Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. marec 2013

Castel Gandolfo: Miesto, kde oddychuje emeritný pápež

Históriu, fungovanie a kuriozity pápežskej rezidencie v Castel Gandolfo predstavil čitateľom časopisu Inside the Vatican v rozhovore s Wlodzimierzom Redziochom dlhoročný správca, Saverio Petrillo. Zastávate pozíciu riaditeľa pápežských víl. Prečo je pápežská letná vila označovaná v množnom čísle a...

Históriu, fungovanie a kuriozity pápežskej rezidencie v Castel Gandolfo predstavil čitateľom časopisu Inside the Vatican v rozhovore s Wlodzimierzom Redziochom dlhoročný správca, Saverio Petrillo.

Zastávate pozíciu riaditeľa pápežských víl. Prečo je pápežská letná vila označovaná v množnom čísle ako vily?
Je označovaná v pluráli, pretože pôvodne pozostávala z troch víl, ktoré sa neskôr zjednotili. Prvou je Villa del Moro, ktorá je v podstate záhradou obkolesujúcou Pápežský palác. Tento palác bol postavený rodinou Gandolfi v roku 1200, odkedy sa tak nazýva aj mesto. Gandolfiovci, rodina z Janova, boli nasledovaní Savelliovcami, vplyvnou rímskou rodinou. Svätá stolica prevzala prvú z víl do svojho vlastníctva v roku 1596. Druhá vila patrila kardinálovi Camillovi Cybovi, podľa ktorého sa volala Villa Cybo. Pápež Kliment XIV. ju kúpil v roku 1773 po kardinálovej smrti (zomrel v roku 1743, pozn. prekl.). Poslednou je Villa Barberini, najväčšia zo všetkých, ktorú Svätá stolica získala vďaka konkordátu z roku 1929.

Začali ste pracovať v Pápežských vilách v júni 1958 za pontifikátu Pia XII....
Je to tak. Pius XII. zomrel v Apoštolskom paláci v Castel Gandolfo 9. októbra toho istého roku. To ma veľmi zarmútilo, lebo Svätý otec zomrel sám. Pápežov lekár, Riccardo Galeazzi nabalzamoval jeho telo masťami. Ostatky boli dočasne uložené vo Švajčiarskej sále. Až v nasledujúci deň, predtým, než bol vystavený verejnosti, bol odetý do pontifikálneho rúcha. Bol som potešený, keď som videl veľký počet ľudí, ktorí stáli v rade pred rakvou. Bola to nádherná ukážka sympatií, aké mali ľudia k tomuto pápežovi.

Po Piovi XII. prišiel Ján XXIII., ktorý sa stal známym vďaka porušovaniu prísneho vatikánskeho protokolu, ako aj kvôli svojim neočakávaným útekom z Apoštolského paláca...
Robil to isté v Castel Gandolfo: objavoval sa každú chvíľu tu a tam, keď opúšťal vily jednou z brán bez akéhokoľvek sprievodu a bez toho, aby niekoho informoval. Odchádzal do okolia Romani Castelli, kde sa zmiešal s davom. Jedno nedeľné ráno sme dostali telefonát, ktorý nás informoval o tom, že pápež sa nachádza v Anzio (pobrežné mesto južne od Ríma); po chvíli nám vzrušený hlas oznámil, že je prítomný v Nettuno (taktiež pobrežné mesto, ktoré sa nachádza zhruba 60 km južne od Ríma, pozn. prekl.). Neskôr nám bolo povedané, že Ján XXIII. bol videný v Albano (mesto na predmestí Ríma, pozn. prekl.). Každé ráno sme sa báli, ale Svätý otec sa vždy vrátil potichu načas, aby viedol modlitbu Anjel Pána z balkóna paláca. Vždy sa rád stretával s ľuďmi.

Ako trávil dovolenku v Castel Gandolfo Pavol VI.?
Mám osobitnú spomienku na Pavla VI., pretože týždeň pred konkláve roku 1963 sem prišiel ako arcibiskup Milána navštíviť svojho starého priateľa, Emilia Bonomelliho, ktorý bol v tom čase riaditeľom víl.
Ukryl sa tu, aby sa vyhol záujmu mnohých reportérov, ktorý ho obkľúčili, keďže bol považovaný za pravdepodobného nástupcu Jána XXIII. Bol veľmi rezervovaným človekom. Kedykoľvek prišiel do Castel Gandolfo, strávil najskôr týždeň duchovným odpočinkom: jednoducho sa iba modlil. Potom sa začal venovať svojim obvyklým aktivitám.

Rok 1978 bol rokom troch pápežov: Pavla VI., Jána Pavla I. a Jána Pavla II. Ján Pavol I. nemal možnosť navštíviť svoje letné sídlo. Ale s voľbou Jána Pavla II. sa začal nová éra. Aké spomienky máte na 27-ročný pontifikát Karola Wojtyłu?
Môj vzťah s Jánom Pavlom II. sa začal ešte pred jeho zvolením. V nedeľu pred konkláve som telefonoval s Mons. Andrzejom Deskurom. Opýtal sa ma, či by nemohol prísť sem do víl s krakovským arcibiskupom, keďže chcel stráviť niekoľko hodín v samote a modlitbe. „Je to dobrý kardinál a usilovný pracovník,“ povedal mi. Wojtyła strávil svoj čas vo vile modlitbami a prechádzkami. Takže som mal príležitosť sa s ním zoznámiť. Keď bolo oznámené meno nového pápeža, každý si myslel, že je to nejaký Afričan, ale ja som bol hrdý na to, že som mohol každému vysvetliť, kto je v skutočnosti nový pápež. Prítomnosťou Jána Pavla II. sa v Castel Gandolfo začala nová éra. Použitie vily sa zmenilo, keď ju pápež začal považovať za svoju alternatívnu rezidenciu k Vatikánu.

Z histórie pápežského letného sídla v Castel Gandolfo

Preto sa jej začalo hovoriť „druhý Vatikán“?
Presne tak. Svätý otec sem chodieval v rôznych obdobiach, najmä po návrate zo svojich ciest alebo po sviatočných dňoch. Robil krátke zastávky, aby mohol písať príhovory alebo dokumenty. Oživil toto miesto, obzvlášť počas prvých rokov svojho pontifikátu.

Myslíte si, že Ján Pavol II. strávil v Castel Gandolfo viac času než ostatní pápeži?
Castel Gandolfo bol pre Jána Pavla II. druhým Vatikánom, ale ostatní pápeži tu tiež strávili mnoho času. Môže byť zaujímavé vedieť, že Pius XI. a Pius XII. tu bývali päť mesiacov v roku.

Kolujú mnohé príbehy o pobytoch Jána Pavla II. v Castel Gandolfo...
Trúfam si povedať, že jeho prítomnosť bola živou prítomnosťou; myslím tým, že keď tu bol s nami, skutočne chodil vonku mnohokrát, dokonca aj neskoro večer. Chodil vonku aj v zime, dokonca aj keď bolo chladno. Vzal si tmavý plášť a niekedy aj čiernu vlnenú čiapku. Tiež si spomínam na jeho účasť na oslavách, ktoré sa organizovali pre deti zamestnancov. Svätý otec tiež často navštevoval domy zamestnancov, ktorí žili vo vilách. Chcel sa stretnúť s ich rodinami a porozumieť tomu, ako žijú. Bolo to veľmi milé a každý tu má príjemné spomienky na pápežov vzťah s nimi.

Ján Pavol vo vilách nechal postaviť plavecký bazén. Nevyhol sa pritom kritike...
Na túto kritiku odpovedal pápež svojím obvyklým humorom. Hovorieval: „Konkláve by stálo omnoho viac.“ Je potrebné povedať, že táto kritika nebola férová, keďže Svätý otec potreboval plavecký bazén zo zdravotných dôvodov. Tento 20 yardový bazén je stále otvorený. Bolo to počas pontifikátu Jána Pavla II., totiž v roku1986, keď som bol menovaný riaditeľom pápežských víl. Nahradil som Carla Pontiho, ktorý bol riaditeľom od roku 1971 až do svojej smrti.

Inzercia

Benedikt XVI. tu strávi svoju letnú dovolenku aj tohto roku. Cíti sa s vami pohodlne...
Horské dovolenky boli zavedené Jánom Pavlom II. Ale tradične pápeži vždy trávili dlhšie časové obdobia v Castel Gandolfo, takže rozhodnutie Benedikta XVI. je len návratom k tradícii. Na tomto pokojnom a tichom mieste pápež vykoná veľa práce. Tiež sa tu prechádza, tak ako vo vatikánskych záhradách, ale záhrady vo vile sú väčšie (55 hektárov) a sú pestrejšie. Je to pre nás veľmi milé, keď ho počujeme hrať na klavíri. To znamená, že sa tu skutočne cíti ako doma.

Dovolenka Benedikta XVI. v Castel Gandolfo (2010).

Je to prvý pápež, ktorý hrá na hudobný nástroj?
Nie, nie je. Pius XII. hrával na violu, ale nikdy nie v paláci Castel Gandolfo.

Aký je život vo vilách, keď tu nie je pápež?
Fungujú nepretržite. Po celý rok sa tu farmárči a ošetruje záhrada. Takže sa staráme o skutočný statok: Apoštolský palác, Palác Barberini (rezidencia štátneho sekretára a prefekta pápežského domu) a mnoho ďalších domov. Máme farmu, ktorá bola založená počas pontifikátu Pia XI. Pápež chcel mať modernú farmu s najnovším vybavením. Dnes farma pokrýva plochu približne 20 hektárov. Máme dennú farmu, ktorá produkuje od 500 do 600 litrov mlieka denne. Tiež vyrábame olej, pestujeme zeleninu, ovocie a vajíčka. Máme tu tiež aj nejaké ovocné stromy. Taktiež produkcia kvetov je veľmi dôležitá.

Kam smeruje produkcia farmy?
Najčastejšie do Pápežského paláca. Prebytky predávame do vatikánskych potravín.

Koľko ľudí je zamestnaných v Pápežských vilách?
Spolu 56. Keby som chcel žartovať, povedal by som, že máme jedného zamestnanca na každý hektár. Personál je rozdelený do dvoch skupín: prvá sa venuje záhradníčeniu a manuálnej práci, druhou sú technici, teda murári, elektrikári, tesári, mechanici a šoféri.

V čom spočíva úloha riaditeľa?
Je to o koordinovaní práce a celého tímu; stanovovať ciele a v lete sa starať o pápeža.

Článok bol publikovaný v mesačníku Inside the Vatican, č. 8-9/2010. 

Preložil a skrátil Marián Sekerák 

Na Svete kresťanstva bol článok pôvodne publikovaný 5. júla 2011.
Foto: wikipedia.org

Odporúčame

PAPABILI: Ťažká váha

PAPABILI: Ťažká váha

Medzi jedenástimi americkými kardinálmi, ktorí vstúpia do konkláve, je najväčšou osobnosťou newyorský arcibiskup Timothy Michael Dolan. A to doslova.  Má vyše meter a osemdesiat centimetrov, miluje dobré jedlo, víno a cigary, oplýva robustným hlasom, výrazným smiechom a kilowattovým úsmevom, ktor...

Pápež Benedikt XVI.: Prišiel kardinál, odišiel mních

Pápež Benedikt XVI.: Prišiel kardinál, odišiel mních

Panzerkardinal. Čím nahradíme túto prezývku po ôsmich rokoch pontifikátu Benedikta XVI.? Bol to pápež – revolucionár. Zábery pápeža dobrovoľne opúšťajúceho Apoštolský palác vojdú do histórie. Rozhodnutie Benedikta XVI. vzdať sa svojho úradu bolo revolučné. Nie preto, že k nemu došlo po niekoľkých...