Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. február 2019

Singláči v Cirkvi: Ako na to idú v Košiciach

„Nechceme žiadne uzavreté stretko,“ hovorí správca dominikánskeho centra Veritas. 
Singláči v Cirkvi: Ako na to idú v Košiciach

Slobodným sa teraz venuje správca DKC Veritas dominikán brat Vavrinec Radoslav Mitro.

„Výberová káva, poctivý koláčik a kláštorné pivo“ – čítame na pútači pred kaviarňou v košickom Dominikánskom kultúrnom centre Veritas. „Čo lepšie sa nám dnes môže stať,“ vravíme si s kolegom a s dobrou náladou vchádzame do priestorov hneď vedľa starobylého dominikánskeho Kostola Nanebovzatia Panny Márie.  

Prvé prekvapenie odhalené pri vchode (tu si možno dáme pivo) v nás vzbudí podozrenie, že sme nevkročili do príliš pobožného prostredia. Druhé prekvapenie nás čaká vnútri. Je to nesmierne pekný a vkusný priestor, moderný a nenásilný. Nekričia na nás žiadne evanjelizačné výkriky ani gýčové motívy. Sme niekde medzi sakrálnym a sekulárnym. Páči sa nám. 

Klub 25+

V kaviarni nás čaká brat Vavrinec Radoslav Mitro. Mladý dominikán je od októbra 2018 správcom DKC Veritas. Toto dielo, samozrejme, nezahŕňa len kaviareň s barom, ale aj veľkú sálu s kapacitou 220 osôb, ako aj ďalšie priestory pre pastoračné a kultúrne využitie. 

DKC Veritas má pre dominikánov a celé Košice veľký význam a bohatú históriu. Pred rekonštrukciou tu bol známy filmový klub a jedno z najvýznamnejších centier košického kultúrneho života.

Pred viac ako piatimi rokmi brat Kristián Šalamon naštartoval vo Veritase pastoráciu slobodných ľudí pod názvom Klub 25+. Brat Vavrinec oživil túto aktivitu v januári minulého roku, teda približne po ročnej prestávke.

Prečítajte si aj rozhovor s bratom Kristiánom: 
Nečudujme sa, že iniciatívu preberajú viac ženy Zdieľať

Brat Kristián nasadil latku poriadne vysoko. Stretnutia so slobodnými robil istý čas na týždennej báze, pričom sa striedali tri typy večerov – tematický (prednášky, hostia); duchovný a zábavný. 

V tom čase to bola jediná pravidelná aktivita v DKC Veritas, dnes je len jednou z mnohých. 

Klub 25+ mal byť o stretnutiach, kde sa mladí nebudú báť nejakého násilného zoznamovania. A hoci boli tieto večery určené prioritne pre slobodných, neznamenalo to, že zadaných jedincov ochranka pri vchode nevpustila. Navyše, stretnutia vo Veritase neboli len pre katolíkov, mohol prísť, kto chcel.

Projekt sa rýchlo ujal a začalo naň chodiť čoraz viac ľudí, počty dosahovali aj stovku. V organizačnom tíme dobrovoľnícky pomáhalo bratovi Kristiánovi okolo desať ľudí. Pri týždennej frekvencii však išlo o náročnú službu, po niekoľkých rokoch preto hľadal brat Kristián nástupcu. 

Mladí v Košiciach sa obnovenia večerov vyslovene dožadovali, a tak sa projektu ujal brat Vavrinec. Spolu s jedným spolubratom pred rokom stretnutia obnovili. Ako teda fungujú dnes? 

Stretnutia sa začali s mesačnou periodicitou, neskôr – po želaniach ľudí – sa zvýšila na dva razy do mesiaca. Začínajú programom v kaviarni. „Formát sa podobá na pôvodný v tom, že striedame typy večerov, aby to nebolo len o prednáškach a náročných témach. Veľký úspech majú kvízy,“ priblížil brat Vavrinec. 

Stretnutie v prvý štvrtok v mesiaci je venované biblickým večerom a v tretí štvrtok príde hosť alebo je zábava. „Po týchto stretnutiach je každý štvrtok vystavená Sviatosť Oltárna na tichú adoráciu, pričom je možnosť vyspovedať sa,“ dodáva. 

K téme: 
Kde robia veriaci singláči chybu? Zdieľať

„Nastavili sme to tak, aby na stretnutiach bolo dôležité stretnutie s Bohom a s ľuďmi navzájom. Preto prioritou nie je nejaká zoznamka, ale aby mladí slobodní nachádzali zmysel života a zároveň mohli stretnúť druhého,“ dodáva. 

Inzercia

Stretnutia sa začínajú o 18:30, program trvá približne hodinku. Ľudia môžu potom zostať v kaviarni alebo ísť do kostola. „Otvorené máme do 21:30. Dobrovoľníci v organizačnom tíme sú pracujúci ľudia,“ upozorňuje dominikán. 

Na stretnutia chodí približne 50 ľudí. Brat Vavrinec prízvukuje, že snaží urobiť všetko preto, aby si stretnutia ponechali charakter otvoreného priestoru. „Žiadne uzavreté stretko,“ hovorí.

Chlapi sa rozpŕchnu

Všetko však nie je ideálne ani v Košiciach. Na stretnutia chodí veľký nepomer dievčat a chlapcov. „Zo 40 ľudí bolo minule 15 mužov a nebola to žiadna zoznamka, ale biblický večer,“ spomína brat Vavrinec s tým, že často musí konverzovať s dievčatami sám, lebo „chlapi sa rozpŕchnu“. 

Dominikán Vavrinec, ktorý je diakonom, vidí problém v uzavretosti a slabých očakávaniach od života. 

„Ešte nedávno som pracoval v civilnom zamestnaní v IT sektore. Mal som kolegov krátko po tridsiatke. Išiel z nich dojem, akoby očakávali od života málo. Mali prácu a doma bicykel, činky, počítačovú hru,“ hovorí a spomína kolegyňu, čo v zásade nechodila von. „Prišla z práce, sadla si za počítač a s iným kolegom hrala počítačovú hru.“ 

Aby Klub 25+ fungoval čo najlepšie, jeho „šéf“ sa ho snaží prepájať s ostatnými aktivitami v DKC Veritas. Tých je už dostatok. Tento priestor v centre Košíc vníma brat Vavrinec ako súčasť rehoľnej charizmy. 

„Dominikáni pôsobili na univerzitách, prichádzali do miest. Myslím, že vedia plávať aj v takýchto vodách mestského života, a nevidím dôvod, prečo by to malo byť inak,“ reaguje na otázku, či je alkohol v dominikánskej kaviarni v súlade s kostolným poriadkom.

„Kaviareň je otvorená pre hocikoho zvonku, takže tú máme širšiu ponuku. Ponúkame kláštorné pivo z českého Želivu, benediktínske víno z Rakúska, ako aj šťavy od poľských benediktínskych mníchov,“ dodáva. 

Moderné priestory, prirodzené prostredie, ktoré neodplaší, a zaujímavá ponuka na bare. 

Pri odchode od košických dominikánov nám v hlave vŕta už len jedna otázka: Čo má ešte Cirkev spraviť, aby tých singláčov ubúdalo rýchlejšie?Článok o Dominikánskom kultúrnom centre Veritas v Košiciach, ako aj rozhovor so zakladateľom klubu Slobodní 25+ bratom Kristiánom sme priniesli v rámci seriálu o reholiach. Tento projekt sme pripravili v spolupráci s Konferenciou vyšších rehoľných predstavených na Slovensku a jeho cieľom je prinášať poctivé články o zaujímavých reholiach, ktoré pôsobia na Slovensku. 

Na fotke vstup do kaviarne DKC veristas v centre Košíc. 


Foto: Pavol Rábara a archív DKC Veritas. 

Odporúčame