Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. január 2019

V Paname sa začínajú Svetové dni mládeže. Čo čaká Slovákov?

Koľko stojí slovenských pútnikov účasť na celosvetovom stretnutí mladých v Paname a čo absolvujú pred jeho začiatkom?
V Paname sa začínajú Svetové dni mládeže. Čo čaká Slovákov?

Svetové dni mládeže 2019 v Paname. Foto – Facebook

Na pomedzí Južnej a Strednej Ameriky, v štáte Panama, sa už onedlho začína najväčšie kresťanské podujatie pre mladých z celého sveta. Väčšina účastníkov štrnástych Svetových dní mládeže je už na mieste a nechýbajú medzi nimi ani Slováci.

Celosvetové stretnutie mládeže so Svätým Otcom sa koná každé dva-tri roky, pričom miesto stretnutia je striedavo v Európe a inde vo svete. V lete 2016 sa mladí stretli len približne sto kilometrov od slovenských hraníc, v poľskom Krakove. Tak blízko našej krajiny sa SDM ešte nekonali, čo sa odrazilo aj na najvyššom počte slovenských účastníkov v histórii. Do Krakova prišlo vtedy viac ako štyritisíc registrovaných Slovákov.

Je pochopiteľné, že s podobnými číslami nemohol slovenský organizačný tím rátať aj na tohtoročných SDM v Paname, ktorá je doposiaľ najmenšou krajinou, kde sa podujatie koná.

„Krakov mal výhodu, že bol veľmi blízko. Prakticky ste ráno naštartovali auto a popoludní ste boli na programe so Svätým Otcom, a to aj zo vzdialenejších kútov Slovenska,“ hovorí pre Postoj kňaz Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorý je šéfom slovenského organizačného tímu SDM v Paname.

Podľa jeho slov je pri stretnutiach mladých, ktoré sa konajú mimo Európy, očakávaný počet registrovaných slovenských pútnikov okolo dvesto až tristo. Tak je to aj v prípade tohtoročného stretnutia.

„Najväčšiu rolu hrá vyššia cena a doprava. Tento rok je tiež nevýhodou, že hoci v Paname sú momentálne prázdniny, v Európe je skúškové obdobie a plná pracovná sezóna, čo mnohým mladým znemožnilo prísť. Tešíme sa ale, že sme dvestovku prekročili.“

Čo sú Svetové dni mládeže?Svetové dni mládeže sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Sú stretnutím mladých ľudí z celého sveta s pápežom v slávnostnej náboženskej a kultúrnej atmosfére. Svetové dni mládeže sú výnimočným prostriedkom evanjelizácie na upevnenie pastorácie mladých. Zakladateľom a prvým usporiadateľom Svetových dní mládeže bol sv. Ján Pavol II. Za dátum vzniku SDM sa považuje 20. december 1985, keď Ján Pavol II. na stretnutí s kardinálmi a pracovníkmi Rímskej kúrie vyjadril túžbu, aby sa Svetové dni mládeže konali každý rok na Kvetnú nedeľu ako diecézne stretnutie, a každé dva alebo tri roky ako medzinárodné stretnutie na mieste, ktoré on sám určí. Za prvé oficiálne SDM sa považujú tie, ktoré sa konali v roku 1986 v Ríme. Po Večnom meste sa konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, v Rio de Janeiro a v Krakove.

zdroj: svetovednimladeze.sk, Foto – logo SDM 2019 v Paname


Okrem registrovanej skupiny prídu do Panamy aj Slováci, ktorí si cestu a pobyt v Paname vybavovali sami. „Vieme aj o takých,“ potvrdzuje Chrvala, ktorý je už niekoľko dní v dejisku SDM. „Okrem oficiálne prihlásených je tam niekoľko malých skupín, väčšinou dvojčlenné, či dokonca jednotlivci.“

Vyzdvihnutie na letisku, navigáciu a presuny po meste, zdravotnú starostlivosť, tlmočenie a všetky potrebné informácie majú registrovaní účastníci zabezpečené.

Inzercia

A koľko ich vlastne účasť na svetovom stretnutí mládeže stojí?

Základný balík pútnika, v ktorom je strava, ubytovanie, doprava či vstupy na program sa pohybuje v cene okolo 200-300 eur. Závisí to od počtu dní strávených v Paname a rôznych doplnkových službách. „Najväčšia položka je letenka, ktorá sa dala zohnať približne od 600 do 1200 eur. Takže kto mal väčšie šťastie, podarí sa mu stráviť týždeň či dva v Karibiku s pápežom a s desiatkami tisíc mladých z celého sveta za menej ako 1000 eur,“ vraví Chrvala.


Skupina slovenských pútnikov pred odchodom do panamskej farnosti Santiago de Veraguas. Foto – Facebook

Od začiatku týždňa prichádzajú do Panamy mladí z celého sveta. Hlavný program sa začne budúci týždeň. Pápež František príde v stredu, vo štvrtok sa zvíta s účastníkmi, v piatok je na programe krížová cesta, v sobotu večerná vigília a v nedeľu ukončí podujatie slávením záverečnej omše.

V Paname je už viac ako 160 slovenských pútnikov a v týchto dňoch prichádzajú ďalší. V stredu sa mladí Slováci presunuli do diecézy Santiago de Veraguas, kde sú pre nich do nedele pripravené tzv. Dni v diecézach. Ide o podujatie, ktoré je tzv. „predskokanom“ celosvetového stretnutia.

Vzniklo už počas príprav na SDM v Paríži v roku 1997. Mladí môžu počas neho lepšie spoznať život v krajine, navštívia turistické miesta či miestne školy a tamojší obyvatelia im predstavia kultúru a históriu. Priestor dostanú aj omše, modlitby a katechézy.

V pondelok už odcestujú do hlavného mesta Panama City, kde sa začne hlavný program Svetových dní mládeže. Mottom SDM 2019 je odpoveď Panny Márie pri zvestovaní: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“

Odporúčame