Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. máj 2019

Burkina Faso ako nová živná pôda terorizmu?

Páchatelia hovoria jazykom obetí a jediný prvok, ktorý možno rozoznať, je ich náboženstvo.
Burkina Faso ako nová živná pôda terorizmu?

Nie terorizmu v Burkina Faso... Foto: AHMED OUOBA/AFP

V nedeľu 12. mája komando dvadsiatich džihádistov zaútočilo v čase dopoludňajšej omše na katolícky kostol bl. Isidora Bakaniu v Dablo v provincii Sanmatenga na severe afrického štátu Burkina Faso.

Podľa miestnych zdrojov reportovaných agentúrou ANSA bol cieľom útoku 34-ročný burkinský kňaz Siméon Yampa, ktorý mal na starosti medzináboženský dialóg v miestnej diecéze Kaya.

Islamskí teroristi vyhnali z kostola ženy a deti a po zavraždení miestneho farára vybrali spomedzi jeho farníkov päť ďalších osôb, ktoré tiež chladnokrvne postrieľali. Kostol zapálili a následne vyplienili aj niekoľko ďalších objektov v meste vrátane zdravotného strediska.

Štátne úrady približne 45 kilometrov vzdialeného mesta Baralogho ihneď poslali do Dabla vojakov, ktorí potom bezúspešne prečesali mnohé domy.

Reakcie cirkevných predstaviteľov

Pohrebné obrady obetí sa konali už v nasledujúci deň. Predseda biskupskej konferencie arcibiskup Séraphin Francois Rouamba z Kuopély pri tejto príležitosti vyzval zástupcov všetkých náboženstiev na pokojné spolunažívanie.  

V prvej reakcii na teroristický útok biskup diecézy Kaya, ktorej súčasťou je Dablo, informoval o veľkom zdesení v kresťanskej komunite: „Vedeli sme, že bezpečnostná situácia v regióne je veľmi neistá, ale je to prvýkrát, čo sa zaoberáme útokom tohto rozsahu.“ Zavraždení sú „mučeníkmi viery“, povedal biskup Théophile Nare, ktorý do čela diecézy nastúpil len pred dvomi mesiacmi a začiatok jeho biskupskej služby zatienila táto tragédia.

Pápež František prijal správu o teroristickom útoku s veľkou bolesťou. „Modlí sa za obete, ich rodiny a celé kresťanské spoločenstvo v krajine,“ informovala Svätá stolica.

Reagoval aj generálny tajomník OSN

Antonio Guterres odsúdil čin džihádistov a vyjadril nádej, že páchatelia budú rýchlo postavení pred súd. Generálny tajomník vyzval všetkých občanov Burkina Faso, aby sa nenechali strhnúť pokusmi „rozsievať násilie a nesvornosť v krajine“.

Novší teroristický útok

Zatiaľ čo v Dablo sa v pondelok konali pohrebné obrady nedeľňajších obetí teroristov, džihádisti 13. mája zastavili mariánsku procesiu smerujúcu z dediny Singa do desať kilometrov vzdialenej obce Kayon v provincii Ban takisto na severe Burkina Faso. Matky a deťmi síce teroristi nechali odísť, ale zato popravili štyroch dospelých a zničili sochu Panny Márie.  

Inzercia

„Je jasné, že je tu snaha eliminovať prítomnosť kresťanov,“ uviedol biskup diecézy Kaya Théophile Nare. „Nevieme však, kto sú títo fundamentalisti, pretože k žiadnemu z útokov sa nikto neprihlásil a páchatelia konajú vždy so zahalenou tvárou.“ Vyjadrenie biskupa médiám tlmočila Nadácia ACN – Pomoc cirkvi v núdzi. Páchatelia hovoria jazykom obetí a jediný prvok, ktorý možno rozoznať, je ich náboženstvo, vysvetľuje biskup Nare: „V Dablo, ako aj pri iných útokoch, obetiam povedali, že ich zabíjajú, pretože nepraktizujú pravé náboženstvo, čiže islam. A potom vystrelili na svätostánok.“

Kto stojí za militantnými útokmi

V Burkina Faso sa v uplynulých rokoch šírilo teroristické násilie, etnické napätia na miestnej úrovni a ozbrojené bandy. Za militantnými útokmi stoja hlavne džihádistické skupiny, ktoré sú napojené na teroristické skupiny Al-Kájda a „Islamský štát“. Predovšetkým na severe krajiny pri hraniciach s Mali a Nigerom dochádza medzičasom aj viackrát týždenne k útokom a únosom, pretože najmä z týchto štátov do Burkina Faso prenikajú džihádisti.

Od roku 2014 je v oblasti Sahel rozmiestnených 4 500 francúzskych vojakov v rámci protidžihádistickej operácie v spolupráci s krajinami G5 Sahel (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánia a Niger). No nedarí sa im paralyzovať činnosť teroristických skupín. Od roku 2015 si násilie ozbrojencov islamistických skupín vyžiadalo takmer 400 obetí.

Cieľom teroristických útokov sú popri školách, vládnych inštitúciách a policajných staniciach aj moslimskí a kresťanskí veriaci a ich duchovní. Pripomeňme, že 29. apríla teroristi zaútočili na protestantský kostol počas nedeľnej bohoslužby v meste Silgadji v provincii Soum, pričom zabili pastora a piatich veriacich. Katolícky biskup diecézy Dori Laurent Dabire informoval tlačovú službu Fides o krvavom útoku na kresťanov, ku ktorému došlo začiatkom apríla v jednej obci v jeho diecéze v regióne Sahel. Ozbrojenci vtrhli v piatok 5. apríla počas pobožnosti krížovej cesty do katolíckeho kostola a zavraždili štyroch veriacich, ktorí sa pokúsili utiecť. Vo februári tohto roka zomrel pri prepade v Nohao španielsky saleziánsky misionár. V marci zmizol v meste Dori ďalší katolícky kňaz. Na severe krajiny džihádisti zabili viacerých imámov, ktorí podľa ich názoru neboli dostatočne radikálni. Od roku 2016 došlo aj v hlavnom meste Ouagadougou k trom ťažkým útokom, ktorých cieľom bol hotel, reštaurácie a francúzske veľvyslanectvo.

Demonštrácia moci

Všetko nasvedčuje tomu, že teroristi chcú najnovšími útokmi demonštrovať silu v krajine, ktorá bola doteraz po celom svete známa pokojným spolunažívaním rozličných etnických a náboženských skupín. Podľa ústavy je Burkina Faso sekulárnym štátom, ktorý nepriznáva nijakému náboženstvu privilégiá a svojim občanom garantuje náboženskú slobodu. Približne polovica tohto severoafrického štátu s dvadsiatimi miliónmi obyvateľov sa hlási k islamu. Kresťania majú tridsaťpercentný podiel na obyvateľstve, dominujú katolíci.

Na štátnych školách nie je povolené vyučovanie náboženstva. V krajine však pôsobia moslimské, katolícke i protestantské školy prvého i druhého stupňa. Štát kontroluje učebné plány súkromných škôl. Keďže mnohé koránové školy v krajine nie sú registrované, štátna kontrola nie je veľmi efektívna.

Burkina Faso s hlavným mestom Ouagadougou bola do roku 1960 francúzskou kolóniou. Od počiatku svojej nezávislosti až do roku 1984 sa volala Obervolta. Burkina Faso hraničí na severe s Mali, ktoré je najnestabilnejšou krajinou v regióne. Práve z Mali prichádzajú teroristi do Burkina Faso, takže táto severoafrická krajina naberá na strategickom význame pre terorizmus.

Nová živná pôda pre teroristické bunky?

Al-Kájda v islamskom Maghrebe, aktívna hlavne v severoafrických štátoch ako Alžírsko a Tunisko, nigérijská teroristická milícia „Boko Haram“ a somálska milícia Al-Šabáb sú tromi tvárami islamského teroru v Afrike. Aj keď tieto skupiny nejako úzko nekooperujú, sledujú rovnaký cieľ: zriadenie islamského teokratického štátu v Afrike. Tragické je to, že predovšetkým bezperspektívnosť ľudí v Burkina Faso sa stáva živnou pôdou pre islamistické teroristické bunky.

Odporúčame

Krása matky na omši

Krása matky na omši

Videl som Žlté hory v Číne a sú prekrásne. Hľadel som večer cez údolie Jackson Hole vo Wyomingu na vrcholky Grand Teton pokryté snehom a boli prekrásne. Na svete je však len málo vecí, ktoré sú také krásne ako matka, ktorá nežne kolíše svoje dieťa na omši.