Najbližšie Svetové dni mládeže sa uskutočnia v roku 2022 v Portugalsku

Najbližšie Svetové dni mládeže sa uskutočnia v roku 2022 v Portugalsku

Pápež František žehná veriacim v Paname. Foto – TASR/AP

V Paname dnes vyvrcholili 34. svetové dni mládeže.

Najbližšie Svetové dni mládeže (SDM) sa uskutočnia v roku 2022 v Portugalsku. Oznámili to na na záver slávnostnej svätej omše v metropolitnom parku sv. Jána Pavla II. v hlavnom meste Panamy – v Panama City. S pápežom Františkom, ktorý jej predsedal, koncelebrovali stovky biskupov a tisícky kňazov z celého sveta.

Na záverečnej slávnosti nechýbali hlavní predstavitelia verejného a náboženského života v Paname. 

Pred slávením pápeža vítali mladí ľudia z vyše 150 krajín zo všetkých kontinentov. Nechýbali spevy, tlieskanie a ovácie, mávanie zástav jednotlivých krajín a rôzne pokriky. Veľká časť mladých pútnikov strávila na tomto mieste celú noc, zapojila sa do modlitby, spevu a tancov.

Podľa odhadov organizátorov ich bolo na mieste na sobotnej modlitbovej vigílii okolo 600-tisíc. Bola medzi nimi aj približne 200-členná skupina zo Slovenska.

„Vy, drahí mladí, nie ste budúcnosťou – všetci radi hovoria: „Vy ste budúcnosťou“ – nie, vy ste prítomnosťou; nie ste Božou budúcnosťou, vy mladí ste Božím teraz! On vás zvoláva a volá vás vo vašich komunitách a mestách, aby ste šli hľadať starých rodičov, dospelých; aby ste sa postavili na nohy a spoločne s nimi sa chopili slova a uskutočnili sen, ktorý si o vás vysníval Pán,“ povedal pápež prítomným v homílii. 

Po skončení bohoslužby sa pápež odobral na stretnutie so skupinou miestnych mladých ľudí trpiacich ochorením HIV/AIDS.  

Nežite len na internete, angažujte sa v komunitách, vyzval pápež mladých

Pápež František vyzval v sobotu mladých ľudí, aby pamätali na to, že svoje miesto v spoločnosti si zaslúžia mať nielen silní, ale aj slabí ľudia. Svet neexistuje len pre silných, povedal účastníkom celosvetového stretnutia katolíckej mládeže v Paname.

Organizátori Svetových dní mládeže (SDM) oznámili, že na sobotňajšej večernej vigílii s pápežom v parku v panamskej metropole sa zúčastnilo okolo 600 000 ľudí.

Informácie priniesli agentúry DPA a AFP.

František mladých ľudí tiež vyzval, aby boli aktívnou súčasťou spoločnosti, angažovali sa vo svojich komunitách a odmietli pokušenie žiť svoje životy na internete.

Život sa nenachádza „v cloude, kde by čakal na stiahnutie, nie je to nová aplikácia, ktorú možno objaviť, ani metóda duševného sebazdokonalenia“, povedala hlava katolíckej cirkvi. „Nestačí byť pripojený celý deň. Cítiť sa rešpektovaný a žiadaný o účasť je viac, než len byť online,“ citovala ho AFP.

Mladí ľudia by podľa pápeža mali hľadať oblasti, kde „sa s vlastnými rukami, vlastným srdcom a vlastnou hlavou cítite súčasťou väčšieho spoločenstva, ktoré vás potrebuje a ktoré potrebujete vy sami“.

Mária, matka Ježiša, bola „mladou ženou z Nazaretu a nebola vo vtedajších sociálnych sieťach. Nebola influencerkou, stala sa však najvplyvnejšou ženou v dejinách,“ povedal zhromaždeným.

František: Nepovažujme každého prisťahovalca za pôvodcu zla

V piatok večer sa pápež s približne 400-tisíc mladými modlil pobožnosť krížovej cesty v areáli Campo Santa María La Antigua. 

Ako píše Vatican News štrnásť zastavení krížovej cesty na pódiu viedli mladí z krajín amerického kontinentu – Hondurasu, Kuby, Salvádoru, Guatemaly, Kostariky, Venezuely, Haiti, Brazílie, Dominikánskej republiky, Kolumbie, Portorika, USA, Mexika, Nikaraguy. Záverečné zastavenie mala na starosti hostiteľská Panama. Každý úsek modlitby sa týkal niektorého z problémov súčasnosti z pohľadu mladých ľudí.

Pápež mladým: Sme z rozličných národov, no rozdiely nás nezastavili

Okolo 250-tisíc mladých ľudí z viac ako 150 krajín sveta čakalo pápeža Františka vo štvrtok podvečer v areáli Cinta Costera pri pobreží Tichého oceánu. Práve tam sa František prvý raz zvítal s účastníkmi Svetových dní mládeže v Paname.

Spoločne s nimi sa zúčastnil na duchovno-umeleckom programe. Nechýbal v ňom vlajkový sprievod, tanečné choreografie, prezentácie svätých a blahoslavených patrónov SDM, svedectvá a modlitby.

Informuje o tom Vatican News.

Pápež sa tiež premiérovo prihovoril k mladým pútnikom a povzbudil ich, aby ostali odhodlaní budovať mosty, a nie múry a boli majstrami vo vytváraní kultúry stretnutia.

„Pamätám sa, že v Krakove ste sa ma viacerí pýtali, či pôjdem do Panamy, a ja som odpovedal: „Ja neviem, ale Peter tam bude určite prítomný. Peter tam bude.“ Dnes som rád, že vám môžem povedať: Peter je s vami, aby oslavoval a obnovoval vieru a nádej,“ povedal v príhovore. „Peter a Cirkev kráčajú s vami a chceme vám povedať, aby ste nemali strach, aby ste kráčali vpred s touto obnovujúcou energiou a s touto neutíchajúcou túžbou. Aby ste kráčali vpred nie preto, aby ste vytvorili paralelnú Cirkev, ktorá bude tak trocha zábavnejšia alebo „cool“ na akcii pre mladých, s trochou viac dekorácie, ako keby vás toto malo uspokojiť. Takto rozmýšľať by znamenalo nemať rešpekt voči vám a voči všetkému, čo nám Duch Svätý prostredníctvom vás hovorí.“

„Každý z našich národov prežil iné dejiny a okolnosti. V koľkých veciach sa môžeme odlišovať! Ale nič z toho nebránilo tomu, aby sme sa mohli stretnúť. Toľké rozdiely neboli prekážkou toho, aby sme sa stretli a boli spolu, zabávali sa spoločne, spoločne oslavovali, spolu vyznávali Ježiša Krista. Nijaké rozdiely nás nezastavili.“

V piatok podvečer bude hlavný program SDM pokračovať krížovou cestou.


Účastníci SDM v Paname v areáli Cinta Costera pri prvom stretnutí s pápežom Františkom. Foto – Facebook/Svetové dni mládeže

Pápež sa prihovoril predstaviteľom Panamy aj biskupom

Vo štvrtok dopoludnia sa hlava Katolíckej cirkvi stretla s verejnými predstaviteľmi, zástupcami občianskej spoločnosti a diplomatickým zborom Panamy na pôde ministerstva zahraničných vecí. 

„Vaša krajina vďaka svojej privilegovanej pozícii predstavuje strategické miesto nielen pre región, ale pre celý svet. Most medzi oceánmi a prirodzená pôda stretnutí, Panama, najužšia krajina na celom americkom kontinente, je symbolom udržateľnosti, ktorá sa rodí zo schopnosti vytvárať väzby a zmluvy. Táto schopnosť charakterizuje srdce panamského ľudu,“ povedal podľa Vatican News pápež František prítomným vo svojom prvom príhovore v Paname.

Po stretnutí s verejnými predstaviteľmi sa v neďalekom Kostole sv. Františka Assiského zišiel František s biskupmi Strednej Ameriky. Okrem 15 panamských biskupov boli prítomné biskupské zbory Salvádoru, Kostariky, Guatemaly, Hondurasu a Nikaraguy. Pápež im vo vyše 40-minútovom príhovore pripomenul odkaz san-salvádorského biskupa Oscara Romera, ktorého nedávno vyhlásil za svätého.

„Cirkev sme nevymysleli my, nenarodila sa s nami a bude pokračovať bez nás. Takýto postoj, ďaleko od toho, aby nás zanechal v apatii, v nás vyvoláva nesmiernu a nepredstaviteľnú vďačnosť, ktorá všetko vyživuje,“ povedal František biskupom. „Mučeníctvo nie je synonymom malodušnosti či postoja niekoho, kto nemiluje život a nevie rozpoznať jeho hodnotu. Naopak, mučeník je ten, kto je schopný stelesniť a uviesť do života toto vďakyvzdanie. Romero cítil s Cirkvou, pretože predovšetkým miloval Cirkev ako matku, ktorá ho splodila vo viere, a cítil sa byť jej členom a jej súčasťou.“

Pápež František priletel do Panamy v stredu podvečer. Hlavným cieľom jeho päťdňovej návštevy sú Svetové dni mládeže. 


Pápež František a panamský arcibiskup José Domingo Ulloa počas stretnutia s biskupmi v kostole Sv. Františka z Assisi v Panama City. Foto – TASR/AP

Čo robia v tieto dni slovenskí pútnici

Medzi približne dvestotisíc účastníkmi Svetových dní mládeže v Paname je aj dvestočlenná skupina Slovákov. Tí sú momentálne ubytovaní v Kolégiu sv. Vincenta de Paul v hlavnom meste Panama City. „Od stredy do piatku mávame dopoludnia česko-slovenské katechézy,“ vraví pre Postoj z Panamy kňaz Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorý je šéfom slovenského organizačného tímu SDM.

„Témy katechéz určuje vatikánsky organizačný tím, ale ich realizácia je v našej réžii. Pre našich a českých pútnikov ich vedú dvaja českí biskupi, Pavel Posád a Jan Vokál, a slovenský biskup Tomáš Galis.“

Prečítajte si tiež:
Koľko stojí Slovákov účasť na SDM v Paname? Zdieľať

Podvečer majú pútnici spoločný program. V utorok sa konali národné otváracie ceremoniály a zúčastnili sa na prvej spoločnej omši všetkých účastníkov SDM s arcibiskupom Panamy Ulloom Mendietom. V stredu absolvovali Festival mládeže, na ktorom vystúpili umelci z celého sveta.

„Z organizačného hľadiska sa stretávame s rôznymi situáciami,“ hovorí kňaz Chrvala. „Niektoré zvládajú miestni organizátori na latinskoamerické pomery precízne, inokedy sa nám zdá, že veci doťahujú na poslednú chvíľu, čo je pri takomto podujatí normálne. Po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov by sa však niektoré chyby nemuseli opakovať,“ hodnotí vedúci slovenskej výpravy.

Podľa jeho slov si zatiaľ Slováci atmosféru a prostredie SDM vychutnávajú, z čoho má ako organizátor špeciálnu radosť.


Skupinka slovenských pútnikov s biskupom Tomášom Galisom. Foto – Facebook/Svetové dni mládeže

Aké boli Dni v diecézach

Minulý týždeň strávili slovenskí pútnici vo farnosti Santiago de Veraguas, kde boli pre nich pripravené tzv. Dni v diecézach. Ide o podujatie, ktoré je akýmsi „predskokanom“ celosvetového stretnutia a mladí počas neho vďaka miestnym obyvateľom lepšie spoznávajú krajinu, jej zvyky a mentalitu.

„Domáci hostitelia si dali neskutočnú námahu, aby sme sa cítili ako doma, čo sa im naozaj aj podarilo,“ vraví jedna zo slovenských účastníčok Monika. „Po veľkolepom uvítaní si nás rozdelili do rodín, v ktorých sme počas týchto dní bývali.“

Tamojší obyvatelia predstavili slovenským pútnikom mesto a jeho pamätihodnosti, vzali ich na latinskoamerickú procesiu s alegorickými vozmi a typickou hudbou či k oceánu.

„Keďže väčšina z nás nehovorí španielsky, v niektorých rodinách, kde nikto neovládal angličtinu, sme sa dorozumievali aj pantomímou alebo cez hlasové prekladače,“ dodáva s úsmevom Monika.

Čo sú Svetové dni mládeže?Svetové dni mládeže sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Sú stretnutím mladých ľudí z celého sveta s pápežom v slávnostnej náboženskej a kultúrnej atmosfére. Svetové dni mládeže sú výnimočným prostriedkom evanjelizácie na upevnenie pastorácie mladých. Zakladateľom a prvým usporiadateľom Svetových dní mládeže bol sv. Ján Pavol II. Za dátum vzniku SDM sa považuje 20. december 1985, keď Ján Pavol II. na stretnutí s kardinálmi a pracovníkmi Rímskej kúrie vyjadril túžbu, aby sa Svetové dni mládeže konali každý rok na Kvetnú nedeľu ako diecézne stretnutie, a každé dva alebo tri roky ako medzinárodné stretnutie na mieste, ktoré on sám určí. Za prvé oficiálne SDM sa považujú tie, ktoré sa konali v roku 1986 v Ríme. Po Večnom meste sa konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, v Rio de Janeiro a v Krakove.

zdroj: svetovednimladeze.sk, Foto – logo SDM 2019 v Paname

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo