Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. október 2019

Najrýchlejšie pribúdajú kresťania v Iráne, tvrdí dokument

Islam opúšťajú vo veľkom, a najmä ženy, hovorí dokument o iránskej podzemnej cirkvi.  
Najrýchlejšie pribúdajú kresťania v Iráne, tvrdí dokument

Ľudia kráčajú po ulici v centre Teheránu v auguste 2019. FOTO TASR/AP

Jadrová dohoda, zadržané tankery, útok na ropné zariadenia v Saudskej Arábii či konflikty so západnými krajinami. To sú témy, v rámci ktorých Irán figuruje v titulkoch svetových médií. 

A teraz niečo úplne iné a bez veľkej pozornosti: 

V Iráne rastie kresťanstvo najrýchlejšie na svete – bez vlastných majetkov, kostolov a akejkoľvek infraštruktúry. Napriek prenasledovaniu dochádza v tejto prísne moslimskej krajine k masívnemu odlivu obyvateľov od islamu k Ježišovi.

Tvrdí to nový filmový dokument s názvom Sheep Among Wolves Volume II. (Ovca medzi vlkmi) režiséra Daltona Thomasa z produkčnej spoločnosti Frontier Alliance International Studios.

Ajatolláh je najlepší „evanjelizátor“ 

Filmový štáb sa stretol s niekoľkými vedúcimi postavami iránskej podzemnej cirkvi v Indonézii – v najpočetnejšej krajine z pohľadu islamu. 

V dokumente vystupuje (bez rozpoznateľnej tváre a hlasu) napríklad bývalý kuchár Ali, niekdajší drogový díler Muhammad či Fatma, ktorá sa ako ateistka pokúsila o samovraždu. Dnes sú to aktívni kresťania, ktorí sa zapájajú do tajných evanjelizačných projektov vo svojej krajine. 

„Čo ak vám poviem, že islam je mŕtvy?“ hovorí odvážne v dokumente jeden z lídrov iránskej cirkvi. „Čo ak vám poviem, že mešity v Iráne sú prázdne?“ pokračuje s tým, že podľa neho v Iráne ľudia prestali vyznávať islam. „Boh mocne pôsobí vo vnútri Iránu,“ dodáva. 

Podľa iránskeho kresťana je najlepším evanjelizátorom v krajine ajatolláh Chomejní, pretože „odhalil pravú tvár islamu a ľudia zistili, že išlo o lož“. Štyridsaťročné obdobie pod islamským právom označil za najhoršiu epizódu v päťtisícročnej histórii Iránu. 

Podľa dokumentu sa kresťanská cirkev v Iráne vyznačuje viacerými špecifikami. Nedá sa napríklad veľmi hovoriť o príslušnosti k jednotlivým denomináciám. Miestna cirkev nemá žiadnu infraštruktúru, žiadne ústredné vedenie a vedú ju hlavne ženy. Režisér dokumentu Thomas nazval kresťanské hnutie „iránskou jarou“. 

Tichý a nenápadný, ale pomerne masívny exodus pôvodne moslimských Iráncov z islamského náboženstva k Mesiášovi má podľa filmovému dokumentu aj ďalší rozmer – títo Iránci začínajú sympatizovať so Židmi.

Dokument Sheep Among Wolves Volume II.​ je dostupný na YouTube. 


Radšej učeníci ako konvertiti

Pochopiteľne, títo konvertiti sa vo svojej krajine vystavujú riziku.

Inzercia

Organizácia Open Doors radí Irán v rebríčku krajín, kde vládne najväčšie prenasledovanie kresťanov, na deviate miesto. V Iráne je nelegálne konvertovať na kresťanskú vieru, rovnako nezákonné je kázať a zdieľať vieru. 

„Vieme, že keď nás dostanú, tak prvé, čo urobia, znásilnia ženu a potom nás budú biť, až kým nás nezabijú,“ vyjadril sa vo filme jeden z veriacich. Hovorí, že rozhodnutie, ktoré urobili, je ponúknutím svojho tela ako obety. 

Možno aj preto ponúkajú protagonisti dokumentu zvláštne delenie na „učeníkov“ a „konvertitov“. Tí prví vraj zanechajú svet, šíria verne Božie slovo a uprednostňujú Ježiša pred všetkým. „Konvertiti nie, tí utečú pri prvom výstrele,“ mienil dotyčný pastor. Cieľom kresťanov v Iráne je podľa neho vytvárať práve spomínaných učeníkov, a nie v prvom rade budovať štruktúry cirkví. 

Ďalší z lídrov iránskej podzemnej cirkvi vysvetľoval, že pri aktivitách ich akoby Ježiš predbiehal. Podľa jeho svedectva sa často stáva, že keď sa niekoho chystajú osloviť, daný človek už stihol mať nejakú skúsenosť s kresťanstvom. 

„Ježiš prichádza k nim cez sny alebo cez zázraky v ich životoch. Keď o tom počujeme, tak vieme, že Ježiš nás predišiel, je pred nami,“ dodáva. 

Kresťanka Fatma, ktorá bola od svojich piatich rokov znásilňovaná otcovým kolegom, vo filme tiež rozpráva, ako pri pokuse o samovraždu zazrela na pár sekúnd Ježiša.  

Vedia o nich 

Rastúci trend konverzií na kresťanstvo potvrdili aj iránske autority. 

V máji tohto roku iránsky minister tajnej služby Mahmoud Alavi prvý raz verejne priznal, že v rôznych častiach krajiny sa šíri kresťanstvo. 

„Títo konvertiti sú bežní ľudia, ktorí predávajú sendviče alebo podobné veci,“ povedal minister Alavi v prejave moslimským kazateľom. 

„Nemali sme na výber, iba ich predvolať a spýtať sa, prečo konvertujú,“ pokračoval Alavi. Podľa neho niektorí z kresťanov povedali, že hľadajú náboženstvo, ktoré im ponúkne mier. „Povedali sme im, že islam je náboženstvo bratstva a mieru. Odpovedali: ,Celý čas vidíme moslimských klerikov a tých, čo rozprávajú z kazateľnice, ako rozprávajú jeden proti druhému. Ak je islam náboženstvo srdečnosti, tak musí byť v prvom rade srdečnosť a mier medzi klerikmi‘,“ reagovali. 

Podľa iránskeho ministra nie je úlohou spravodajskej komunity hľadať korene týchto konverzií. „Avšak deje sa to rovno pred našimi očami,“ dodal. 

Podľa údajov Open Doors je v dnešnom Iráne s 82 miliónmi obyvateľov približne 800-tisíc kresťanov. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva