Do Panamy pricestovali prví Slováci

Do Karibiku priletelo prvých osem Slovákov z organizačného tímu.

Do Panamy, dejiska Svetových dní mládeže, pricestoval slovenský organizačný tím.

Po viac než 24 hodinách strávených na troch medzinárodných letiskách a v troch lietadlách smerovali ich prvé kroky do miestnej farnosti Balboa, kde budú očakávať ďalších slovenských pútnikov.

Počas nasledujúcich troch dní príde približne 160 Slovákov. Ďalších 40 sa pridá ďalšie dni. Po prílete budú mať zabezpečené ubytovanie, stravu, ako aj kultúrny a duchovný program. Slováci sa potom zapoja do programu predskokana SDM – Dni v diecézach (od 16. do 20. januára).

Slovenská výprava zažije tieto dni v diecéze Santiago de Veraguas, kde sa slovenskí pútnici presunú z hlavného mesta Panama City autobusmi. Na hlavný program sa potom presunú opäť do hlavného mesta Panamy, kde sa zapoja nielen do tematického slovenského programu, ale aj svetového.

V stredu 23. januára priletí do krajiny na päť dní pápež František. 

„Prvý deň sme využili na dospanie letu a spoznanie najbližšieho okolia, tak aby sme potom mohli už naplno slúžiť našim pútnikom,“ uvádza na stránke SDM Ján Michalský, člen organizačného tímu SDM. Zároveň slávili na mieste prvú svätú omšu v slovenskom jazyku. Odteraz začínajú očakávať prvých slovenských pútnikov, dodal Ondrej Chrvala, vedúci organizačného tímu SDM.

Hlavným organizátorom medzinárodnej akcie, na ktorej sa stretávajú mladí z celého sveta a vždy sa na nej zúčastní aj pápež, je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM inicioval dnes už svätý Ján Pavol II. Jeho dvaja nástupcovia – Benedikt XVI. a František – v jeho tradícii pokračujú. Konajú sa spravidla každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Doteraz sa konalo 14 podobných stretnutí, naposledy v roku 2016 v poľskom Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii SDM (okolo 4000).

Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. So slovenskými pútnikmi bude cestovať aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska. Mladí Slováci sa začali chystať na stretnutie minulý rok po Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove.


 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo