Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. august 2019

Každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je ohrozený pre vieru

Dnešný deň je historicky prvýkrát Medzinárodným dňom spomienky na obete násilia založeného na náboženstve. 
Každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je ohrozený pre vieru

Iračania na bohoslužbe po dvojročnej prestávke v severoirackom meste Bartalla v decembri 2016. Foto: TASR/AP

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je pre vieru ohrozená jeho kariéra, zdravie či život. 

Na celom svete trpí prenasledovaním pre vieru 300 miliónov kresťanov, to z nich robí najviac prenasledovanú náboženskú komunitu na svete.

Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v 196 krajinách z konca roka 2018.

Situácia sa podľa ACN zhoršuje aj pre ďalšie náboženské skupiny. Spomínaná analýza ukazuje, že v Európe je na vzostupe antiislamská nálada v spoločnosti. Zvyšuje sa aj počet antisemitských vyjadrení, ktoré majú za následok väčšie množstvo emigrácie Židov do Izraela.

Medzinárodný deň

Zlú situáciu priznala aj OSN. Práve pre „bezprecedentný nárast násilia voči náboženským komunitám“ členské štáty určili 22. august za medzinárodný spomienkový deň, ktorý má na túto situáciu upriamiť pozornosť.

„V tento deň by si všetky vlády mali uvedomiť, že náboženská sloboda je jedno zo základných ľudských práv. Musíme teda spoločne robiť všetko, aby na svete nebol ani jeden človek, ktorý trpí pre svoju vieru,“ povedal riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Inzercia

Analýza ACN za roky 2016 až 2018 ukázala, že situácia sa zhoršila až v 18 z 38 krajín, ktoré boli už predtým označené za problémové. Extrémne sa podmienky pre veriacich ľudí bez ohľadu na vierovyznanie za posledné dva roky zhoršili napríklad v Číne a Indii.

Na zoznam sa po prvýkrát dostali aj Kirgizsko a Rusko, v ktorých podľa zistení ACN dochádza ku systematickej diskriminácii náboženských komunít.

Podľa analýzy sa za posledné roky zhoršili zásahy štátnych aktérov voči náboženskej slobode. Ide pritom takmer bez výhrady o autoritárske režimy s nedemokratickým zriadením.

Slovenský parlament bude rokovať o prenasledovaných kresťanoch

Prenasledovanými pre vieru sa bude čoskoro zaoberať aj slovenský parlament. V septembri budú poslanci Národnej rady hlasovať o uznesení z dielne predsedníčky ľudskoprávneho výboru Anny Verešovej. Uznesenie, ktoré predbežne podporujú politické strany z opozície aj koalície, vyzýva vládu, aby sa vážne zaoberala témou náboženskej slobody.

„Je načase, aby sa aj Slovensko vo výraznejšej miere pridalo k aktivitám na ochranu náboženskej slobody vo svete. O to sa na pôde parlamentu snažíme už vyše roka a naše úsilie vyvrcholí na septembrovej schôdzi,“ uviedla poslankyňa Verešová. 

Uznesenie o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete sa podľa jej slov teší podpore naprieč politickým spektrom. „Verím, že ho v septembri prijmeme so silným mandátom,“ dodala Verešová.

Odporúčame