Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. september 2019

Poslanci vláde: Zaujímajte sa o prenasledovaných veriacich

Slovenský parlament schválil uznesenie o ochrane slobody náboženstva.
Poslanci vláde: Zaujímajte sa o prenasledovaných veriacich

Irackí kresťania sa ukrývajú v kostole sv. Jozefa v Erbile v roku 2014. Foto – TASR/AP

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Upozorniť na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery vo svete má uznesenie, ktorého návrh v utorok schválil parlament.

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.

Uznesenie NR SR o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete upozorňuje na fenomén nábožensky motivovaného násilia vo svete.

„Národná rada Slovenskej republiky vyjadruje solidaritu všetkým prenasledovaným pre ich náboženstvo alebo vieru, ktorých počet v posledných rokoch výrazne narastá,“ píše sa v uznesení, ktoré zároveň oceňuje prácu mnohých slovenských organizácií, ktoré „sú po celom svete dlhodobo činné v oblasti pomoci prenasledovaným pre náboženstvo alebo vieru“. 

Parlament tiež odporúča vláde, aby podľa vzoru OSN, EÚ a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie SR v tejto oblasti. Uznesenie tiež odporúča vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete.

Inzercia

Uznesenie tiež pripomína, že Slovensko má s porušovaním náboženskej slobody skúsenosti z vlastnej histórie. Dôvodová správa preto konštatuje, že v dnešnej dobe je osobitnou morálnou povinnosťou SR, aby vyvinula väčšie úsilie na pomoc prenasledovaným pre vieru vo svete.

Prečítajte si
Každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je ohrozený pre vieru Zdieľať

Prijatie uznesenia ocenila aj bývalá predsedníčka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny NR SR Anna Verešová, ktorá prijatie uznesenia iniciovala. „Pripojili sme sa k členským krajinám EÚ, ktoré venujú náboženskej slobode mimoriadnu pozornosť. Zároveň tým Slovensko vyjadruje podporu všetkým obetiam prenasledovania pre náboženské presvedčenie,“ uviedla Verešová.

Schválenie uznesenia oceňujú aj predstavitelia Pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi. Podľa nich je prenasledovanie kresťanov vážnym celosvetovým problémom, no na Slovensku sa mu doteraz nevenovalo veľa pozornosti. Podľa analýzy, ktorú vypracovala nadácia na konci roku 2018 v 196 krajinách, je na kresťanoch páchaných až 70 percent nábožensky motivovaných útokov a každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je ohrozené základné ľudské právo na slobodu myslenia, pod ktoré spadá aj sloboda vierovyznania.

Podporou uznesenia sa nadácia snaží najmä o to, aby sa tematika náboženskej slobody dostala do povedomia širokej verejnosti. Schválenie uznesenia je podľa nej len prvým krokom. „Je dôležité, aby sme na Slovensku vykročili správnym smerom a aby sa Slovensko pridalo ku krajinám slobodného sveta, pre ktoré je ochrana základných ľudských práv, ako je sloboda myslenia a vierovyznania, skutočnou prioritou,“ tvrdí riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Odporúčame