Pápež valdénskym protestantom: Odpustite nám

Pápež František sa počas historicky prvej návštevy valdénskeho chrámu ospravedlnil za prenasledovanie valdénskych protestantov.


Ekumenické stretnutie hlavy Katolíckej cirkvi a valdénskych veriacich sa konalo počas pápežovej návštevy Turína. „Zo strany Katolíckej cirkvi vás prosím o odpustenie. Prosím vás o odpustenie za tie naše postoje a počínania, ktoré neboli kresťanskými, ba ani ľudskými, ktoré sme počas dejín mali proti vám,“ povedal pápež.

„Striedmosť a bratstvo sú typické pre valdénsku tradíciu, ako aj pre pápeža Františka. Očakávame ho s radosťou,“ uviedol pred konaním návštevy moderátor valdénskej cirkvi Eugenio Bernardini.

K téme
František chorým: Ste mäso ukrižovaného Krista, ktorého sa môžeme dotknúť

Zdieľať

Valdénske hnutie vzniklo v 12. storočí vo francúzskom Lyone. Jeho zakladateľom bol bohatý obchodník Vaudès, ktorý sa vzdal svojho bohatstva v prospech kázania evanjelia medzi chudobnými. Lyonský arcibiskup Guichard ho vyzval, aby sa vzdal kázania, čo Vaudès odmietol a tak bol z diecézy vyhnaný. Pre rozpory s učením Katolíckej cirkvi boli valdénci vyhlásení za heretikov a prenasledovaní.

V roku 1532 sa valdénski veriaci pridali k protestantskej reforme Martina Luthera a Jána Kalvína. V Taliansku ich žije asi 30-tisíc.

- ig -

Ilustračné foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo