Novak Djoković je nositeľom Rádu svätého Sávu

Novak Djoković je nositeľom Rádu svätého Sávu

Novak Djoković po prevzatí ocenenia so srbským patriarchom a biskupmi. Zdroj: novakdjokovic.com

Žiadna spoločná modlitba s pápežom. Poľutovanie nad Trumpovým rozhodnutím. Ruské pravoslávie expanduje do Južnej Kórey. Arménsky katholikos-patriarcha v Moskve.

Tenisová hviezda Novak Djoković sa chce podieľať na záchrane pravoslávnej kaplnky Zosnutia Presvätej Bohorodičky vo francúzskom meste Nice. Stane sa tak pravdepodobne prostredníctvom „finančného daru“. Od smrti vlastníka budovy, v ktorej sa nachádza táto kaplnka, je ohrozená jej ďalšia existencia. Dediči chcú prepustiť podnájomníkov, aby mohli predať nehnuteľnosť.

Srbská komunita už dlhšie využíva kaplnku ako miesto modlitby a zhromažďovania. Djoković, ktorý so svojou rodinou býva neďaleko Nice, v decembri zverejnil na instagrame fotografiu, ako tam so svojím synom zapaľuje sviece. Športovec k tomu napísal, že rodiny sa schádzajú každú druhú nedeľu a trávia „skutočne skvelý čas“. „Bolo báječné zúčastniť sa na tomto osobitnom dni, keď sa stretnú srbské rodiny a delia sa o pekné chvíle.“ 

Djoković už raz pomohol svojej cirkvi. Po víťazstve na tenisovom turnaji v roku 2011 daroval 100 000 dolárov monastieru v Gračanici v Kosove. Srbský pravoslávny kláštor si tak mohol kúpiť pozemkové parcely, ktoré boli dôležité pre jeho ďalšiu existenciu. Djokoviča za to vyznamenali Rádom svätého Sávu. Ide o najvyššie vyznamenanie Srbskej pravoslávnej cirkvi. „Toto je najdôležitejší titul môjho života, lebo skôr ako športovcom som pravoslávnym kresťanom,“ povedal vtedy Djoković.  

Žiadna spoločná modlitba s pápežom 

Počas návštevy Bulharska pápežom Františkom v máji tohto roka sa tamojšia pravoslávna cirkev nezúčastní na spoločných bohoslužbách alebo modlitbách. Oznámil to Svätý Synod, vedúce grémium Bulharskej pravoslávnej cirkvi. Patriarcha Neofit je však pripravený prijať pápeža Františka. Možná je aj spoločná návšteva Františka a Neofita v Katedrále Alexandra Nevského v sídle patriarchu v Sofii. 

„Chceli by sme zdôrazniť, že akákoľvek forma spoločnej liturgie, ako aj nosenie liturgických rúch sú pre nás neakceptovateľné, pretože to nepripúšťajú naše zákony,“ oznámil ďalej Svätý Synod. Na všetkých ostatných podujatiach, ktoré sú naplánované v programe pápežskej návštevy, je účasť patriarchu alebo jeho zástupcov „nemožná“. Zákaz účasti platí aj pre všetkých ostatných klerikov Bulharskej pravoslávnej cirkvi. Svätý Synod uviedol, že sa listom obrátil na apoštolského nuncia v Bulharsku Anselma Guida Pecorariho. V ňom sa píše, že je vhodné konzultovať všetky udalosti, ktoré sú späté s pápežskou návštevou, so štátnym úradmi, lebo od nich vyšlo pozvanie. 

Pápež František pricestuje od 5. do 7. mája do Bulharska a Severného Macedónska. Na programe návštevy je aj modlitba za mier so zástupcami rozličných náboženských skupín v Sofii. Naplánované je aj stretnutie s bulharským premiérom Bojkom Borisovom a návšteva utečeneckého tábora. 

Poľutovanie nad Trumpovým rozhodnutím

Maronitskí biskupi vyjadrili poľutovanie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami. Na svojom mesačnom zhromaždení, ktoré sa konalo 4. apríla pod vedením patriarchu Becharu Boutrosa kardinála Raia v Bkerke, biskupi označili toto rozhodnutie za „porušenie medzinárodného práva a Charty OSN“. Protirečí právu každého národu znovu nadobudnúť územie, ktoré bolo ilegálne obsadené inými štátmi alebo vojenskými jednotkami. Počas Šesťdňovej vojny v roku 1967 Izrael dobyl časť sýrskych Golanských výšin, v roku 1981 bola ohlásená anexia strategicky dôležitého územia bezprostredne nad Genezaretským jazerom. 

Na svojom mesačnom stretnutí maronitskí biskupi zdôraznili zároveň naliehavosť konsenzu na regionálnej a medzinárodnej úrovni, čo sa týka sýrskych utečencov, ktorí sú umiestnení v Libanone. Biskupi zopakovali názor, ktorý už opakovane povedal aj maronitský patriarcha, že návrat sýrskych utečencov do vlasti sa musí udiať aj bez „politického vyriešenia“ konfliktu v Sýrii. V Libanone žije v súčasnosti 1,5 milióna sýrskych utečencov. Prítomnosť takého veľkého počtu cudzincov predstavuje pre malú krajinu neúnosnú záťaž, ktorá navyše ohrozuje citlivú demograficko-politickú rovnováhu v cédrovej republike.

Ruské pravoslávie expanduje do Južnej Kórey

Svätý Synod Moskovského patriarchátu na svojom najnovšom zasadnutí vybral vladyku Feofana (Kima), dosiaľ biskupa Kyzylu v Tuvinskej republike na Sibíri, za arcibiskupa novozriadenej ruskej pravoslávnej eparchie Kórea. Arcibiskup Feofan bude prechodne pôsobiť aj ako administrátor spomenutej sibírskej eparchie.

Na ostrove Sachalin v roku 1976 narodený Kim pochádza z rusko-kórejskej rodiny. Študoval najskôr obchodné vedy v meste Jušno-Sachalinsk. V tom období v roku 1995 prijal krst. Už o dva roky neskôr – v auguste 1997 – bol postrihnutý na mnícha, potom prijal diakonskú a kňazskú vysviacku. 

Po vysviacke pokračoval v štúdiách v seminári v Smolensku. Pastoračne pôsobil vo svojej budúcej eparchii Kyzyl. V rokoch 2000 až 2010 pôsobil ako pravoslávny kňaz v Južnej Kórei, v roku 2003 mu udelili čestné občianstvo Soulu. V roku 2011 ho moskovský Svätý Synod zvolil za biskupa novozriadenej eparchie Kyzyl v Tuvianskej republike. V decembri 2017 bol povýšený na arcibiskupa.

Arménsky katholikos-patriarcha v Moskve

V znamení ekumenického priateľstva sa konalo 2. apríla v moskovskom Danilovskom monastieri stretnutie ruského pravoslávneho patriarchu Kirilla a arménskeho apoštolského katholika-patriarchu Karekina II.

Katholikos všetkých Arménov podčiarkol bratské vzťahy medzi Rusmi a Arménmi, ktoré boli posilnené spoluprácou obidvoch štátov a neustále sa posilňujúcou vzájomnosťou Ruskej pravoslávnej a Arménskej apoštolskej cirkvi.

Karekin II. vyzdvihol zvlášť dôležitú rolu patriarchu Kirilla pri organizovaní trojstranného stretnutia vedúcich náboženských osobností (na ktorých sa s oboma patriarchami zúčastnil aj šejk a veľký mufti Kaukazu Alahšukur Pašazade) s cieľom mierového riešenia konfliktu okolo Artsachu (Karabach). Takéto mierové riešenie má „podstatný význam pre uchovanie mieru a stability v tomto regióne“, povedal arménsky katholikos-patriarcha. V tejto súvislosti sú zvlášť dôležité opatrenia na budovanie vzájomnej dôvery a zrieknutie sa „militantnej rétoriky“.

Karekin II. ocenil nasadenie moskovského patriarchu za uchovanie duchovných a morálnych hodnôt a jeho vystupovanie za hodnoty v živote štátu a spoločnosti. Katholikos-patriarcha vyzdvihol úspechy Kirillovho desaťročného patriarchálneho pôsobenia v oblasti ohlasovania viery, znovuvýstavby chrámov a monastierov, vo výchovnej a sociálnej oblasti.

Hosť z Arménska na stretnutí v Danilovskom monastieri hovoril o rastúcej konsolidácii spolupráce medzi pravoslávnymi a orientálnymi cirkvami. To platí zvlášť o spoločnom úsilí v sociálnych otázkach a o „vynikajúcich príkladoch“ spolupráce „v ťažkom kontexte Blízkeho východu“. Moskovský patriarcha očividne prisudzuje prvoradý význam úsiliam o posilnenie kooperácie medzi národmi, cirkvami a náboženskými spoločenstvami.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo