Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. 07. 2014, 22:58

O čom sa František rozprával s obeťami sexuálneho zneužívania?

Foto (ilust.): wikipedia.org Pápež František sa stretol so šiestimi ľuďmi, ktorí boli v mladosti zneužití kňazmi. Jedna z obetí prezradila obsah ich rozhovoru. Volá sa Marie Kane, má 43 rokov a pochádza z írskeho mesta Bray. Vo veku 15 – 18 rokov bola zneužívaná miestnym kňazom. V ponde...

Foto (ilust.): wikipedia.org

Pápež František sa stretol so šiestimi ľuďmi, ktorí boli v mladosti zneužití kňazmi. Jedna z obetí prezradila obsah ich rozhovoru.

Volá sa Marie Kane, má 43 rokov a pochádza z írskeho mesta Bray. Vo veku 15 – 18 rokov bola zneužívaná miestnym kňazom. V pondelok bola jednou z troch mužov a troch žien z Nemecka, Írska a Veľkej Británie, ktorí sa stretli s pápežom.

„František so mnou hovoril bez toho, aby sa jediný raz pozrel na hodinky. Povedal, že zmeniť veci je ťažké, ale že to treba urobiť,“ povedala Marie Kane, ktorá sa s pápežom rozprávala približne pol hodiny. Stretnutie so všetkými šiestimi obeťami trvalo takmer tri a pol hodiny.

Podľa ženy, ktorú doprevádzal jej manžel Sean, stretnutie prebiehalo otvorene a spontánne: „Žiadny protokol, ceremónie či formalizmus. Stretla som veľmi pokorného Františka.“ Svoju tragickú skúsenosť Marie Kane zhrnula aj do listu, ktorý nechala pápežovi.

Žena pápežovi: Odvolajte írskeho prímasa
„Hriechy sexuálneho zneužitia voči mladistvým zo strany členov kléru majú zdrvujúci vplyv na vieru a nádej v Boha. Niektorí sa zachytili viery, kým u ostatných zrada a opustenie narušili ich vieru v Boha,“ povedal František počas omše v Dome sv. Marty, ktorej sa zúčastnili obete, ich rodinní príslušníci, ako aj členovia Pápežskej komisie na ochranu mladistvých. Dôkazom pápežových slov je aj Marie Kane. Ako povedala pápežovi, jej dve dospievajúce dcéry „neveria v cirkev v akejkoľvek podobe“. Jedna z nich však požiadala matku, aby Františkovi odovzdala jej list.

Stretnutie s pápežom však nebolo len o trpkých spomienkach. Marie Kane Františka požiadala, aby z pozície arcibiskupa Armaghu a prímasa Írska, odvolal kardinála Seàna Bradyho, ktorý podľa nej v minulosti kryl sexuálne delikty jedného z kňazov. „V cirkvi sa nič nezmení, pokiaľ takíto ľudia ostanú na svojich miestach,“ myslí si žena.

František: Budem nekompromisný
„Prosím o odpustenie aj za hriechy zanedbania zo strany vedúcich cirkevných predstaviteľov, ktorí neodpovedali primeraným spôsobom na oznámenie zneužitia, ktoré ohlásili rodinní príslušníci a tí, ktorí sa stali obeťami tohto zločinu,“ povedal František vo svojej homílii. „V službe cirkvi niet miesta pre tých, ktorí sa dopúšťajú sexuálneho zneužívania, a zaväzujem sa nikomu netolerovať ujmu spôsobenú na mladistvom, nezávisle na jeho klerickom stave,“ zdôraznil pápež.

Stretnutiu s obeťami zneužívania predchádzalo víkendové stretnutie Pápežskej komisie na ochranu mladistvých, ktorú koncom minulého roka zriadil František. Do jej čela menoval amerického kardinála Seana Patricka O´Malleyho. Ďalšie zasadanie komisie je naplánované na október.

Imrich Gazda


Súvisiace články:

Odporúčame

Vatikán uznal Medzinárodnú asociáciu exorcistov

Vatikán uznal Medzinárodnú asociáciu exorcistov

Vatikánska Kongregácia pre klérus schválila pôsobenie Medzinárodnej asociácie exorcistov. V súčasnosti má 250 členov z 30 krajín. Medzinárodná asociácia exorcistov (AIE) získala cirkevnoprávny štatút vďaka dekrétu, ktorý v polovici júna vydala Kongregácia pre klérus. Informoval o tom vatikánsky de...

Mladí kresťania sa zabávali na evanjelizačnej diskotéke

Mladí kresťania sa zabávali na evanjelizačnej diskotéke

Členovia projektu Walking On Water (WOW) pripravili pre svojich rovesníkov evanjelizačnú diskotéku. Modlitby chvál, kresťanská disco hudba, rap a tanečné čísla zaujali aj majiteľa disco klubu. Viac ako 150 mladých kresťanov prilákala do Ladcov diskotéka, kde sa mohli zabaviť a zažiť spoločenstvo. „...

František: Vyžeňte mafiánov. Sú exkomunikovaní

František: Vyžeňte mafiánov. Sú exkomunikovaní

Pápež František absolvoval jednodňovú návštevu juhotalianskej diecézy Cassano all´Jonio. V 40-stupňovej horúčave tvrdo odsúdil mafiánov a stretol sa s rodinou chlapčeka zastreleného pri mafiánskej prestrelke. Špička “apeninskej čižmy” je pre turistov rajom, ale pre miestnych obyvateľov častokrát p...