Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. február 2019

Spis o kňazoch, ktorí sú otcami detí, existuje. Je dôverný, tvrdí Vatikán

Svätá stolica prvý raz potvrdila existenciu smernice, ktorá kňazom vraví, čo robiť, keď splodia dieťa.
Spis o kňazoch, ktorí sú otcami detí, existuje. Je dôverný, tvrdí Vatikán

Ilustračné foto – TASR/AP

Írsky psychoterapeut Vincent Doyle mal 28 rokov, keď sa po smrti svojej matky dozvedel, že kňaz, o ktorom mu tvrdila, že je jeho krstným otcom, je v skutočnosti jeho biologický otec.

Doyle sa rozhodol založiť celosvetové združenie na pomoc ľuďom s podobným osudom, teda pre deti kňazov a rehoľníkov. Niektorí cirkevní predstavitelia Doyleovi hovorili, že je len jeden z malého množstva takýchto ľudí.

Ír však neskôr zistil, že opak je pravdou. Pred necelými dvomi rokmi mu totiž stály pozorovateľ Svätej stolice v ženevskom sídle OSN arcibiskup Ivan Jurkovič ukázal dosiaľ pre verejnosť neznámy dokument. Išlo o vatikánsku smernicu, ktorá hovorí o tom, ako riešiť prípady katolíckych kňazov, ktorí sa počas svojej služby stanú otcami. Doyle požiadal arcibiskupa o kópiu, ten to však odmietol, keďže spis je dôverný.

O príbehu Vincenta Doylea napísal New York Times.


Vincent Doyle. Foto – youtube

Dočasný riaditeľ vatikánskeho tlačového strediska Alessandro Gisotti minulý týždeň na tlačovej konferencii potvrdil, že príručka o kňazoch a rehoľníkoch, ktorí sú otcami, naozaj existuje.

„Môžem potvrdiť, že takéto smernice existujú,“ odpovedal Gisotti na otázku týkajúcu sa článku v americkom denníku New York Times. „Ide o interný vatikánsky dokument, ktorý od kňazov v týchto situáciách žiada, aby odišli z kňazskej služby, prevzali svoju rodičovskú zodpovednosť a venovali sa výlučne dieťaťu,“ vyhlásil s tým, že základným princípom dokumentu je ochrana dieťaťa.

Inzercia

Ako potvrdzuje Doyle, počet prípadov ako ten jeho nie je vo svete zanedbateľný. Sú medzi nimi aj deti, ktoré sa narodili po znásilnení matky. Celkovo má jeho združenie Coping International päťdesiattisíc členov zo 175 krajín.

Pre New York Times povedal, že arcibiskup Jurkovič mu spomínaný dokument ukázal v októbri 2017. V dokumente sa potomkovia kňazov nazývajú ako „deti vysvätených“. „Bol som v šoku, že majú pre to pomenovanie,“ vraví Doyle.

Po tom, čo zverejnil tieto informácie, sa opätovne začali ozývať hlasy volajúce po zrušení celibátu.

K téme:
Absolutizácia celibátu? Nemyslím Zdieľať

„Dobrovoľný celibát nie je riešením,“ vyhlásil v roku 2017 pápež František v rozhovore pre nemecký týždenník Die Zeit. V knižnom rozhovore pred ôsmimi rokmi povedal, že celibát má klady, ale aj zápory. Konečný rezultát je však podľa neho jasný – klady prevažujú.

Celibát nie je dogmou, v ktorú musia katolíci veriť, ale odporúčaním, ktoré sa pre rímskokatolíckych kňazov stalo povinnosťou. No rovnako ako bol celibát v istej dejinnej situácii nariadený, môže byť aj zrušený, respektíve zdobrovoľnený. „Je to otázka vnútorných predpisov, nie viery. Môže sa to zmeniť,“ povedal pápež František pred ôsmimi rokmi, v čase, keď bol ešte kardinálom argentínskeho Buenos Aires.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame