Pápež pricestoval do Panamy na Svetové dni mládeže

Pápež pricestoval do Panamy na Svetové dni mládeže

Pápež František sa v papamobile presúva na nunciatúru po príchode do Panamy. Foto: TASR/AP

Do Panamy prišli niektorí mladí z Poľska i Francúzska na plachetniciach.

Pápež František pricestoval v stredu popoludní miestneho času na šesťdňovú návštevu Panamy, kde sa zúčastní na Svetových dňoch mládeže (SDM) organizovaných katolíckou cirkvou. K jeho návšteve dochádza práve v čase stupňujúcej sa politickej krízy v neďalekej Venezuele, informovala agentúra AFP. 

Františka na medzinárodnom letisku Tocumen v hlavnom meste Panama vítalo vyše 1 000 pútnikov nesúcich panamské i vatikánske zástavy. Na letisku ho tiež čakal panamský prezident Juan Carlos Varela s manželkou Lorenou Castillovou. 

Šesťdňová apoštolská cesta na 34. Svetové dni mládeže potrvá do 28. januára, keď sa pápež vráti do Ríma.

Podľa servera Vatican News je táto návšteva v poradí 26. cestou pápeža Františka mimo hraníc Talianska. Okrem oficiálneho sprievodu s ním do Panamy vycestovalo aj niekoľko desiatok novinárov.

Na SDM v Paname sa očakáva približne 200-tisíc účastníkov, medzi ktorými je už aj vyše 200 Slovákov.

Pápež sa k nim pripojí vo štvrtok večer po tom, ako v priebehu dňa absolvuje stretnutia s panamskými predstaviteľmi, diplomatmi a stredoamerickými biskupmi. Na podujatiach SDM sa bude potom zúčastňovať až do nedele, keď odletí naspäť do Ríma.

Téma tohtoročných SDM znie: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (Lk 1, 38).

Mladí vítajú pápeža Františka po príchode do Panamy. Foto: TASR/AP

Niekoľko zaujímavostí, ktoré poskytla Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu:
– Na Svetové dni mládeže (SDM) do Panamy prišli niektorí mladí z Poľska i Francúzska na plachetniciach. Z Poľska sa na SDM prihlásilo 3 500 Poliakov, Talianov pricestovalo 1 300.
– Poľská plachetnica s názvom „Dar mládeže“ sa vydala na cestu 11. novembra, na sviatok Nezávislosti Poľska. Na palube mala 170 mladých ľudí, ktorých pri duchovnom programe sprevádzal kňaz. Na ceste do Panamy sa táto loď zastavovala v 20 krajinách sveta, pričom sa obmieňala jej posádka i kňazi.
– Z Francúzska sa cez Atlantický oceán vydalo do Panamy 32 mladých. Počas svojej päťmesačnej plavby sa mladí zastavili v Santiagu de Compostela a zašli aj do Fatimy, kde svoju púť zverili Panne Márii.
– Tri dni pred začatím SDM, čiže 16. – 19. januára, sa v Paname začalo Svetové stretnutie 1 000 mladých z domorodých kmeňov, ktorí sa následne pripojili k oficiálnemu programu SDM.
– Ďalšou zaujímavosťou SDM v Paname je skutočnosť, že súčasťou výbavy pripravenej pre každého účastníka je ruženec z olivového dreva vyrobený vo Svätej zemi chudobnými rodinami z Betlehema.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo