritiky.

„To som mal urobiť selfie, kým sa ma Karadima dotýkal na intímnych miestach a zneužíval ma, zatiaľ čo Barros stál vedľa neho a všetkému sa prizeral,“ reagoval s pobúrením Juan Carlos Cruz, jedna z kňazových obetí.

Kardinál napomenul pápeža

Na pápežovo vyjadrenie reagoval aj bostonský arcibiskup, kardinál Sean O'Malley, ktorý je jedným z Františkových najbližších spolupracovníkov. Je členom úzkej deväťčlennej rady kardinálov, s ktorými sa pápež radí o strategických veciach a zároveň stojí na čele Pápežskej komisie na ochranu maloletých, ktorú ustanovil súčasný pápež.


Kardinál O´Malley sa rozpráva s Američanom Garym Bergeronom, ktorý bol tiež obeťou sexuálneho zneužívania. Foto – TASR/AP  

Vo svojom stanovisku uviedol, že Františkove slová boli pre obete sexuálneho zneužívania zdrojom veľkej bolesti. „Po slovách, ktoré nesú posolstvo 'ak nemôžete dokázať svoje tvrdenia, nebudú vám veriť', sa tí, čo trpeli trestuhodnými zločinmi porušujúcimi ich ľudskú dôstojnosť, cítia opustení a vyhnaní na okraj spoločnosti,“ vyhlásil kardinál O'Malley.

„Nebol som v prípadoch, o ktorých bola reč, osobne zainteresovaný a neviem, prečo Svätý Otec použil konkrétne slová. Čo však viem, je, že pápež František si je plne vedomý závažných zlyhaní cirkvi a jej členov, ktorí zneužívali deti, a tieto zločiny mali devastujúci vplyv na obete aj ich blízkych,“ pokračoval vplyvný kardinál.

„Pápežove slová, že v cirkvi nie je miesto pre tých, ktorí by zneužívali deti, a že musíme dodržiavať nulovú toleranciu pre tieto zločiny, sú úprimné a sú jeho záväzkom,“ bráni O´Malley Františka.

Ospravedlnil sa, ale...

Počas spiatočného letu do Ríma sa napokon František za svoje slová ospravedlnil. „Musím sa ospravedlniť, pretože slovo ´dôkazy´ nebolo najlepšie a mohlo ublížiť obetiam zneužívania,“ priznal pápež počas tradičného rozhovoru s novinármi, ktorý musel byť kvôli turbulenciám na chvíľu prerušený.

„Mal som radšej použiť vyjadrenie ´usvedčujúce dôkazy´. Viem, že mnohé obete nemôžu mať dôkaz alebo ho možno majú, ale hanbia sa a v tichosti trpia... Viem, ako veľmi ich muselo bolieť, keď im pápež do tváre povedal ´predložte mi dôkaz´. Bolo to pre nich ako facka,“ pokračoval pápež, ale zároveň dodal, že odmieta odsúdiť biskupa Barrosa bez jasných dôkazov o jeho vine.

„Ak príde človek a dá mi usvedčujúci dôkaz, som prvý, ktorý ho vypočuje. Musíme byť spravodliví,“ uzavrel pápež.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.