Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. august 2019

Nádej pre Európu, migrantov aj mladých. V Bratislave sa začal teologický kongres

Vystúpia teológovia a odborníci z celého sveta.
Nádej pre Európu, migrantov aj mladých. V Bratislave sa začal teologický kongres

Zľava Miloš Lichner, Marie-Jo Thiel a Jean-Claude Hollerich. Foto – Pavol Rábara.

V Bratislave v stredu odštartoval najväčší teologický kongres v strednej Európe. Jeho ústrednou témou je nádej. Hovoriť o nej bude v najbližších dňoch viac ako 240 odborníkov vrátane 25 teológov z rôznych častí sveta.

S prednáškami vystúpia teológovia z Európy, Kanady, USA, Austrálie, Afriky, Nepálu či Indie. Medzi nimi sú takisto teológovia z iných kresťanských cirkví aj ortodoxná židovka, ktorá vyučuje Nový zákon ako prvá židovka na Pápežskom biblickom inštitúte.

„Chceme hovoriť o tom, do čoho vkladáme ako spoločnosť nádej,“ povedal na úvodnej tlačovej konferencii hlavný organizátor kongresu dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Miloš Lichner. „Aká je nádej pre starnúcu Európu, v ktorej rastie počet prípadov eutanázie, aká je nádej pre migrantov prichádzajúcich do Európy a pre mladých ľudí v cirkvi,“ priblížil tému medzinárodného kongresu.

K téme:
Západu môžeme teraz ukázať, že jeho pomoc priniesla ovocie (rozhovor s M. Lichnerom) Zdieľať

Najväčšími osobnosťami sú dekan Pápežského biblického inštitútu v Ríme Peter Dubovský, odborníčka na kresťansko-židovské vzťahy Amy-Jill Levine z Nashvillu, ktorá patrí k najvýznamnejším odborníkom na Nový zákon, profesor dogmatickej teológie Zbigniew Kubacki z Varšavy či Michael Garanzini z Loyola University Chicago.

„Slováci vytvorili partnerské a akademické vzťahy a dokážu viesť kultivované prednášky na najvyššej intelektuálnej úrovni. Oplatilo sa do nás investovať,“ hovorí Lichner.

Podľa jeho slov postkomunistické Slovensko ukázalo, že neprejedlo pomoc Cirkvi zo západu. „Pomohli nám nakúpiť počítače a knihy, obnovili sa kostoly a fary, mohli sme ísť študovať do zahraničia. Aj týmto kongresom ukazujeme, že to neboli nadarmo vynaložené peniaze.“

Organizovanie kongresu ocenil aj arcibiskup Luxemburgu a prezident Komisie biskupských konferencií v Európskej únii Jean-Claude Hollerich. „Potrebujeme kritické myslenie a vzájomnú reflexiu, ktorá spája ľudí. Máme rôzne vízie o cirkvi, ale dialóg je nevyhnutný na to, aby sme sa posunuli vpred,“ povedal novinárom. Podľa jeho slov je téma nádeje dôležitá, zvlášť pre dnešných mladých ľudí. „Musíme ich počúvať a zisťovať, čo od cirkvi očakávajú.“

Na kongrese vystúpi aj viacero teologičiek, medzi nimi aj bývalá predsedníčka Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu Marie-Jo Thiel z Francúzska, ktorá napísala rozsiahlu knihu o sexuálnych škandáloch v cirkvi. „Myslím si, že je dôležité upozorňovať, aby si boli ľudia vedomí tejto krízy v cirkvi. Nejde len o krízu v súvislosti so sexuálnym zneužívaním, ale aj o zneužívanie moci, konfrontáciu so sekularizmom a mnoho ďalších tém,“ tvrdí Thiel. „Klerikalizmus spôsobuje veľké rozdelenie medzi zasvätenými osobami a laikmi. Potrebujeme pracovať spoločne, vytvárať vzťahy.

Inzercia

Odporúčame