Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. február 2019

Nemecký kardinál: Cirkev ničila dokumenty o pedofilných kňazoch

Kardinál Reinhard Marx na samite o sexuálnom zneužívaní vyhlásil, že v cirkvi dochádzalo k umlčiavaniu obetí namiesto postihovania vinníkov.
Nemecký kardinál: Cirkev ničila dokumenty o pedofilných kňazoch

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie, kardinál Reinhard Marx po tlačovej konferencii v predposledný deň štvordňového biskupského samitu vo Vatikáne, ktorý je venovaný pedofílii kňazov vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie kardinál Reinhard Marx vyzval v sobotu Katolícku cirkev, aby prestala utajovať informácie týkajúce sa pohlavného zneužívania detí duchovnými. Jeho vyjadrenie zaznelo v predposledný deň štvordňového biskupského samitu vo Vatikáne, ktorý je venovaný tejto problematike, informovala agentúra AFP.  

Prístup Vatikánu k tejto otázke kritizovali desiatky katolíkov z Talianska i zo zahraničia, ktorí sa zišli na sobotňajšom protestnom pochode ulicami Ríma. Boli medzi nimi aj obete sexuálneho zneužívania. 

„Záznamy, ktoré mohli dokumentovať tieto strašné skutky a uvádzali mená osôb za ne zodpovedných (kňazov obvinených zo zneužívania), boli zničené alebo dokonca ani nevznikli,“ povedal kardinál Marx účastníkom samitu predsedov biskupských konferencií. 

Podľa neho boli týmto spôsobom umlčiavané obete namiesto vinníkov. Predstavitelia cirkvi pri riešení takýchto prípadov zámerne nedodržiavali predpísané cirkevné postupy, čím celú situáciu ešte zhoršovali, uviedol Marx.

Nemecký kardinál vyjadril presvedčenie, že Katolícka cirkev musí zmeniť svoj doterajší prístup voči sexuálnemu zneužívaniu: namiesto utajovania je podľa neho potrebná transparentnosť, napríklad v podobe zverejňovania štatistík o danom probléme. 

Len týmto spôsobom bude podľa Marxa možné obnoviť dôveru veriacich v cirkevnú hierarchiu. V opačnom prípade bude cirkev stále čeliť podozreniam, že sa pokúša zatajovať a chrániť páchateľov takýchto skutkov. 

Účastníci sobotňajšieho protestu v Ríme vyzývali Vatikán, aby prelomil mlčanie v otázke sexuálneho zneužívania. Cirkev by podľa nich mala umožniť, aby kňazov, ktorí zneužili deti, vyšetrovali a stíhali civilné orgány.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.