František: Do Apoštolského paláca sa nenasťahujem. Ostávam v Dome sv. Marty

Apoštolský palác ostane bez svojho hlavného nájomcu. František sa rozhodol bývať v Dome sv. Marty.

Jednoduché bývanie namiesto luxusu. Pre takýto životný štýl sa František rozhodol nielen ako arcibiskup Buenos Aires, ale aj ako hlava Katolíckej cirkvi. Možnosť stretať sa s ľuďmi, prežívať s nimi denné udalosti, zastaviť sa pri nich počas stolovania, sláviť s nimi liturgiu... Počas utorňajšej rannej omše pápež vymenoval hlavné dôvody, pre ktoré chce naďalej bývať v Dome sv. Marty. Nie náhodou si na ňu pozval asi 50 kňazov a biskupov, ktorí tu bežne bývajú, ale kvôli konkláve ho museli dočasne vyprázdniť.

„Chce žiť normálnym a veľmi jednoduchým spôsobom,“ okomentoval rozhodnutie pápeža hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. Na dôvody, prečo sa František ešte stále nepresťahoval do Apoštolského paláca, sa novinári pýtali už niekoľko dní. Vatikán najprv hovoril o úprave priestorov po Benediktovi XVI., neskôr o ich zracionalizovaní. „Tu je miesto pre 300 ľudí,“ povedal František po návšteve tretieho poschodia paláca, kde sa nachádza pápežský apartmán. Až v utorok sa ukázalo, že pápež sa tam vôbec nezberá.

Musel však pristúpiť na istý kompromis. Z izby číslo 207, v ktorej býval počas konkláve a ktorú neopustil ani po zvolení za pápeža, sa presťahoval do rozsiahlejších priestorov apartmánu číslo 201. „Je o trochu väčší ako ostatné izby. Zvyčajne je vyhradený pre významných hostí. Býval tu napríklad konštantínopolský patriarcha Bartolomej I.,“ povedal počas konkláve hovorca Lombardi. Práve sem sa sťahuje aj novozvolený pápež, čo František neurobil. Svoj názor zmenil z jediného dôvodu – nemali mu kam ukladať početné blahoprajné telegramy a poštu súvisiacu s výkonom úradu.

Kvôli stretnutiam sa však František presúva do Apoštolského paláca. Rovnako ako jeho predchodcovia prijíma politických reprezentantov v privátnej knižnici na druhom poschodí, početné delegácie v Klementínskej sále a s veriacimi sa nedeľnú modlitbu Anjel Pána modlí z okna pápežského apartmánu. Bergoglio style pokračuje, zhrnul Františkove kroky denník La Stampa.

Imrich Gazda

Súvisiace články: Kardináli sú už v Dome sv. Marty. Niekoľko dní tu bude bývať aj nový pápež

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo