Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. marec 2019

Vrchný imám káhirskej univerzity Al Azhar kritizoval polygamiu

Vyhlásenie vrchného imáma káhirskej univerzity Al Azhar Ahmeda Al Tajiba vyvolalo búrlivé reakcie. Univerzita musela spresniť, že imám nehovoril o zrušení polygamie.
Vrchný imám káhirskej univerzity Al Azhar kritizoval polygamiu

Vrchný imám káhirskej univerzity Al Azhar Ahmed Al Tajib má s pápežom Františkom nadštandardné vzťahy. Foto – TASR/AP

„Môže si moslim skutočne vziať druhú, tretiu či štvrtú manželku? Neobmedzuje sa táto sloboda na určité podmienky?“ pýta sa vrchný imám káhirskej univerzity Al Azhar Ahmed Al Tajib. Najuznávanejšiu autoritu sunnitského islamu cituje na prvej stránke svojho utorkového vydania vatikánsky denník Osservatore Romano

Polygamia je „často nespravodlivá voči ženám a deťom“, čo je „výsledkom nepochopenia Koránu a tradície danej Prorokom,“ napísal Ahmed na sociálnej sieti Twitter a zdôraznil, že islam „potrebuje obnovu, čo sa týka otázok vzťahujúcich sa na ženy“. Ženy totiž „zastupujú polovicu spoločnosti a pokiaľ sa o ne nestará, podobá sa to chôdzi na jednej nohe,“ tvrdí moslimský učenec. 

Podľa informácií médií (France Presse, Al-Ahram, jeden z najväčších egyptských denníkov) sa Al Tajíb takto vyjadril krátko po svojom zvyčajnom piatkovom vystúpení v egyptskej štátnej televízii. 

„Kto tvrdí, že manželstvo má byť polygamné, naskrz sa mýli,“ vysvetlil sunnitský duchovný a odporučil celistvé čítanie príslušného verša Koránu (129, 4 súra), podľa ktorého počet manželiek podlieha zásadnej podmienke, a tou je rovnosť. Kde táto podmienka nie je splnená, polygamia sa zakazuje.

Predsedníčka egyptskej Národnej rady žien vyjadrenie ocenila

Nie je to po prvýkrát, čo sa čelný predstaviteľ islamu vyslovuje k polygamii – rovnakou témou sa napríklad zaoberal už pred tromi rokmi –, avšak teraz vôbec po prvýkrát poukázal na jej nespravodlivosť. 

Ako sa dalo očakávať, jeho vyhlásenie vyvolalo širokú diskusiu v Egypte i za hranicami. Univerzita Al-Azhar musela vzápätí spresniť, že veľký imám „nehovoril o zrušení polygamie“.

Inzercia

Ocenenie však zaznelo zo strany predsedníčky egyptskej Národnej rady žien Mai Morsiovej, podľa ktorej „imámov výrok osvetľuje myseľ a odhaľuje pravdu. Zdôrazňuje, že islam si ctí ženy a vnáša spravodlivosť a práva tam, kde skôr neexistovali“. 

Niektoré moslimské krajiny polygamiu zakazujú

V Egypte je pre moslimského muža legálne manželstvo až so štyrmi ženami súčasne, za podmienky, že im zabezpečí rovnakú starostlivosť a zaistenie. Zákon z roku 1985 však túto možnosť obmedzuje a napríklad ukladá povinnosť informovať súčasnú manželku (či manželky) o úmysle nového manželstva. V prípade nesúhlasu má žena do dvanástich mesiacov právo na rozvod.

V máji minulého roka bol schválený návrh zákona, umožňujúci zatknutie mužov, ktorí by túto povinnosť obišli. Hoci je polygamia zákonná vo väčšine arabských krajín, praktizuje sa zriedkakedy. Na národnej úrovni ju zakazuje Tunisko, Turecko a v prípade arabských moslimov aj Izrael. 

Vyhlásenie vrchného imáma káhirskej univerzity Al-Azhar komentoval vo francúzskom denníku La Croix Vincent Feroldi, riaditeľ Národného úradu pre vzťahy s moslimami, ktorý je v súčasnom období v Maroku v súvislosti s blížiacou sa pápežskou cestou (30. – 31. 3.). Považuje za dôležité, že Al-Tajib niečo také vyslovil krátko pred 8. marcom, Medzinárodným dňom žien.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.