Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. november 2018

Asiu Bibi prepustili z väzenia

Podľa niektorých zdrojov smeruje pakistanská kresťanka do Holandska. Pakistanské ministerstvo to poprelo s tým, že Bibi je stále v krajine.
Asiu Bibi prepustili z väzenia

Foto – Asia Bibi (TASR/AP)

aktualizované o 14:50

Pakistanskú kresťanku Ásíju Nórínovú, ktorú pred ôsmimi rokmi odsúdili na smrť za bohorúhačstvo, no Najvyšší súd ju minulý týždeň zbavil viny, prepustili z väzenia a previezli na neznáme miesto. S odvolaním sa na vyhlásenie jej právneho zástupcu o tom vo štvrtok informovala agentúra AFP. 

K prepusteniu Nórínovej, známejšej pod menom Asia Bibi, došlo týždeň po tom, ako trojčlenný súdny tribunál v Islamabade rozhodol o jej oslobodení. Verdiktom však pobúril islamistov, ktorí proti jej oslobodeniu nasledujúce tri dni protestovali a vyhrážali sa dokonca i jej advokátovi, ktorý v obave o život ušiel v sobotu do Holandska. 

Asia Bibi napriek oslobodzujúcemu rozsudku ostávala vo väzení v meste Multán, zatiaľ čo vláda rokovala s demonštrantmi, ktorí zablokovali cesty vedúce do veľkých miest a žiadali jej popravu. 

V piatok dospeli obe strany k dohode, ktorá zabránila Nórínovej vycestovať z Pakistanu. Islamisti zároveň protesty ukončili, pričom vláda im tiež prisľúbila, že nebude namietať voči ich snahám o napadnutie oslobodzujúceho verdiktu.

Odišla alebo je stále v Pakistane?

Vatikánsky rozhlas s odvolaním sa na agentúru AsiaNews informuje, že Bibi nasledovala svojho advokáta do Holandska. 

„Po splnení formalít bola prepustená z väzenia a prevezená na tamojšie letisko. Podľa niektorých zdrojov ju holandský diplomatický personál sprevádzal do Islamabádu. Myslím si, že Bibiová so svojou rodinou budú prevezení do Holandska,“ potvrdil správu P. Arthur Charles, bývalý generálny vikár diecézy Karáči.

Agentúra AsiaNews získala potvrdenie týchto správ aj od riaditeľa najrozšírenejšieho pakistanského denníka „The News“. 

Inzercia

"Prepustili ju," napísal právnik Sajf al-Mulúk v esemeske agentúre AFP. "Informovali ma, že je v lietadle, ale nikto nevie, kde pristane," dodal.

Hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí Muhammad Fajsal vo štvrtok poprel správy médií, že Nórínová odišla z krajiny, a zdôraznil: "Je v Pakistane."

Zdroje z tajnej služby takisto agentúre AFP uviedli, že neopustila Pakistan.

Správu o prepustení kresťanky už s nadšením prijal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. „Asia Bibi opustila väzenie a je prevážaná na bezpečné miesto!“ napísal na Twitteri. 

Asiu Bibi pôvodne odsúdil na smrť okresný súd v provincii Pandžáb v roku 2010 za rúhačské slová, ktoré vyslovila počas hádky s moslimkami pri práci na farme v roku 2009. Súd v provinčnej metropole Láhaur v roku 2014 potvrdil trest smrti, vynesený na základe kontroverzných pakistanských zákonov o rúhaní.

Jej prípad vyvolal pozornosť po celom svete. V roku 2011 zavraždili guvernéra Pandžábu Salmána Tásíra, ktorý proti sporným zákonom o bohorúhačstve vystupoval. Za prepustenie kresťanky dlhodobo lobovali medzinárodné ľudskoprávne skupiny, politici i náboženskí lídri.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva