Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. novembec 2019

Rímska kúria je čoraz viac jezuitská

Pápež František povolal rehoľného spolubrata do čela Ekonomického sekretariátu.
Rímska kúria je čoraz viac jezuitská

Španielsky jezuita Juan Antonio Guerrero. Foto: KNA

Popri jezuitovi na čele Kongregácie pre náuku viery bude teraz ďalší muž zo Spoločnosti Ježišovej v šéfovskej pozícii v jednom z centrálnym úradov Rímskej kúrie: Predminulý týždeň pápež František vymenoval 60-ročného Španiela Juana Antonia Guerrera za prefekta Ekonomického sekretariátu. Ide o úrad, z ktorého vo februári tohto roka po päťročnom funkčnom období odstúpil kardinál George Pell, ktorý však už v lete 2017 z dôvodu obžaloby zo sexuálneho zneužívania v domovskej Austrálii opustil Vatikán. Guerrero je jezuita ako pápež, hovorí po španielsky ako pápež a bol provinciálom Spoločnosti Ježišovej ako pápež – no nie v Argentíne, ale v Španielsku. Guerrero zostane rehoľníkom a nebude – na žiadosť generálneho predstaveného jezuitov Artura Sosu – vysvätený za biskupa. 

Vatikánske financie sa zdajú byť zamínovaným poľom

To odlišuje Guerrera od iného jezuitu, ktorý urobil pozoruhodnú kariéru v rímskej kúrii počas Františkovho pontifikátu: jezuitský páter Michael Czerny, jeden z architektov synody o Amazónii, ktorý je organizátorom Sekcie pre migrantov v Dikastériu pre integrálny ľudský rozvoj. Formálne vedenie tejto sekcie prevzal sám pápež František. Na nedávnej synode sa páter Czerny zúčastňoval ako jeden z jej dvoch osobitných sekretárov. Dva dni pred týmto mimoriadnym zhromaždením k Amazónii mu František udelil biskupskú vysviacku, aby ho pri konzistóriu deň nato prijal do kardinálskeho kolégia. Je to mimoriadna pocta pre vatikánskeho preláta, ktorý ako podsekretár zastáva tretiu priečku v hierarchii tohto úradu.

Povolanie jezuitu Guerrera spadá do obdobia, v ktorom sa vatikánske financie zdajú byť zamínovaným poľom. Najnovšia personálna zmena sa rovnala senzácii: Rene Brülhart – švajčiarsky odborník na boj proti praniu špinavých peňazí, ktorého ešte Benedikt XVI. poveril zriadením Úradu pre finančné informácie (AIF) Svätej Stolice a Vatikánu a ktorého v roku 2014 František vymenoval za prezidenta AIF – môže po uplynutí päťročného funkčného obdobia ísť. Krátke vyhlásenie Vatikánskeho tlačového úradu 18. novembra oznámilo, že pápež po návrate z Ázie vymenuje Brülhartovho nástupcu. Úlohou prepusteného – niekdajšieho šéfa finančného dohľadu v Lichtensteinskom kniežactve a dočasného viceprezidenta Egmont Group, medzinárodnej asociácie úradov proti praniu špinavých peňazí – bolo postarať sa vo Vatikáne o zavedenie a dodržiavanie medzinárodných štandardov vo finančnej transparentnosti a v boji proti praniu špinavých peňazí.    

Pochybné peňažné účty vo vatikánskej banke

V tejto pozícii Brülhart pracoval diskrétne, ale úspešne, predložil výročné správy, ktoré doložili nešetrné zaobchádzanie s pochybnými peňažnými účtami vo vatikánskej banke IOR. Potom došlo ku konfliktu, pretože vatikánska polícia po obvineniach od peňažného inštitútu IOR a z kancelárie generálneho revízora Vatikánu 1. októbra tohto roku skonfiškovala počítače nielen na Štátnom sekretariáte, ale aj v kancelárii riaditeľa AIF, Tommasa di Ruzza. Konflikt sa dostal na verejnosť, keď média zverejnili „zatykač“, ktorým šéf vatikánskej polície Domenico Giani prikázal pátrať po obvinených a suspendovaných zo služby, aj po Tommasovi di Ruzza. 

Giani musel potom odstúpiť. A Brülhart sa objavil len vtedy, keď on a jeho „board“ riaditeľ Tommaso di Ruzza vyjadrili absolútnu dôveryhodnosť. Konflikt medzi Štátnym sekretariátom a AIF na jednej strane a IOR a generálnym revízorom Vatikánu na strane druhej sa týkal jednej nehnuteľnosti v Londýne, ktorú Štátny sekretariát nadobudol ako investičný objekt a potom, keď sa dostavili platobné ťažkosti, chcel ich vyriešiť finančnou injekciou od IOR vo výške 150 miliónov eur. Na príslušný proces pred vatikánskym civilným súdom treba ešte vyčkať.    

Guerrero bude spolupracovať aj s kardinálom Marxom

Do tejto zmesi situácií teraz prichádza vyštudovaný ekonóm a teológ Guerrero. Bude spolupracovať s kardinálom Reinhardom Marxom, koordinátorom Ekonomickej rady ako dozorného grémia Ekonomického sekretariátu. No Guerrero bude musieť aj znovu vdýchnuť život Ekonomickému sekretariátu. Bývalý zástupca kardinála Pella, maltský arcibiskup Alfred Xuereb, pôsobí dnes ako nuncius v Južnej Kórei a Mongolsku. No Guerrero sa bude musieť dohodnúť so Správou majetku Apoštolskej stolice (APSA), ktorá v priebehu času „dobyla späť“ mnohé kompetencie, ktoré za Georga Pella boli prisúdené najskôr Ekonomickému sekretariátu.   

Aj mocný Štátny sekretariát žongluje – ako naposledy ukázala aféra okolo londýnskej nehnuteľnosti – s peňažnými prostriedkami vo výške stoviek miliónov. Pápež chce jezuitom Guerrerom poslať svojho dôverníka do hlbín vatikánskych financií. Pre vieru je príslušný iný jezuita, kardinál Luis Ladaria. Pre Františka centrálna záležitosť migrantov je zverená kardinálovi Czernemu, SJ. A ďalší jezuita sa teraz stará o peniaze.   

Vychádza s láskavým súhlasom nemeckých katolíckych novín Die Tagespost. Preložil o. Ján Krupa.

Inzercia

Odporúčame

Špinavé obchody s deťmi

Špinavé obchody s deťmi

Deti odoberali rodičom z chudobných pomerov s odôvodnením, že doma boli sexuálne zneužité, a následne ich s osobitnou záľubou zverovali do starostlivosti homosexuálnym párom.