Pápež počas návratu z Panamy potvrdil svoj postoj k celibátu

Pápež počas návratu z Panamy potvrdil svoj postoj k celibátu

FOTO TASR/AP

Podľa Františka je na zváženie, či povoliť vysviacku starších, ženatých mužov v odľahlých komunitách.

Pápež František znova vylúčil možnosť zrušenia celibátu katolíckych kňazov. Uviedol však, že je na zváženie, či povoliť vysviacku starších, ženatých mužov v odľahlých komunitách, kde nie je k dispozícii dostatok kňazov.

Počas návratu z Panamy, kde sa konali Svetové dni mládeže, František novinárom na palube svojho lietadla povedal, že podľa jeho presvedčenia je kňazský celibát darom pre katolícku cirkev. 

Vyslovil sa aj proti návrhom, aby sa celibát stal pre kňazov dobrovoľným. 

Uviedol však, že potreby pastorácie v určitých častiach sveta môžu byť dôvodom pre alternatívne možnosti.

Tieto pápežove slová podľa agentúry AP otvoria cestu k diskusii o celibáte v čase príprav na veľké stretnutie biskupov z Amazónie, ktoré sa uskutoční v októbri tohto roku vo Vatikáne.

Brazílski biskupi už dávnejšie vyzývajú, aby cirkev zvážila vysviacku takzvaných viri probati – „preverených mužov“, ktorí vynikajú vo viere a v mravoch, a hoci sú ženatí, cítia kňazské povolanie. Tí by sa mohli venovať pastorácii vo vzdialených častiach Amazónie či na tichomorských ostrovoch, kde veriaci žijú týždne i mesiace bez možnosti zúčastniť sa na svätej omši.

Pápež podľa AP dodal, že tieto možnosti sú predmetom štúdia a analýz teológov.

Do Tretieho lateránskeho koncilu v roku 1179 nebol celibát povinnosťou ani pre kňazov západného rítu. Toto rozhodnutie potvrdil aj Druhý vatikánsky koncil, pričom zdôraznil, že prax prvotnej cirkvi, ako aj východných cirkví – kde vo väčšine z nich nie je zavedený povinný celibát – ukazuje, že povaha kňazstva sama osebe nevyžaduje život v celibáte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo