Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. jún 2015

Arcibiskup Cyril Vasiľ polemizuje s názormi kardinála Kaspera

V slovenčine vyšla kniha, ktorá polemizuje s návrhom kardinála Kaspera, aby rozvedení a znovu zosobášení katolíci mohli v istých prípadoch pristupovať k svätému prijímaniu. Medzi autormi je aj arcibiskup Cyril Vasiľ. V Bratislave predstavili slovenský preklad knihy Vytrvať v Kristovej pravde. Manžel...

Arcibiskup Cyril Vasiľ polemizuje s názormi kardinála Kaspera

V slovenčine vyšla kniha, ktorá polemizuje s návrhom kardinála Kaspera, aby rozvedení a znovu zosobášení katolíci mohli v istých prípadoch pristupovať k svätému prijímaniu. Medzi autormi je aj arcibiskup Cyril Vasiľ.


V Bratislave predstavili slovenský preklad knihy Vytrvať v Kristovej pravde. Manželstvo a sväté prijímanie v Katolíckej cirkvi.

Kniha je polemickou reakciou na návrh nemeckého kardinála Waltera Kaspera, aby rozvedení a znovu zosobášení katolíci mohli v istých prípadoch opäť pristupovať k svätému prijímaniu. Svoje názory Kapser predstavil v prednáške počas mimoriadneho stretnutia kardinálov, ktoré predchádzalo minuloročnej synode biskupov o rodine.

Jedným z najaktívnejších Kasperových kritikov sa stal ďalší nemecký kardinál, prefekt Kongregácie pre náuku viery Gerhard Ludwig Müller. V knižnom rozhovore Nádej rodiny zhrnul svoje argumenty proti zmenám v učení cirkvi.

Okrem toho prizval viacerých významných cirkevných predstaviteľov, aby prispeli do knihy Vytrvať v Kristovej pravde, ktorá má byť ďalším „nie“ Kasperovým návrhom.

K téme
Pápež sa pýta, ako na rozvedených
Návrh kardinála Kaspera pre rozvedených a znovu zosobášených

Inzercia

Zdieľať

Medzi autormi figuruje aj štvorica ďalších kardinálov: Taliani Carlo Caffarra a Velasio De Paolis, Američan Raymond Leo Burke a Nemec Walter Brandmüller. V autorskom kolektíve sa nachádza aj sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ. K názorom tejto skupiny sa prihlásil aj milánsky kardinál Angelo Scola či prefekt Ekonomického sekretariátu Svätej stolice George Pell.


"Titul, ktorý držíte v rukách, nie je jednoduchým čítaním, ale určite ponúka kvalifikované odpovede na vzniknuté otázky. Keďže sa nachádzame v období medzi dvoma synodami, Konferencia biskupov Slovenska sa rozhodla ponúknuť tento titul všetkým záujemcom o túto tému aj na Slovensku,“ napísal v predhovore slovenského prekladu výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

Vydavateľom publikácie Vytrvať v Kristovej pravde je Kanet, nezisková organizácia KBS. K dispozícii je aj slovenský preklad Kasperovej prednášky. Pod názvom Evanjelium rodiny ju vydalo jezuitské vydavateľstvo Dobrá kniha.

Imrich Gazda

Foto: Martin Buzna

Odporúčame

Vrátia sa saleziáni do Rožňavy? Diecéza a rehoľa už rokujú

Vrátia sa saleziáni do Rožňavy? Diecéza a rehoľa už rokujú

Rožňavská diecéza aj rehoľa saleziánov potvrdili spoločné rokovania o možnej spolupráci. Saleziáni, ktorých z Rožňavskej diecézy v lete 2013 vykázal vtedajší biskup Vladimír Filo, sa možno vrátia späť. Informácie Sveta kresťanstva o začiatku rokovaní medzi novým rožňavským biskupom Stanislavom Stolá...

František o Medžugorí: Sme blízko rozhodnutia

František o Medžugorí: Sme blízko rozhodnutia

Komisia, ktorá overovala zjavenia v Medžugorí, podľa pápeža odviedla dobrú prácu. Františkovu návštevu Bosny a Hercegoviny sprevádzali dohady, či sa vyjadrí aj k mariánskym zjaveniam v Medžugorí. Vatikán vopred poprel, žeby malo zaznieť nejaké oficiálne stanovisko.  Počas spiatočného letu však Frant...

Novým arcibiskupom Berlína sa stal Heiner Koch

Novým arcibiskupom Berlína sa stal Heiner Koch

Nový berlínsky arcibiskup bol šéfom organizačného výboru Svetových dní mládeže v Kolíne v roku 2005. koch.jpg Svätý Otec vymenoval za arcibiskupa metropolitu Berlína 60-ročného Heinera Kocha, doterajšieho biskupa diecézy Drážďany-Meissen. Predtým pôsobil ako pomocný b...