Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. júl 2019

Odpustovou omšou vyvrcholila Levočská púť, prišli státisíce ľudí (+ foto)

Organizátori odhadujú, že počas víkendu zavítalo na Mariánsku horu takmer 400-tisíc pútnikov.
Odpustovou omšou vyvrcholila Levočská púť, prišli státisíce ľudí (+ foto)

Foto: TASR/František Iván

Slávnostnou odpustovou svätou omšou, ktorú celebroval poľský kardinál Stanisław Ryłko, v nedeľu vyvrcholila najväčšia a zároveň najstaršia púť na Slovensku na Mariánsku horu pri Levoči. 

„Toto je miesto také blízke nielen vám pútnikom z celého Slovenska, ale aj zo susedných krajín, ako Maďarsko či Poľsko. Ide o miesto bohaté na históriu, tu po stáročia boli písané dejiny spásy Božieho ľudu v tejto krajine,“ uviedol v úvode kázne.

Počiatky tohto pútnického miesta siahajú až do 13. storočia, keď tam bol postavený kostolík zasvätený návšteve Panny Márie a následne sa stal duchovným cieľom početného množstva pútnikov. Púte veriacich sa tam konajú celé stáročia a neprestávali ani v ťažkých časoch totalitných režimov.

„V 70. a 80. rokoch minulého storočia sme tu mohli pozorovať obdivuhodný pohyb mladých ľudí, ktorí účasťou na Levočskej púti dokazovali svoju vernosť Bohu a cirkvi. Tu prichádzali načerpať silu a odvahu vyznávať svoju vieru. Dom nebeskej Matky bol pre nich istým útočiskom, kde sa veriaci posilňovali vo viere a zároveň sa upevňovali v identite veriaceho ľudu,“ vrátil sa do histórie Ryłko.

Spomínali aj na Jána Pavla II.

Vo svojej kázni pripomenul aj odkaz pápeža Jána Pavla II., ktorý horu nad mestom Levoča navštívil v roku 1995 a vtedy zdôraznil, že „mariánske svätyne sú miesta, kde sa Kristovo svedectvo stáva mimoriadne účinné. Mnohé dcéry a synovia vďačia tejto svätyni za to, že sa pravda o Bohu a viera v neho zachovali živé v ich srdciach“. Kardinál Ryłko pripomenul, že toto poslanie levočskej svätyne pokračuje aj dnes.


Celebrantom odpustovej svätej omše bol poľský kardinál Stanisław Ryłko, arcikňaz Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme. Foto – TASR/František Iván

„Časy sa menia, pominuli sa niektoré protináboženské ideológie, ale vznikajú nové, v istom zmysle ešte nebezpečnejšie. Mariánska hora však napriek tomu dnes i naďalej zostáva pevným miestom evanjelizácie, v ktorej má dôležitú úlohu najmä Mária. Ona otvára svoje materinské srdce všetkým trpiacim, všetkým, ktorí stratili cieľ v živote. Levočská Madona i naďalej priťahuje toľké duše a vy, drahí pútnici, ste toho skutočným dôkazom, najmä v dnešných časoch sekularizácie nášho európskeho kontinentu,“ skonštatoval Ryłko, ktorý je arcikňazom Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.

Dodal, že Máriinu pomoc potrebujeme aj dnes, v časoch poznačených hlbokou krízou viery.

Problémy s vodou aj teplom

Hovorca púte Jozef Lapšanský potvrdil, že priebeh púte bol mierne dramatický, keďže najmä v sobotu neočakávali až takú účasť pútnikov na otváracej odpustovej omši, ktorú celebroval levočský dekan František Dlugoš.

Prečítajte si aj
Tisícky veriacich sa zišli v Nitre na cyrilo-metodskej púti Zdieľať

„To nás príjemne prekvapilo, veriacich bolo ešte o čosi viac ako v nedeľu. Pristupovanie k sviatosti zmierenia, tak to bol maratón, začali sme v sobotu o 7. hodine a spovede trvajú nepretržite až doteraz. Zaznamenali sme veľa mladých, rodiny s deťmi, oproti predošlým rokom sme zaregistrovali aj viac peších pútnikov z viacerých kútov Slovenska. Vieme napríklad o dvojici, ktorá dva dni putovala až z Košíc, tradičnou je každoročná pešia púť mladých z Muráňa, prichádzali aj z okolitých obcí. Počasie prialo, takže ani mnoho Levočanov nečakalo na kyvadlovú dopravu, ale šli alejou Jána Pavla II. pešo,“ priblížil Lapšanský.

Inzercia

Dodal, že situáciu skomplikovalo prerušenie dodávky vody v sobotu pred polnocou, problém sa však podarilo vyriešiť. Mariánska hora bola v noci zaplnená do posledného miesta stanujúcimi pútnikmi.


Pútnici vystupujú na Mariánsku horu v Levoči. Foto – TASR/František Iván

„Pôsobivá bola omša mladých novokňazov Spišskej diecézy, premiéru mala pobožnosť krížovej cesty po novej kalvárii po Levočskej hore, čo tiež vyznelo majestátne,“ dodal Lapšanský.

Program Levočskej púte sa začal v nedeľu, organizátori odhadujú, že počas víkendu zavítalo na Mariánsku horu takmer 400-tisíc pútnikov. Záchranári za dva dni ošetrili takmer 90 ľudí, vo väčšine prípadov išlo o kolapsy z tepla, prípadne dehydratácie.


 

Foto: TASR/František Iván

Odporúčame