Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
21. január 2022

Sexuálne škandály

Všetci sa zahryzli do pápeža Benedikta

Mníchovská správa nevie dokázať kardinálovi Ratzingerovi žiadne pochybenie, právnik hovorí len o „pravdepodobnosti“.

Všetci sa zahryzli do pápeža Benedikta

Kardinál Ratzinger na snímke z 15. januára 2004. Foto: TASR/DPA

Advokátska kancelária Westpfahl, Spilker, Wastl poverená arcibiskupstvom Mníchov a Freising predložila svoju správu o trestných činoch sexuálneho zneužívania v arcidiecéze v období rokov 1949 až 2019 a stále ešte považuje za „pravdepodobné“, že bývalý arcibiskup Joseph kardinál Ratzinger vedel o kriminálnej minulosti recidivistu Petra H., ktorý pred viac ako 40 rokmi prešiel do Mníchova.

Advokátska kancelária to nevie dokázať, ako vyplynulo z prezentácie správy. Ani možná účasť kardinála Josepha Ratzingera na otáznom zasadaní vedenia diecézy 15. januára 1980, ktoré sa zaoberalo Petrom H., neznamená, že vtedajší arcibiskup vedel o kriminálnej minulosti kňaza Petra H. pochádzajúceho z Essenskej diecézy pred jeho prevzatím do arcidiecézy Mníchov a Freising.

To by znamenalo, že na zasadaní sa podrobne hovorilo o páchateľovi a jeho trestných činoch sexuálneho zneužívania. Ani to však advokátska kancelária nevie dokázať.

Advokátska kancelária popri skutočnej správe, ktorá obsahuje mnoho stoviek strán, predložila aj špeciálnu správu s rozsahom viac ako 300 strán o prípade Petra H. a Ratzingerovom období v Mníchove, pričom tento prípad bol pri prezentovaní správy označený ako Prípad X. Pýtam sa prečo.

„Advokátska kancelária nevie dokázať, že Benedikt o tom vedel.“ Zdieľať

Celkovo sa vyčíta bývalému arcibiskupovi Friedrichovi kardinálovi Wetterovi pochybenie v 21 prípadoch a kardinálovi Reinhardovi Marxovi ako súčasnému arcibiskupovi okrem pochybenia v dvoch prípadoch predovšetkým nedostatok angažovanosti. Marx neurobil zo zločinu sexuálneho zneužívania záležitosť pre šéfa.

Skutočnosť, že kardinál Ratzinger, ktorý bol pred štyrmi desaťročiami sotva päť rokov arcibiskupom v Mníchove, stojí v popredí správy, možno vysvetliť silným záujmom médií o „kauzu Petra H.“ a vyhliadkou kancelárie, že môže dať na pranier emeritného pápeža.

Inzercia

No to sa jej na základe teraz dostupných faktov nepodarilo. Aj pri predstavení správy o sexuálnom zneužívaní vo štvrtok v Mníchove sa väčšina otázok točila okolo Benedikta a prípadu Petra H.

Najmä týždenník Die Zeit teraz musel prijať, že jeho kampaň proti emeritnému pápežovi bola vážne poškodená. Tieto noviny citovali „dekrét“ mníchovského cirkevného súdu z roku 2016 k prípadu Petra H. ako rozhodujúci dôkaz proti emeritnému pápežovi a z vtedajšieho predsedu súdu Lorenza Wolfa urobili kľúčového svedka obžaloby proti Josephovi Ratzingerovi.

Wolf v roku 2008 nahlásil jednu obeť pre pokus o vydieranie, túto obeť potom ako takú uznal v dekréte a v roku 2010 médiám povedal, že kardinál Ratzinger o kriminálnej minulosti Petra H. zaiste nič nevedel, no v dekréte z roku 2016 tvrdil opak.

Jeden z právnikov advokátskej kancelárie teraz pri prezentácii správy povedal, že Wolf je zaujatý a nikdy nemal predsedať takému cirkevnému súdnemu procesu, akým bol ten v roku 2016 v Mníchove.

Z nemeckého originálu preložil o. Ján Krupa.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.