Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. 01. 2019, 12:59

Počet obetí bombového útoku na filipínsku katedrálu stúpol

Dvojitý bombový útok na katedrálu na ostrove Jolo si podľa najnovších informácií vyžiadal najmenej 21 mŕtvych a vyše 100 zranených.
Počet obetí bombového útoku na filipínsku katedrálu stúpol

Polícia odváža mŕtve telá po dvoch bombových útokoch v okolí rímskokatolíckej katedrály v juhofilipínskom meste Jolo. Foto – TASR/AP

Filipínske úrady zverejnili zábery z bezpečnostných kamier, ktoré zachytávajú troch mužov považovaných za islamistických militantov a páchateľov nedeľného bombového atentátu na juhu krajiny. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Bezpečnostné zložky súčasne vyzvali obyvateľov mesta Jolo v provincii Sulu, kde sa v nedeľu útok odohral, aby pomohli pri pátraní po podozrivých.

„Provincia Sulu je základňou extrémistickej organizácie Abu Sayyaf, ktorá je zodpovedná za niekoľko ozbrojených incidentov, únosy aj nedávny decembrový bombový útok na Kaplnku Najsvätejšieho srdca v hlavnom meste Jolo, pri ktorom bolo zranených jedenásť ľudí,“ uviedla organizácia ACN (Pomoc trpiacej Cirkvi).

Hovorca armádnych jednotiek dislokovaných v regióne spresnil, že jedného z mužov na záberoch sa podarilo identifikovať. Ide o muža menom Kamah, ktorý je členom skupiny napojenej na islamistickú teroristickú organizáciu Abú Sajjáf.

Predpokladá sa, že práve Kamah držal v rukách mobil, ktorým sa aktivovali bombové nálože nastražené v katedrále a na blízkom parkovisku.

Dvojitý bombový útok na katedrálu na ostrove Jolo si podľa najnovších informácií vyžiadal najmenej 21 mŕtvych a vyše 100 zranených. Podľa agentúry AFP išlo o jeden z najsmrtiacejších útokov na prevažne moslimskom juhu Filipín za posledné roky.

Prvé improvizované výbušné zariadenie explodovalo priamo v rímskokatolíckej Katedrále Panny Márie Karmelskej v nedeľu o 8:30 počas bohoslužieb, druhé na priľahlom parkovisku, kde bolo sústredené množstvo ľudí, ktorí z kostola unikli po prvom výbuchu.

„Od roku 2000 bolo na budovu katedrály a ľudí v nej spáchaných najmenej desať útokov. Posledný incident však bol zo všetkých najkrvavejší,“ konštatovala organizácia ACN.

Ostrov Jolo dlho sužuje prítomnosť militantov zo skupiny Džamáa abú Sajjáf. Vzhľadom na to, že jej príslušníci dlhé roky páchajú bombové útoky, únosy a vraždy, je táto organizácia na zoznamoch teroristických organizácií v Spojených štátoch i na Filipínach.

Tragická udalosť sa pritom odohrala len niekoľko dní po začatí mierového procesu, ktorého dôležitým míľnikom bola legislatívna zmena smerujúca k vytvoreniu tzv. Autonómneho regiónu Bangsamoro. Ten plebiscitom dňa 21. januára 2019 formálne nahradil pôvodný Autonómny región v moslimskom Mindanao.

„Vyzývame tých, ktorí plánovali a vykonali tento brutálny čin, aby prosili o odpustenie Boha aj ľudstvo, aby zanechali svoje deštruktívne metódy a začali nový život v pravde, spravodlivosti a láske, lebo tie sú skutočnou podstatou ľudskej bytosti. Vyzývame Filipínčanov, predovšetkým katolíkov a ostatných kresťanov, aby nezabudli na svoj záväzok voči mieru a pokoju,“ reagoval na krvavé udalosti filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle, arcibiskup Manily.

Odporúčame