Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. september 2018

Konferencia biskupov Nemecka zverejnila správu o sexuálnom zneužívaní

Katolícki duchovní podľa správy v rokoch 1946 – 2014 zneužili 3 677 maloletých
Konferencia biskupov Nemecka zverejnila správu o sexuálnom zneužívaní

Foto: TASR/DPA

Konferencia biskupov Nemecka (DBK) v utorok oficiálne zverejnila správu o sexuálnom zneužívaní v katolíckej cirkvi.

Katolícki duchovní podľa nej v rokoch 1946 – 2014 zneužili 3 677 maloletých, informovala agentúra AP.

Správa, ktorú si objednala samotná katolícka cirkev a vypracovali ju odborníci z univerzít v Giessene, Heidelbergu a Mannheime, unikla do popredných nemeckých magazínov Der Spiegel a Die Zeit už začiatkom septembra, teda pred jej oficiálnym zverejnením. Oficiálne zverejnená správa potvrdzuje fakty publikované týmito médiami.

V jej závere sa totiž píše, že vyše polovica obetí bola vo veku do 13 rokov a väčšinou išlo o chlapcov. Správa ďalej uvádza, že každý šiesty prípad sa týkal znásilnenia a sexuálneho zneužívania sa dopustilo najmenej 1 670 kňazov, pričom asi 969 obetí zneužívania boli miništranti. V dokumente sa tiež konštatuje, že skutočné počty obetí zneužívania sú pravdepodobne oveľa vyššie.

Cirkev bola po preniknutí správy do médií kritizovaná okrem iného i pre nedostatok transparentnosti. Odborníci, ktorí správu vypracovali, totiž vo svojich záveroch píšu, že existujú dôkazy, že s niektorými spismi sa manipulovalo alebo boli zničené, mnohé prípady vôbec neboli posunuté justícii a že niekedy podozrivých zo zneužívania – predovšetkým kňazov – premiestnili do inej diecézy bez toho, aby bola o ich minulosti informovaná príslušná kongregácia.

Inzercia

Predseda DBK kardinál Reinhard Marx sa ospravedlnil za „zlyhanie“ katolíckej cirkvi i celkovú bolesť, ktorú zneužívanie spôsobilo. „Príliš dlho bolo v tejto cirkvi zneužívanie popierané, ignorované a ututlávané. Žiadam o odpustenie za toto zlyhanie i všetku bolesť, ktorú spôsobilo,“ povedal podľa agentúry DPA Marx na jesennom zasadnutí konferencie biskupov v nemeckom meste Fulda. „Potrebujeme odvahu a silu na nový začiatok a vyslanie nových signálov, aby nám ľudia znovu mohli dôverovať,“ povedal ďalej. 

Obete zneužívania si podľa Marxa zaslúžia „spravodlivosť“ a cirkev sa s nimi musí snažiť o dialóg. „Je našou povinnosťou pozrieť sa na tieto temné miesta, pochopiť a vyvodiť dôsledky,“ dodal. 

Jeho slová podľa DPA čiastočne zopakoval i pápež František, ktorý sa k širšej problematike zneužívania v cirkvi vyjadril počas svojej návštevy Estónska. Pápež v utorok povedal, že mladých ľudí katolícka cirkev od seba odrádza sexuálnymi a finančnými škandálmi. 

„Sú pobúrení sexuálnymi a ekonomickými škandálmi, ktoré sa nestretli s jasným odsúdením, našou nepripravenosťou skutočne oceniť životy a senzitivitu mladých,“ dodal.
 

Odporúčame